Kochasz żeglarstwo i chciałbyś spędzić rodzinne wakacje napawając się codzienną żeglugą? A może marzysz o samotniej wyprawie jachtem, aby móc nabrać dystansu i odpocząć od spraw doczesnych?

Niezależnie jakie masz preferencje, żeglowanie na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich da Ci mnóstwo pozytywnej energii oraz sprawi, że Twój wypoczynek pozostanie na długo w Twojej pamięci.

Czarter jachtów żaglowych

Żeglarstwo na Mazurach, dlaczego warto?

Żeglarstwo to więcej niż sport, to przede wszystkim styl życia, który gwarantuje Ci świetną zabawę. Białe żagle pulsujące po jeziorze w zestawieniu z błękitnym niebem, romantyczne zachody słońca odbijające się w lustrze wody, ożywczy dotyk bryzy na twarzy, łagodne, relaksujące ruchy żaglówki i można by tak wymieniać bez końca. Jeśli raz spróbujesz, to na pewno się w tym wszystkim zatracisz.

Czarter jachtów żaglowych

Żeglując można poznać wiele ciekawych miejsc, które nie tylko inspirują, ale pozwalają odkryć historię. Urlop pod żaglami szlakiem wielkich jezior mazurskich to wypoczynek i zwiedzanie w jednym, a jednocześnie niemała adrenalina jeśli decydujesz się na to pierwszy raz w życiu. Takie rejsy są świetną okazją do nauki i poznania wszelkich ciekawostek związanych z żeglarstwem.

Turystyczne rejsy jachtem mogą przerodzić się w miłość do tego stopnia, że turysta w przyszłości przystąpi nawet do egzaminu na patent żeglarski. Praktyka i zajęcia z teorii często skutkują uzyskaniem dokumentu uprawniającego do wypożyczenia jachtu i jego samodzielnego prowadzenia.

Czarter jachtów żaglowych

Czarter jachtów żaglowych – gdzie wypożyczyć jachty?

Jeśli wynajem jachtów motorowych, to gdzie? Już pędzimy Ci z pomocą.

Doskonale wyposażone jachty żaglowe pod wynajem znajdziesz m.in. w Rydzewie k. Giżycka nad jeziorem Bocznym z bezpośrednim wyjściem na jezioro Niegocin. To doskonała baza wypadowa zarówno na północne jak i południowe Mazury.

Czarter jachtów żaglowych

Sprawdzony Czarter jachtów na Mazurach

Czarter jachtów Twist Czarter to nowoczesne, dobrze wyposażone i świetnie przygotowane łodzie żaglowe i łodzie motorowe. Każdy jacht posiada komfortowe wyposażenie hotelowe takie jak zamykana kabina z toaletą chemiczną, ogrzewanie, kuchenkę gazową, instalację wodną oraz elektryczną.

Czarter jachtów żaglowych

Model jachtu – dopasowany do Twoich potrzeb

Twist Czarter to jachty zarówno z rumplem jak i kołem sterowym, silnikiem zaburtowym oraz stacjonarnym. Znajdziesz tam jachty żaglowe oraz jachty motorowe najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb.

Pamiętaj, że żeglowanie jest przyjemne, ale musi być również bezpieczne. Dlatego wybrana przez Ciebie wypożyczalnia jachtów powinna być doświadczona i godna zaufania, dla której profesjonalna obsługa to chleb powszedni.

Szlaki żeglarskie na Mazurach – które rejony warto zwiedzić?

Za główny szlak żeglarski na Mazurach można uznać poniższą trasę:

Pisz – Mikołajki – Giżycko – Węgorzewo

Liczy on około 86,5 km długości i można go podzielić na mniej więcej 8 odcinków:

  • Pisz – śluza Karwik (8 km)
  • Śluza Karwik – Mikołajki (19 km)
  • Mikołajki – kanały (8 km)
  • Kanały (10 km)
  • Jezioro Szymoneckie – Kula (7,5 km)
  • Jezioro Boczne – Niegocin (10 km)
  • Giżycko – Kisajno – Dargin (12,5 km)
  • Kirsajty – Mamry – Węgorzewo (11,5 km)

Oprócz głównego szlaku, na Mazurach znajduje się 18 szlaków bocznych.

Czarter jachtów żaglowych

Trasa żeglarska Giżycko-Mikołajki

Trasa żeglarska Giżycko-Mikołajki to jedna z najpopularniejszych nitek wodnych na całych Mazurach.

Miejscem startu szlaku zazwyczaj jest jezioro Niegocin lub Kisajno. W początkowej fazie rejsu będziesz miał okazję zobaczyć urokliwą panoramę Giżycka oraz ośrodek turystyczno-wypoczynkowy Wilkasy.

Na trasie przepływając przez Niegocin dokładnie pilnuj się wyznaczonego przez boje szlaku, ponieważ przy wschodnim brzegu akwenu usytuowane są duże kamienie, zaś na środku jeziora znajduje się mielizna.

Żegluga na trasie Giżycko-Mikołajki wiąże się także z wnikliwą obserwacją fauny i flory, szczególnie rozmaitego ptactwa i roślinności wodnej.

Po minięciu niebezpiecznego odcinka na jeziorze Niegocin, dalej popłyniesz do Rydzewa, w którym możesz złapać trochę oddechu i zorganizować postój. Jeśli chcesz żeglować dalej, czeka na Ciebie Jezioro Boczne, kanał Kula, Jezioro Jagodne, Kanał Szymoński, jezioro Szymon, Kanał Mioduński, jezioro Kotek Wielki, Kanał Lelecki, jezioro Tałtowisko, kanał Tałcki, jezioro Tałty i zakończenie trasy – Jezioro Mikołajskie i port w Mikołajkach.

Czarter jachtów żaglowych

Szlak żeglarski Giżycko-Węgorzewo

Szlak Giżycko-Węgorzewo liczy około 25 km i rozciąga się równolegle względem jeziora Mamry. Przemierzając tą trasą będziesz miał okazję podziwiać wiele zabytków architektonicznych, a także wysp i pomników przyrody.

Z uwagi na bezpieczeństwo i jakość zwiedzania, drogę warto podzielić na dwa dni. Pierwszy etap rejsu to porty Giżycko-Sztynort, a drugi Sztynort-Węgorzewo.

Jeśli jesteś miłośnikiem przyrody, polecamy Ci wybrać się w kierunku Jeziora Dobskiego. Akwen zlokalizowany jest w południowo-zachodniej części kompleksu jeziora Mamry, a cały jego obszar wchodzi w granicę rezerwatu przyrody.

Na powierzchni Jeziora Dobskiego znajduje się kilka wysp, w tym m.in. Wysoki Ostrów (Wyspa Kormoranów) – miejsce lęgowe kormorana i czapli – oraz Wyspa Gilma, na której kilkanaście wieków temu były przeprowadzane pogańskie rytuały.

Czarter jachtów żaglowych

Szlak Mikołajki-Pisz

Ten szlak przede wszystkim zapewni Ci niesamowite wrażenia estetyczne.

Za początek trasy należy uznać wioskę żeglarską w Mikołajkach, która położona jest przy jeziorze Mikołajskim. Stamtąd popłyniesz na jezioro Śniardwy, Seksty, Kanał Jegliński, do śluzy Karwik, przez jezioro Roś, aż do malowniczej miejscowości Pisz, gdzie czekać będzie na Ciebie upragniona przystań.

W Piszu możesz zatrzymać się na dłużej, w celu zwiedzania kompleksu leśnego, jakim jest Puszcza Piska. W tym małym miasteczku znajdują się także polecane przez turystów z całej Polski spływy kajakowe.

Szlak żeglarski Mikołajki-Ruciane-Nida

19 kilometrową trasę pokonał już nie jeden, ceniony przez turystów jacht żaglowy. Szlak ciągnie się w kierunku południowym i przebiega przez jezioro Mikołajskie, Bełdany, Guziankę Małą i Guziankę Wielką.

Szlak żeglarski Mikołajki-Ruciane-Nida wyróżnia się wąskimi i uroczymi jeziorami rynnowymi. Polecamy Ci postój na Półwyspie Popielniańskim, gdzie będziesz mógł zobaczyć dzikie konie żyjące na wolności.

Szlak żeglarski po Jeziorze Nidzkim

To szlak dla doświadczonych żeglarzy. W południowej części jeziora Nidzkiego kryją się liczne płycizny. Rejs zaczyna się na przystani „U Faryja” w Rucianem-Nidzie, a kończy w okolicach osady Lipa Tylna we wsi Jaśkowo, w okolicach osady Lipa Tylna

Obierając ten szlak kieruj się na jezioro Bełdany, niedaleko którego znajduje się odosobnione jezioro Nidzkie

Wielu żeglarzy decyduje się na ten szlak z uwagi na spokój, naturalność i brak nadmiernego uprzemysłowienia terenu.

Czarter jachtów żaglowych

Żeglowanie bez patentu?

Nie musisz posiadać uprawnień, żeby móc samemu żeglować. Decydując się na jacht, którego kadłub nie jest dłuższy niż 7,5 m, lub jacht motorowy z silnikiem do 10 kW, nie potrzebujesz dokumentu patentowego.

Obowiązek posiadania patentu nie dotyczy też jachtów i barek turystycznych o długości kadłuba poniżej 13 m i mocy silnika poniżej 75 KW (maksymalna prędkość do 15 km/h).

Z kolei patent żeglarski wydaje Polski Związek Żeglarski lub Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego.

Obowiązują trzy rodzaje takich uprawnień:

  • patent żeglarza jachtowego – uprawnienia pozwalają na nieograniczone prowadzenie jachtów żaglowych z pomocniczym napędem mechanicznym po wodach śródlądowych. Warunkiem uzyskania patentu jest ukończenie 14. roku życia i zdanie egzaminu. Jeśli chcesz uzyskać ten dokument, nie musisz odbywać szkolenia.
  • patent jachtowego sternika morskiego – dokument uprawnia Cię do prowadzenia jachtów żaglowych z pomocniczym napędem mechanicznym po wodach śródlądowych (bez ograniczeń) i po wodach morskich (jednostek o długości kadłuba do 18 m). Warunkiem uzyskania patentu jest ukończenie stażu morskiego, zdanie egzaminu oraz ukończenie 18. roku życia. Nie musisz posiadać patentu żeglarza jachtowego oraz odbywać dodatkowych szkoleń.
  • patent kapitana jachtowego – dokument pozwoli Ci na nieograniczoną możliwości prowadzenia jachtów żaglowych wyposażonych w pomocniczy napęd mechaniczny po wodach śródlądowych i morskich. Warunkiem uzyskania tego patentu jest posiadanie patentu jachtowego sternika morskiego oraz odbycie stażu morskiego w wymiarze 1200 godzin żeglugi w minimum 6 rejsach.

Gdzie nocować?

Poniżej przedstawimy kilka miejsc noclegowych, z których warto skorzystać podczas korzystania z czarteru na Mazurach.

  • Kietlic na Mamrach, z portem na 50 jachtów, noclegami i restauracją
  • Leśny Zakątek niedaleko bunkrów w Mamerkach – miejsca na ognisko, pomosty oraz błoga cisza.
  • Port i Camping w Nowym Harszu – j. Dargin
  • Port Zdorkowo – j. Dargin
  • Port Rybaczówka w Kalu na j. Mamry
  • Zatoka Przypału w Pieczarkach

Cumowanie na dziko

Na Mazurach w wielu miejscach można cumować na dziko. Koniecznie trzeba pamiętać iż cumowanie jest zabronione przy wyspach. Nie wolno również wiązać lin do drzew. Ogniska wolno rozpalać tylko w miejscach do tego przeznaczonych. Po zakończeniu koniecznie trzeba zgasić palenisko.

Więcej informacji o cumowaniu na dziko znajdziecie w poradniku przygotowanym przez zespół Twist Czarter: Cumowanie na dziko – wszystko co musisz wiedzieć

Największe akweny na szlaku

Więcej opisów jezior znajdziecie w sekcji: Mazurskie Jeziora

Szczegółowy opis szlaków

Polecane firmy czarterowe znajdziesz na naszym portalu w sekcji czarter jachtów zaś mariny w naszej bazie portów na Mazurach.

Lokalizacja szlaku na mapie

Żeglarstwo widziane okiem kamery

Wyposażenie jachtów dostępnych na Mazurach

Żeglarstwo na Mazurach