Mazurska Pętla Rowerowa – Najpiękniejsza polska trasa na rower
Marzy Ci się aktywny wypoczynek na łonie natury? W takim razie pakuj rower i jedź na Mazury, bo ciekawszej trasy niż Mazurska Pętla Rowerowa w Polsce nie znajdziesz!
Otwarta w czerwcu 2023 roku Mazurska Pętla Rowerowa z nowymi trasami rowerowymi liczy sobie prawie 300 km i przebiega przez najbardziej malownicze pola, urokliwe jeziora i turystyczne miejscowości Mazur.
Mazurska Pętla Rowerowa to doskonały szlak dla doświadczonych rowerzystów, którzy największą przyjemność czerpią z długiej jazdy przed siebie w bliskości z naturą. Na pewno spodoba się także tym, którzy chcą poznać jak najwięcej mazurskich zabytków i atrakcji turystycznych.
Jeśli chcesz zaplanować urlop na Mazurach, koniecznie przeczytaj ten artykuł do końca, żeby dowiedzieć się, co do zaoferowania ma Mazurska Pętla Rowerowa.
Gdzie dokładnie Mazurska Pętla Rowerowa przebiega
Szlak Mazurskiej Pętli Rowerowej dzieli się na:
- Północno-wschodni trakt – najdłuższy odcinek pętli, który liczy ponad 115 km i obejmuje miejscowości Sterławki Małe, Węgorzewo, Pozezdrze, Giżycko, Miasto Giżycko, Wilkasy, Bogaczewo, Rydzewo i Marcinową Wolę
- Południowo-wschodni trakt – ponad 90 km trasy, która biegnie przez gminy Orzysz, Ruciane-Nida oraz Pisz
- Zachodni trakt – odcinek o długości 90 km, obejmujący Mrągowo, Mikołajki oraz Ryn
Na fragmenty ścieżek rowerowych składają się w dużej mierze istniejące wcześniej drogi. Na przykład w okolicach Węgorzewa trasa wycieczki pokrywa się ze wschodnim szlakiem Green Velo. Jak pokazuje mapa MPR, ten fragment trasy zaczyna się przy wschodnim brzegu jeziora Święcajty. Oznacza to, że wybierając Mazurską Pętlę Rowerową, na północnym odcinku część trasy przejedziemy przynajmniej szlakiem ściany wschodniej, czyli najdłuższym w Polsce.
Być może spodoba Ci się tak, że to właśnie wschodni szlak rowerowy Green Velo będzie Twoim następnym celem!
Wygoda ścieżki rowerowej – Mazurska Pętla Rowerowa
Najdłuższy odcinek trasy, bo ponad 100 km, stanowi dobra asfaltowa ścieżka rowerowa. Pozostałe fragmenty pętli to przede wszystkim odcinki szutrowe, brukowe, drogi gruntowe i leśne. Miejscami Mazurska Pętla Rowerowa może przebiegać lokalnymi drogami.
Chociaż w niektórych miejscach szlak może wydawać się dziki, to nie martw się cała trasa to oznakowane szlaki turystyczne. Na pewno się nie zgubisz.
Podobnie zróżnicowana jest trudność trasy, dlatego jeżeli nie jesteś zapalonym rowerzystą albo planujesz na wycieczki rowerowe zabierać ze sobą dzieci, koniecznie sprawdź wcześniej część trasy, którą zamierzasz przejechać. Przejażdżka po oznakowanych ścieżkach rowerowych nie powinna budzić niepokoju, ale warto zawsze sprawdzić, czy poradzicie sobie z długością trasy lub przewyższeniami ścieżek rowerowych.
Cała trasa wycieczki jest równie zachwycająca niezależnie od tego, czy wybierzesz jazdę po drogach asfaltowych, czy Twój szlak będą stanowić trasy leśne. Ścieżki rowerowe biegną przez zieleń mazurskich terenów, leśne dukty i urokliwe rozlewiska. Mazurski Park Krajobrazowy bez wątpienia oczaruje Cię swoim wdziękiem.
Zdecydowanie można powiedzieć, że Mazurska Pętla Rowerowa to najbardziej malowniczy szlak rowerowy w Polsce. Wielką zaletą jest też jej długość, dzięki której każda kolejna trasa rowerowa może przebiegać zupełnie inaczej i odkryć przez Tobą nowe miejsca.
Mazury – gdzie na rower
300 km trasy rowerowej to wystarczająca odległość, żeby każdy znalazł coś dla siebie. Nieważne, czy jesteś doświadczonym rowerzystą, bijącym rekordy na gravelu, zwolennikiem długich wycieczek na trekkingu z namiotem w sakwie, czy traktujesz rower tylko jako wygodny środek transportu od jednej atrakcji do drugiej. Mazurska Pętla Rowerowa sprawdzi się we wszystkich tych przypadkach.
Poza głównymi drogami rowerowymi, Mazurska Pętla Rowerowa od czasu oddania trasy może się pochwalić znakomitą infrastrukturą wspierającą rowerzystów. Cała trasa oferuje tablice informacyjne i 9 punktów widokowych, z których można podziwiać panoramę Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. A kto uwielbia wyprawy rowerowe ten dobrze wie, że wieża widokowa to jedno z najlepszych miejsc na odpoczynek.
Wieże widokowe to tylko jedna z opcji spędzenia chwili przerwy na Mazurskiej Pętli. W razie gdyby wymagający szlak rowerowy dał Ci w kość, Mazurska Pętla Rowerowa została wyposażona także w 18 MORów, czyli miejsc odpoczynku z licznymi udogodnieniami dla rowerzystów. Na trasie znajdują się nie tylko toalety i możliwość podładowania baterii, lecz także infrastruktura wypoczynkowa wyposażona w wiaty. Możesz wygodnie coś przekąsić, przyjrzeć się ustalonej na mapie trasie i przemyśleć, jak chcesz, żeby wyglądała dalsza trasa i które ścieżki rowerowe jeszcze dziś odwiedzisz. Miejsca obsługi rowerzystów to zatem niezwykle przydatna nowość na szlaku. Cisza i spokój mazurskich bezkresów gwarantowane!
Podsumowując, na trasie znajdują się:
- 9 punktów widokowych,
- 18 MORów,
- tablice informacyjne,
- oznakowane szlaki turystyczne.
Mazurskie jeziora przy szlaku rowerowym
Najważniejszą i najbardziej zachwycającą atrakcją tras rowerowych Pętli Mazurskiej jest bez wątpienia znak rozpoznawczy regionu Mazur, czyli jeziora.
Szlak rowerowy otacza Wielkie Jeziora, przede wszystkim Śniardwy, Mamry, Dobskie i Tałty, a także przecina Kanał Kula, łączący jezioro Jagodne z jeziorem Bocznym, które jest odnogą Niegocina. Malownicze mazurskie jeziora nie tylko cieszą oko w trakcie jazdy, lecz także zachęcają, żeby zboczyć ze ścieżki rowerowej i zapewnić sobie dłuższy odpoczynek z niepowtarzalnym widokiem.
A jeśli przejedzą Ci się już trasy leśne Mazurskiej Pętli Rowerowej i zapragniesz zupełnie innych wrażeń, to zawsze możesz spróbować ulubionej rozrywki większości osób, wypoczywających na Mazurach – żeglarstwa!
Na przykład w Rydzewie, gdzie z wypożyczalni Twist Czarter wyczarterujesz jacht najlepiej dopasowany do swoich potrzeb, a następnie wypłyniesz na jezioro Niegocin. Sieć mazurskich jezior i kanałów jest tak rozległa, że możliwości żeglugi są właściwie nieskończone. Możesz pozostać na Niegocinie, którego malownicze zakątki z pewnością dostarczą Ci zachwytów przez kolejne kilka dni spędzonych na pokładzie albo wybrać się w dłuższą żeglugę przez sąsiadujące ze sobą jeziora i łączące je kanały. W ten sposób możesz popłynąć z Giżycka do Mikołajek, zamiast tą trasą dojechać samochodem, i zwiedzić przy okazji jedne z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejscowości na Mazurach.
Atrakcje turystyczne Mazurskiej Pętli Rowerowej
Wielu turystów decyduje się na wycieczkę Mazurską Pętlą Rowerową, ponieważ Mazurski Park Krajobrazowy to jedno z tych wyjątkowych miejsc w Polsce, gdzie można prawdziwie odetchnąć świeżym powietrzem, wyciszyć się i poczuć, że przyroda jest bliska, jak nigdy dotąd. Ale nie wszyscy odpoczywają w ciszy leśnych labiryntów.
Na całe szczęście dla tych, którzy lubią, kiedy dużo się dzieje, Mazury obfitują w atrakcje turystyczne, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie. Nie bez powodu przyciągają turystów rok w rok!
Mazurska Pętla Rowerowa przebiega przede wszystkim wzdłuż miejsc o niezwykle bogatej historii, dzięki którym każda wycieczka rowerowa może dostarczyć Ci mnóstwa ciekawostek, jeśli tylko będziesz uważny i ich nie przegapisz. Żeby Ci to ułatwić, przedstawiamy kilka najciekawszych atrakcji turystycznych, które napotkasz, jeśli zdecydujesz się objechać pętlą Krainę Wielkich Jezior.
Zamek w Rynie
Chciałbyś obudzić się w krzyżackich komnatach? Zamek w Rynie to miejsce, gdzie możesz to zrobić.
Zamek krzyżacki z XIV wieku położony pomiędzy jeziorem Ryńskim i Ołów przez kolejne kilkaset lat po upadku zakonu stanowił tło najważniejszych wydarzeń dla historii Polski, inspirował Adama Mickiewicza i służył jako więzienie. Obecnie w Zamku przy Mazurskiej Pętli Rowerowej działa hotel, więc jeśli poszukujesz wyjątkowych atrakcji na szlaku Wielkich Jezior, noc w tym nietuzinkowym miejscu to konieczność!
Most obrotowy w Giżycku
Ten most to prawdziwa gratka dla miłośników zabytków, którzy akurat znaleźli się na Mazurskiej Pętli Rowerowej. Szczególnie, jeśli lubicie przyglądać się dawnym konstrukcjom i mechanizmom.
Most obrotowy znajduje się na Kanale Łuczańskim łączącym jezioro Kisajno i Niegocin. Został wybudowany pod koniec XIX wieku. Chociaż moment otwarcia przeprawy dla wodniaków zajmuje tylko 5 minut i powtarza się 12 razy dziennie, wszystkie otwarcia przyciągają turystów, którzy z ogromnym zainteresowaniem analizują działanie prostego mechanizmu. Warto chwilę przerwy od tras rowerowych spędzić właśnie tam.
Twierdza Boyen
Historyczna perła Krainy Wielkich Jezior – twierdza w kształcie gwiazdy.
Powstała w XIX wieku jako kluczowa fortyfikacja Prus Wschodnich, a obecnie jest jednym z najbardziej interesujących miejsc na mapie Giżycka. To zarówno świetne miejsce na długi spacer wzdłuż masywnych murów, jak i niezbędny punkt na trasie rowerowej każdego pasjonata historii z uwagi na częste eventy, rekonstrukcje historyczne i zwiedzanie. Więc jeśli interesują Cię zabytki, to koniecznie zjedź ze ścieżki rowerowej i odwiedź Giżycko.
Mrągowo
Jeżeli Mazurską Pętlę Rowerową zamierzasz objechać na przełomie lipca i sierpnia, to koniecznie wpisz na swoją listę miejsc do zwiedzenia Piknik Country & Folk w Mrągowie. To kultowa impreza, którą warto przeżyć nawet jeśli nie przepadasz za tymi gatunkami muzyki.
Jeśli jednak nie trafisz z terminem, nic nie szkodzi. W Mrągowie zobaczysz także malowniczo położony Amfiteatr nad jeziorem Czos.
Mazurskie żurawie
Miłośnicy przyrody nie mogą pominąć tego miejsca na turystycznej mapie gminy Orzysz.
Nietlickie Bagno to rezerwat przyrody położony między jeziorami Śniardwy i Niegocin. To najlepszy przykład, że ze szlaku Mazurskiej Pętli Rowerowej warto czasami zboczyć i podziwiać przyrodę powoli, z uwagą, zanim wróci się na ścieżki rowerowe, dostarczające zupełnie innej perspektywy.
Wyprawa w dziką przyrodę śladami setek gatunków zwierząt przy odrobinie szczęścia może nawet oznaczać spotkanie z żurawiami, które w tym miejscu mają swoją największą ostoję w Polsce. To wyjątkowe miejsce na turystycznej mapie gminy Orzysz jest najlepszym dowodem na to, że Mazurska Pętla Rowerowa oczaruje przede wszystkim miłośników przyrody.
Mikołajki
Mikołajki są pełne atrakcji, nie bez powodu tak licznie przyciągają turystów – tutaj każdy może znaleźć rozrywkę dla siebie.
Miłośników kolarstwa z pewnością zaciekawi jesienny Ultramaraton Great Lakes Gravel, którego trasa liczy 478 km. Część trasy pokrywa się z Mazurską Pętlą Rowerową, ale ta trasa rowerowa sięga dalej na północny wschód – aż do Gołdapi.
Z kolei na fanów żeglugi, którzy postanowili dopłynąć do Mikołajek z giżyckiej wypożyczalni Twist Czarter, czeka w Mikołajkach Wioska Żeglarska. Niemal codziennie można się tam bawić na koncertach szantowych z muzyką na żywo i poczuć niepowtarzalny klimat żaglowców.
Noclegi w pobliżu Mazurskiej Pętli Rowerowej
Jak już wspomnieliśmy, Mazurska Pętla Rowerowa to prawie 300 km trasy. Możesz się więc domyślić, że liczba miejsc, w których możesz spędzić noc jest nieograniczona.
Jedyne, co musisz zrobić, to zdecydować, czy wolisz szukać noclegu w turystycznych miastach, czy w zaciszach przyrody. Obie lokalizacje mają swoje niezaprzeczalne plusy.
Nocleg w mieście – Mazurska Pętla Rowerowa
To najlepsze rozwiązanie, jeśli Mazurska Pętla Rowerowa przyciągnęła Cię dla zabytków i atrakcji.
Decydując się na nocleg w jednym z miast na szlaku Mazurskiej Pętli Rowerowej można każdego dnia korzystać z dostępnych atrakcji do późnego wieczora bez obaw o to, że trzeba jeszcze gdzieś znaleźć miejsce do spania. Wspomniane wcześniej Mikołajki to prawdziwy raj dla wielbicieli koncertów, Giżycko zachwyca zabytkami, a Ruciane-Nida to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi. Nie mamy wątpliwości, że każdy znajdzie miasto, w którym naprawdę wypocznie.
Jeśli nadal się zastanawiasz, jakie wybrać miasto – Mrągowo, Węgorzewo, Pisz też warto odwiedzić.
Nocleg na dziko – Mazurska Pętla Rowerowa
Spanie na dziko przy szlaku Wielkich Jezior to niezwykła przyjemność dla tych, którzy kochają kontakt z naturą i całkowitą ciszę.
Mazurska Pętla Rowerowa oferuje mnóstwo pól kempingowych i namiotowych, a do tego masę miejsc, w których możesz się zatrzymać i rozbić. Najwygodniejszy na taką okazję będzie kamper, którym szybko można objechać wszystkie interesujące miasta i zabytki, a na noc zaszyć się w głuszy. Jeśli dojeżdżasz z Warszawy, polecamy skorzystać z wypożyczalni Campu, która oferuje znakomicie wyposażone auta z bagażnikiem na rowery i miejscami dla noclegu nawet dla 6 osób – takie połączenie jest idealne na wakacje spędzane w pobliżu Mazurskiej Pętli Rowerowej.
Jeśli jednak wolisz spanie w namiocie, możesz je zapakować na rower i jechać przed siebie, a na trasie znajdują się liczne pola namiotowe, więc bez problemu znajdziesz nocleg pod gwiazdami.
Podsumowanie – najpiękniejsza trasa rowerowa w Polsce
Mazurska Pętla Rowerowa to doskonałe miejsce na urlop zarówno dla zwolenników aktywnego wypoczynku, jak i tych, którzy wolą posiedzieć nad wodą w zupełnej ciszy.
Planując wyprawę na Mazury, koniecznie zabierz ze sobą rower, z którym łatwo można zwiedzić wiele wymienionych przez nas miejscowości i obiektów. Jeśli chcesz podziwiać Wielkie Jeziora z ciekawszej perspektywy, możesz żeglować na Niegocinie lub wypożyczyć kamper, dzięki któremu spędzisz noc, gdzie tylko zapragniesz. A jeżeli masz w sobie pasję do zabytków i historii, nie zapomnij wybrać się do polecanych przez nas atrakcji w pobliżu Mazurskiej Pętli Rowerowej, a Twoja podróż na pewno dostarczy Ci mnóstwa frajdy.
Mamy nadzieję, że pomogliśmy Ci zaplanować idealny wypoczynek na łonie natury. Gwarantujemy, że Mazurska Pętla Rowerowa sprawi, że zakochasz się w Mazurach!