7 wspaniałych portów na Mazurach północnych
Sprawdź, gdzie warto zacumować
Wyruszając łodzią na Mazury, warto zastanowić się, w którym porcie chcesz się zatrzymać. W Krainie Wielkich Jezior czekają na Ciebie ciche, leśne przystanie i gwarne porty, w których pulsuje życie i rozbrzmiewają szanty. Sprawdź nasze autorskie zestawienie wyjątkowych portów na północy Mazur. Być może znajdziesz w nim coś dla siebie.
1. Tło dla Mew nad jeziorem Bocznym
Port Tło dla Mew położone jest w samym sercu szlaku Wielkich Jezior Mazurskich nad brzegiem jeziora Bocznego. Można tu bezpiecznie przycumować jacht, skorzystać z pola campingowego, czy udać się do tawerny. Tym, co czyni to miejsce wyjątkowym, nie jest jednak lokalizacja, choć ta jest wspaniała, ale przede wszystkim panująca w tym miejscu atmosfera i osobowość właścicieli portu. Tło dla Mew to miejsce, w którym spotykają się „błędni rycerze, żeglarze-tułacze, rusałki, poszukiwacze wszelkich skarbów, wirtuozi, marzyciele, amatorzy, uciekinierzy od wielkich miast”. Jeśli chcecie nawiązywać przyjaźnie przy płonących nocą ogniskach, słuchać koncertów z pokładu własnej łodzi czy po prostu zatracić się w swobodnej, otwartej na wszystkich atmosferze w otoczeniu przepięknej mazurskiej przyrody, powinniście tu zawitać. Tło dla Mew to wspaniały punkt, z którego wyruszyć można na północ Mazur i jednocześnie jedno z tych miejsc, które trwale zapisują się w pamięci i do których wciąż chce się powracać.
Port czynny cały rok
Port Tło dla Mew zamierza działać cały rok dając możliwość wypoczynku oraz obcowania z naturą również po sezonie. To oferta atrakcyjna dla wszystkich miłośników mazur oraz osób, które preferują spokojniejszy wypoczynek poza ścisłym sezonem. W porcie dostępna będzie flota jachtów firmy Twist Czarter.
2. Stanica wodna Kietlice nad Mamrami
Zlokalizowana na zachodnim brzegu jeziora Mamry przystań Kietlice jest bardzo ceniona wśród żeglarzy. Znajdziemy tu nie tylko wygodny port, który pomieścić może nawet 50 jachtów, ale także camping i pensjonat. To tutaj organizowane są również coroczne regaty Mamry Challenge.
W tym miejscu można przybić łodzią do drewnianego pomostu. Cumować należy prostopadle do kei, na podciągniętym mieczu i z płetwą sterową podciągnięta do połowy. Niestety jest tu dość płytko, a dodatkowym utrudnieniem mogą być silne wiatry, dlatego pamiętać należy o zachowaniu ostrożności w trakcie manewru.
Po zejściu na brzeg warto wybrać się do zabytkowej, lokalnej tawerny, w której organizowane są koncerty szantowe. Przybywający żeglarze nie powinni mieć także problemu ze znalezieniem miejsca noclegowego. Skorzystać można z pobliskiego pola namiotowego i campingowego lub przenocować w znajdującym się na miejscu pensjonacie.
3. Leśny Zakątek nad Mamrami
Na tych żeglarzy, którzy cenią sobie błogą ciszę, czeka przystań Leśny Zakątek. Ona również znajduje się nad brzegami jeziora Mamry, na jego zachodnim krańcu. Miejsce to oczarowuje piękną, mazurską przyrodą i spokojem. Zatoka otoczona jest lasem i szuwarami, ale na tyle głęboka, że bezpiecznie przycumować można do zlokalizowanych w tym miejscu krótkich, drewnianych kei.
Leśny Zakątek kusi nie tylko piękną przyrodą, ale daje także możliwość dotknięcia historii. Zaledwie 100 metrów od tego miejsca znajdują się poniemieckie bunkry wchodzące w skład zespołu Mamerki – dawna kwatera polowa Wermachtu z czasów II wojny światowej.
Dziś na terenie kompleksu działa muzeum. Dla zwiedzających udostępniono 30 bunkrów, schrony, w których znajdowały się centra dowodzenia i łączności oraz makiety przedstawiające bitwy pod Kurskiem i Stalingradem. Na miejscu czeka także mierząca 38 metrów wieża widokowa, z której podziwiać można panoramę jeziora Mamry i jego okolicę.
4. Port w Nowym Harszu
Port Nowy Harsz znajduje się nad brzegiem jeziora Dargin, w sąsiedztwie Giżycka i Węgorzewa. Na cumujących w tym miejscu czeka prywatna plaża, camping i domki letniskowe. Warto pamiętać, że w bliskich okolicach tego portu nie znajdziemy żadnego, innego większego ośrodka turystycznego. Dzięki temu, cumując w Nowym Harszu, możemy cieszyć się ciszą i spokojem. Wchodząc do samego portu, pamiętać należy o podniesieniu miecza i wypięciu steru.
Ciekawostką jest, że w sąsiedztwie znajduje się stajnia, w której wynająć można konie oraz gospodarstwo agroturystyczne. Na turystów czeka jednak o wiele więcej atrakcji, m.in.: kąpielisko, wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz punkt gastronomiczny.
5. Port Zdorkowo czyli „U Henia”
Port Zdorkowo posiada swoich wiernych bywalców, którzy często nazywają to miejsce portem „u Henia”. Ta zlokalizowana nad brzegiem jeziora Dargin przystań stanowi świetną bazę wypadową, dla tych, którzy chcą zwiedzić okolice.
Sama przystań oferuje 15 miejsc dla łodzi, na odwiedzających czeka tu także plaża z kąpieliskiem i plac zabaw. Coś dla siebie znajdą tu także wędkarze, zwłaszcza jeśli zdecydują się na wynajęcie łodzi (motorowej lub wiosłowej), w wodach jeziora Dargin pływają takie gatunki ryb, jak: szczupaki, węgorze czy sieje.
W okolicy poru czeka zaś wiele atrakcji. O najważniejszych bez wątpienia należy wioska żeglarska Sztynort Duży z zabytkowym pałacem, winiarnią i tawerną. Znajdziemy tu także pozostałości kwatery Himmlera i bunkrów z czasów II wojny światowej, a w pobliskiej Puszczy Boreckiej spotkać można żubra.
6. Port Tajty
Port zlokalizowany na jeziorze Tajty poszczycić się może bardzo dogodną lokalizacją. Położony na obszarze leśnym, pomiędzy jeziorami Niegocin a Kisajno w niedalekiej odległości od Giżycka, dysponuje aż setką miejsc do cumowania łodzi!
Port Tajty będzie wspaniałym wyborem dla tych żeglarzy, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek. Na miejscu skorzystać można z placu zabawa, trampolin, parku linowego czy boiska do siatkówki. Mieści się tu również wypożyczalnia sprzętu turystycznego (kajaki, rowery i rowery wodne). Ci, którzy przemierzając Mazury, zatęsknią za odrobiną luksusu i wygody mogą skorzystać z oferty znajdującego się na miejscu Hotelu Tajty lub pokusić się o wynajęcie komfortowego domu nad jeziorem.
7. Port PTTK Wilkasy
Port PTTK Wilkasy usytuowany jest po zachodniej stronie jeziora Niegocin. To bardzo dogodny punkt, z którego rozpocząć można żeglarską podróż po Krainie Wielkich Jeziorach Mazurskich. Można stąd wyruszyć na północ do jeziora Mamry i przepłynąć po drodze jeziora Niegocin, Kisajno i Dargin.
W samym porcie jest gwarno i wiele się tu dzieje, centrum życia towarzyskiego znaleźć można w lokalnej tawernie. Poza tym na terenie poru działa wypożyczalnia sprzętu wodnego, pole campingowe, strzeżone kąpielisko i boisko do siatkówki. A w bliskiej okolicy na chętnych czekają luksusowe apartamenty, w których można się zrelaksować i nabrać sił przed dalszą podróżą.
Zdajemy sobie sprawę, że nasz ranking jest subiektywny. Jeśli płynąc przez Mazury, natknąłeś się na wyjątkową przystań, która Cię zachwyciła, napisz nam o niej. Być może dodamy kolejny punkt do naszej listy.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.