Ten unikalny szlak biegnący przez Gierłoski las nie tylko pozwoli Ci odkryć piękno przyrody, ale zapozna Cię z interesującą historią okolicznych terenów. Wilczy Szaniec i jego najbliższe otoczenie corocznie odwiedzane są przez ponad 200 tysięcy turystów. Z myślą o nich powstała trasa, która zachęca do aktywnego wypoczynku. Leśna Trasa Turystyczna Gierłoż spodoba się Wszystkim – wielbicielom historii, miłośnikom pięknych krajobrazów, a nawet poszukiwaczom spokoju.

Przebieg ścieżki

Leśna Trasa Turystyczna ma długość około 30 km, jednak tylko 11 km prowadzi leśnymi drogami. Reszta to ścieżki rowerowe i drogi, głównie asfaltowe. Trasę wyznaczono w leśnictwach Gierłoż i Dąbrowa, leżącej w Nadleśnictwie Srokowo.

Trasa zaczyna się w Kętrzynie, następnie prowadzi w kierunku Barcian. Po drodze miniesz rozległe rozlewisko, to użytek ekologiczny Wopławki, który jest siedliskiem ptaków wodnych i błotnych.

Gdy dotrzesz do wiatraka w Starej Różance, kieruj się w stronę Nowej Różanki, gdzie skręcisz w prawo. Po około 1 km dotrzesz to lasu, gdzie natrafisz na tablicę informacyjną z mapą dalszej trasy. Jadąc lasem dotrzesz do leśnej plaży nad jeziorem Mój oraz zabytkowy wiadukt nieczynnej kolei Węgorzewo-Kętrzyn.

Kolejnym punktem na trasie jest Dwór w Gierłoży, noszący nazwę Księżycowy Dworek. Dalej jedź w kierunku Kwiedziny. Po dotarciu do wsi skręć w lewo, przechodząc przez historyczną trasę ucieczki Stauffenberga, która prowadzi do lotniska w Wilamowie. Po około 3 km skręć w prawo, mijając bunkry niemieckie i Obszar Natura 2000 Gierłoż, chroniący siedliska nietoperzy. Dalsza podróż prowadzi do drogi asfaltowej.

Dalej jedź w kierunki Wilczego Szańca. Następnie trasa prowadzi przez las, gdzie można zobaczyć rozlewisko bobrowe, spotkać wydrę i ptactwo wodne. Wiosną można usłyszeć koncerty kułaków i rzekotek. Po około 1,5 km dotrzesz do już znanej drogi leśnej, którą pojedziesz w kierunku Kętrzyna.

Możesz także zdecydować się na drugi wariant trasy, który prowadzi przez Wopławki. Znajduje się tutaj dwór oraz „Krwawa Góra”, symboliczne miejsce bitwy z XIV wieku, upamiętnione kamieniem z wyrytymi skrzyżowanymi mieczami i datą 1311 r.

Trasę można pokonać pieszo, rowerem. Samochód osobowy nie wjedzie na tereny leśne.

Trasa prowadzi przez lasy nadleśnictwa Srokowo

Założenia trasy

Leśna Trasa Turystyczna Gierłoż powstała z myślą o poszerzeniu świadomości przyrodniczej, historycznej i kulturowej odwiedzających lasy Nadleśnictwa Srokowo. Zainteresowanie aktywnym wypoczynkiem w tym obszarze zaowocowało wyznaczeniem tras turystycznych w pobliżu Wilczego Szańca. Istnieje wiele kombinacji podróżowania rowerem i pieszo przez leśnictwa Gierłoż i Dąbrowa, a to turysta decyduje, co chce zobaczyć i jaką trasę wybrać. Trasa ma dobrze przygotowaną infrastrukturę. W leśnej części trasy znajdują się tablice informacyjne z mapą. Nie brakuje także miejsc do odpoczynku oraz lokali gastronomicznych.

Turyści mogą odwiedzić na trasie wiele popularnych atrakcji. Choć główną z nich jest Wilczy Szaniec, to miejsc, które czekają na zwiedzanie jest o wiele więcej.

Trasa prowadzi przez lasy nadleśnictwa Srokowo

Miejsca na trasie – co zwiedzać?

Podczas podróży po Leśnej Trasie Turystycznej Gierłoż czekają na Ciebie liczne atrakcje, które pozwolą Ci zgłębić historię tego regionu oraz cieszyć się pięknem otaczającej przyrody. Oto niektóre z najważniejszych miejsc, które warto odwiedzić

Jezioro Siercze

Wilczy Szaniec Gierłoż

Jednym z najważniejszych punktów trasy jest kwatera Hitlera w Gierłoży. To tajemnicze miejsce, które pełniło funkcję siedziby Adolfa Hitlera podczas II wojny światowej. Możesz zobaczyć pozostałości bunkrów i innych obiektów z tamtego okresu, które stanowią świadectwo historyczne. Kwatera Adolfa Hitlera rozciągała się na obszarze 250 ha, ogrodzona była zasiekami. Tutaj dokonano nieudanego zamachu na życie dowódcy III Rzeszy. Na zwiedzanie Wilczego Szańca warto przeznaczyć co najmniej dwie godziny. Na terenie kwatery znajduje się pozostałość po 200 bunkrach z II wojny światowej. Bilet wstępu normalny kosztuje 25 zł, natomiast bilet wstępu ulgowy 20 zł. Obiekt posiada duży, płatny parking i restaurację.

Wilczy Szaniec Gierłoż – kwatera z okresu II wojny światowej

Księżycowy Dworek

Nad jeziorem Siercze położony jest dwór z XX wieku. Znany jest przede wszystkim z plotki, jakoby w jednym z pokojów zamieszkiwała Eva Braun. Dwór ma wyjątkowo ciekawą historię. Jego mieszkańcy pozostawali w swoim domu aż do 1945 roku pomimo, że okolica była zaminowana, a we wnętrzu dworu zamieszkał jeden z generałów III Rzeszy. Obecnie jest to obiekt hotelowy z restauracją, udostępniony do zwiedzania z zewnątrz.

Na terenie Gierłoży zwiedzisz także dwór z XX wieku

Muzeum w Owczarni

Warte zwiedzania jest także Muzeum Mazurskie w Owczarni. To prawdziwa kapsuła czasu, która pokaże Ci codzienne życie mieszkańców w tych ziem w XIX i XX wieku. Przy muzeum funkcjonuje restauracja z regionalnym menu.

Na terenie Gierłoży zwiedzisz także dwór z XX wieku

Mazurolandia

Choć park miniatur Mazurolandia nie leży dokładnie na mapie trasy, to warto zboczyć z niej o około 0,5 km. Tutaj obejrzysz wiele najważniejszych zabytków na Warmii i Mazurach w skali 1:25. To miejsce zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Atrakcje położone na trasie – Mazurolandia

Pozostałe Dwory

Wyprawa prowadzi także przez obszar, gdzie znajduje się wiele interesujących zabytków. Turystów przyciągają głównie liczne pałace i dwory. Warte zwiedzania są między innymiPałac w Nakomiadach, dla którego polecamy zboczyć z trasy. Na mapie trasy znajduje się dwór w Wopławkach (ruiny), dwór w Pożarkach.

Będąc na miejscu warto odwiedzić także okoliczne pałace i dwory

Zabytki archeologiczne

W okolicach Gierłoży można również znaleźć wiele zabytków archeologicznych, takich jak grodziska i kurhany. To świadectwo dawnych czasów i historii tych ziem. Wszystkie grodziska oznaczono na mapie.

Historyczna droga Gierłoż-Wilamowo

Na trasie znajduje się również historyczna droga Gierłoż-Wilamowo, która jest związana z próbą zamachu na Hitlera w 1944 roku. To miejsce, które ma duże znaczenie historyczne i jest ważnym świadectwem tamtych wydarzeń.

Kętrzyn

Także Kętrzyn dostarcza wielu atrakcji. Na jego terenie znajduje się między innymi Zamek Krzyżacki, Stado Ogierów, Bazylika św. Jerzego, budynek Loży Masońskiej, czy Konsulat Świętego Mikołaja.

W Kętrzynie zwiedzisz bazylikę św. Jerzego

Inne atrakcje

Oprócz wymienionych miejsc, wzdłuż trasy znajduje się wiele innych interesujących punktów, takich jak historyczne lotnisko Wilamowo, miejsce bitwy krzyżacko-litewskiej w miejscowości Góry, czy zabytkowe cmentarze.

Dalsza okolica

Zwiedzanie można poszerzyć także o bardziej oddalone miasta. W okolicy znajduje się między innymi pięknie położony Ryn, w którym zobaczysz zamek, wiatrak holenderski i wieżę ciśnień.

Ryn z lotu ptaka – Zamek w Rynie

Leśna trasa turystyczna Gierłoż

Ta wyjątkowa trasa biegnie przez Kętrzyn, Gierłoż i wiele małych miejscowości, kryjących atrakcje, które z pewnością zaciekawią turystów. Trasy wyznaczono w pobliżu obiektu Wilczy Szaniec, jednak do zwiedzania w regionie jest o wiele więcej. Trasa jest również niezwykle malownicza. Prowadzi przez lasy nadleśnictwa Srokowo, dostarczając przepięknych widoków. Wiedzie także nad jeziorami Mój oraz Siercze. Na terenie nadleśnictwa ustawiono tablice informacyjne z mapami, dzięki czemu nie przegapisz najciekawszych atrakcji.

Jezioro Siercze
Trasa prowadzi przez 11 km leśnym terenem
Wilczy Szaniec Gierłoż
Zwiedzanie – Wilczy Szaniec – Kwatera Hitlera
Księżycowy Dworek – nad jeziorem Siercze położony jest niewielki parking
Jezioro Siercze
Trasa zaczyna się w Kętrzynie i prowadzi z powrotem do tego miasta
Wilczy Szaniec Gierłoż – obszar warto zwiedzać z przewodnikiem
Muzeum w Owczarni w gminie Kętrzyn
Wiatrak w Starej Różance
Wielkie Jeziora Mazurskie
Księżycowy Dworek – hotel i restauracja
Wilczy Szaniec Gierłoż
Wielkie Jeziora Mazurskie
Wilczy Szaniec Gierłoż
Miejsca poza trasą – Pałac w Nakomiadach
Zwiedzanie – Wilczy Szaniec – Kwatera Hitlera
Miejsca na trasie – dwór Wopławki
Jezioro Siercze