5 najciekawszych szlaków kajakowych na Mazurach

Lubisz aktywny wypoczynek? Latem chcesz się cieszyć słońcem i wodą, ale leżenie na plaży Cię nudzi? Idź na kajaki! Na Mazurach czekają na Ciebie wyjątkowe szlaki, dzięki, którym nie tylko zwiedzisz Krainę Tysiąca Jezior, ale też przeżyjesz niezwykłą przygodę. W naszym artykule zebraliśmy pięć wyjątkowych tras.

Szlak kajakowy rzeki Krutyni

Jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce i najpopularniejszy na Mazurach – spływ rzeką Krutynią. Ta niezwykła trasa liczy ok. 100 km, jeśli zamierzacie przepłynąć ją całą, zarezerwujcie sobie na to dziesięć dni. Rzeką Krutynią płynie się na trasie Sorkwity – Ruciane Nida. Jest to stosunkowo łatwa wyprawa, na którą mogą się wybrać całe rodziny. Po drodze zaś będziecie mogli zwiedzić urocze zakamarki Puszczy Piskiej, śluzę Guziankę i cieszyć się całą masą przepięknych mazurskich widoków.

Szlak kajakowy rzeki Sapiny

Spływ kajakowy rzeką Sapiną to wspaniała propozycja na weekendowe wypady. Całość szlaku liczy sobie ok. 35 km, a swój początek ma w miejscowość Kruklin nad jeziorem Kruklin, kończy się zaś Węgorzewie nad jeziorem Mamry lub, jeśli będziecie chcieli nieco przedłużyć wyprawę, trochę wyżej na Węgorapie. Szlak biegnie w połowie zalesionymi rzekami, a w połowie przecina on jeziora.

Płynąc tą trasą, Waszą uwagę przykują ruiny zniszczonego wiaduktu kolejowego nad Sapiną w Grądach Kruklaneckich, śluza w Przerwankach i mijana po drodze zabytkowa drewniana Rybaczówka.

Szlak kajakowy rzeki Pisy

Szlak rzeki Pisy liczy sobie około 90 km długości i uważany jest za spokojny i mało wymagający. Płynąc nim, początkowo przemierza się Puszczę Piską, a następnie łąki i piaszczyste równiny.
Spływ rozpoczyna się na jeziorze Roś i kończy w Nowogrodzie, gdzie Pisa znajduje swoje ujście w Narwi, w tym miejscu szlak Wielkich Jezior Mazurskich łączy się z Wisłą.
Spływ Pisą jest stosunkowo łatwy, można się na niego śmiało wybrać z rodziną lub znajomymi, którzy dopiero zbierają kajakarskie doświadczenia. Całą trasę można podzielić na cztery etapy (dni), dzięki czemu spływ nie będzie uciążliwy dla uczestników i możliwe będzie zachowanie spokojnego, relaksującego tempa.

Szlak kajakowy rzeki Ełk (Łaźna Struga)

Szlak kajakowy rzeki Ełk jest stosunkowo łatwy, płynąć nim mogą całe rodziny, ale ze względu na brak wystarczającej bazy noclegowej jest on mało uczęszczany. Jeśli jednak nie macie nic przeciwko nocowaniu pod namiotem, za to kusi Was poznawanie Mazur na własną rękę, być może Łaźna Struga jest tym, czego szukacie.

Cały szlak liczy ok. 113 km, swój początek ma na Wzgórzach Szeskich, kończy się zaś pod Goniądzem. Początek szlaku przebiega przez lesiste pagórki Pojezierza Ełckiego i Puszczę Borecką, następnie krajobraz zmienia się, a główny widok stanowią równiny i tereny podmokłe. 

Szlak kajakowy Czarna Hańcza

Bardzo ciekawym miejscem na spływ kajakowy jest szlak Czarna Hańcza. Trasa liczy sobie ok. 141,7 km, swój początek na jeziorze Wigry, a na wysokości wsi Rygol łączy się z Kanałem Augustowskim. Nurt rzeki jest tu spokojny, a na przepłynięcie tej trasy potrzebne jest ok. 3-5 dni. Spływ Czarną Hańczą można połączyć ze zwiedzaniem Kanału Augustowskiego – XIX-wiecznego zabytku łączącego Niemen i Wisłę.

Na Mazurach znajdziesz nie tylko przepiękne trasy dla spływów kajakowych, ale także bogatą infrastrukturę turystyczną. Wypożyczenie potrzebnego sprzętu wodnego nie będzie problemem, czekają na Ciebie także spływy organizowane przez profesjonalistów, którzy z wielką radością pokażą Ci, jak piękna jest ta kraina.

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz