Wjeżdżając do gminy Węgorzewo, przywita Cię znak informujący, że właśnie znalazłeś się w Rowerowej Stolicy Polski. To tutaj swój początek ma kilka przepięknych, Mazurskich tras rowerowych. Wśród nich perłą jest szlak rowerowy wokół jeziora Mamry. Ta malownicza ścieżka, choć stosunkowo długa, nie powinna stanowić wyzwania dla niedoświadczonych rowerzystów.

Opis szlaku wokół jeziora Mamry

Trasa licząca ponad 40 kilometrów, wchodzi w skład powstającej Mazurskiej Pętli Rowerowej, której łączna długość ma osiągnąć niemal 300 km. Szlak wokół jeziora Mamry pełen jest zapierających dech w piersiach widoków. Na jego przejechanie warto zarezerwować kilka godzin, aby móc w pełni nacieszyć się atrakcjami. Ścieżka przez większość czasu wiedzie drogą asfaltową i pozbawiony jest trudnych podjazdów. Na niektórych odcinkach pokrywa się ze szlakiem Green Velo. W Harszu i Sztynorcie łączy się natomiast z trasą wokół jezior Kisajno, Dargin i Dobskie. Po opuszczeniu Węgorzewa czeka nas cisza, spokój i piękne krajobrazy jezior Mamry, Harsz oraz Święcajty.

Długość trasy: 44 km
Miejscowości na trasie: Węgorzewo – Ogonki – Harsz – Sztynort – Mamerki – Przystań – Węgorzewo

Przebieg trasy

Nasz szlak rowerowy wokół jeziora Mamry rozpoczyna się na Placu Wolności w Węgorzewie. Już tutaj warto się na chwilę zatrzymać, aby zapoznać z tutejszą architekturą. Bulwarem Loir Et Cher kieruj się w stronę Zamku Krzyżackiego. W pobliżu znajduje się również Muzeum Kultury Ludowej wraz z parkiem etnograficznym.

Jadąc miastem, kieruj się w stronę wsi Kolonia Rybacka. Wyjeżdżając z Węgorzewa, można zboczyć z trasy i zobaczyć cmentarz żołnierzy z I wojny światowej, na którym znajduje się punkt widokowy z przepiękną panoramą na jezioro Święcajty.

Pałac w Okowiźnie

Ruszając dalej, we wsi Ogonki zjedź na drogę prowadzącą do Okowizny. Tam, tuż przy samej trasie znajduje się pałac z XX wieku. Niestety nie jest udostępniony do zwiedzania.
Mijając Harsz, kieruj się w stronę Sztynortu.

Sztynort – port oraz pałac

Po drodze czeka Cię przeprawa przez Most Sztynorcki. Tuż przy moście masz możliwość skorzystania z wiat. Tutaj możesz zrobić przerwę na odpoczynek i napawać się pięknym widokiem.

W Sztynorcie polecamy zatrzymać się na dłużej. Zajrzeć do jednego z największych portów na Mazurach oraz zwiedzić zespół pałacowo-parkowy z XVI, należący niegdyś do rodziny Lehndorff. Budynek jest obecnie remontowany, obejrzeć można go wyłącznie z zewnątrz. Niedaleko znajduje się odświeżone mauzoleum rodziny Von Lehndorff z 1859 roku.

Bunkry w Mamerkach

Następnie miniesz Kamionek Wielki i dojedziesz do Mamerek, gdzie znajduje się trzydzieści, świetnie zachowanych bunkrów z okresu II wojny światowej. Dodatkową atrakcją jest muzeum II wojny światowej oraz replika Bursztynowej Komntaty. Do dyspozycji jest także 38-metrowa wieża widokowa, z której rozpościera się panorama jeziora Mamry. Ciekawą atrakcją przy trasie jest Kanał Mazurski. To nieukończony kanał z dwiema śluzami, który miał łączyć Mazurskie jeziora z Bałtykiem poprzez rzekę Pręgotę.

Plaża w Przystani

Kolejną miejscowością, którą będziesz mijać, jest Przystań. Tu czeka niewielka plaża z płytkim zejściem do wody, idealna dla rodzin z dziećmi. Ostatni na trasie jest Trygort, po którym wyjedziesz ponownie do Węgorzewa. Przy wjeździe do miasta warto odwiedzić Muzeum Tradycji Kolejowej, a następnie malowniczym Bulrawem Loir Et Cher dotrzesz do miejsca wyjazdu.

Gdzie się zatrzymać na odpoczynek?

Szlak rowerowy wokół jeziora Mamry oferuje wiele pięknych lokalizacji na odpoczynek. Pierwsze miejsce na chwilową przerwę znajdziesz w Ogonkach. Przy brzegu znajdują się liczne ławki z widokiem na jezioro Święcajty. Tutaj znajduje się również niewielki sklepik oraz restauracje.

Jadąc dalej, w Okowiźnie, tuż za przystankiem autobusowym, możesz skręcić w drogę prowadzącą na cichą plażę. Tam znajdują się wiaty ze stołami i miejsce na ognisko.

Kolejną miejscowością z pięknym widokiem i miejscem na krótki odpoczynek jest Harsz. Ławki znajdują się na trasie, tuż przy brzegu jeziora o tej samej nazwie.

Przy moście Sztynorckim również czeka zadaszone schronienie i miejsce na ognisko. Natomiast w samym Sztynorcie możesz zaplanować posiłek w tamtejszych restauracjach lub portowej tawernie. W okresie letnim regularnie odbywają się także koncerty Szantowe.

Szlak rowerowy wokół jeziora Mamry


Interesuje Cię aktywny wypoczynek na Mazurach? Sprawdź również trasę rowerową wokół jeziora Niegocin.