Jeśli spływy kajakowe to Mazury! Dlaczego warto postawić na tego typu aktywny wypoczynek właśnie w tym miejscu? Jaki szlak kajakowy wybrać? Które trasy kajakowe są najlepsze na początek? Jak się przygotować do spływu i co ze sobą zabrać? Między innymi na te pytania poznasz odpowiedzi czytając ten artykuł.

Spływ kajakowy i widok na piękne Mazury

Spływy kajakowe na obszarze Wielkich Jezior Mazurskich dają wolność, przestrzeń i otwierają umysł na sprawy doczesne. Eksplorowanie wiosłami na mazurskiej ziemi sprawia, że poznajesz od kulis niespotykane nigdzie indziej krajobrazy, roślinność i zwierzęta. Ponadto dajesz swojemu organizmowi możliwość zmierzenia się z własnymi słabościami. Jest to wysiłek fizyczny i odpoczynek w jednym wydaniu

Mnogość rzek i akwenów wodnych zachwyca nawet najbardziej doświadczonych kajakarzy, którzy przez cały rok odliczają do sezonu, aby po raz kolejny zatracić się w mazurskich rzekach, jeziorach, śródlądowych drogach wodnych oraz kanałach.

Nie przestrasz się, że do spływów kajakowych musisz mieć nietuzinkowe umiejętności oraz kondycję. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – od spokojnych i bezpiecznych zjazdów, aż po dostarczający ogromnej dawki adrenaliny rafting.

Spływ kajakowy to po prostu propozycja udanego urlopu na świeżym powietrzu.

Mazury - aktywny wypoczynek

Jednodniowe spływy kajakowe

Spływy jednodniowe to dla Ciebie idealna propozycja, jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z kajakarstwem.

Co zabrać na jednodniową wyprawę kajakiem?

Jeśli chcesz spędzić niemal cały dzień na kajaku potrzebujesz m.in:

  • Stroju kąpielowego – w przerwach od wiosłowania pozwoli Ci na łapanie promieni słonecznych oraz na kąpiele w płytkich, znanych strefach danego akwenu.
  • Lekkiego ubrania – koszulka, spodenki t-shirt na pewno zdadzą egzamin podczas wysiłku w upalny dzień.
  • Nakrycia głowy – długotrwałe przybywanie na słońcu podczas spływu kajakowego negatywnie działa na Twoje samopoczucie, w najgorszym razie grozi Ci nawet udar mózgu. Dlatego czapka z daszkiem lub kapelusz powinien znaleźć się w Twojej wyprawce.
  • Wody niegazowanej – upały i wysiłek sprawiają, że Twój organizm potrzebuje większej częstotliwości nawodnienia. Odradzamy nawadniania się napojami gazowanymi, a już przede wszystkim alkoholem.
  • Kurtki lub płaszczu przeciwdeszczowego – niestety nawet najbardziej przewidywalna prognoza pogody podawana przez synoptyków może ulec gwałtownej zmianie.
  • Suchego prowiantu – najlepiej takiego, który szybko się nie psuje. Możesz być pewny, że woda szybko sprawia, że człowiek robi się głodny.
  • Apteczki – skaleczenie, rozcięcie lub zwichnięcie, czy nawet niespodziewane złamanie – w takich przypadkach sprzęt znajdujący się w apteczce może okazać się bardzo pomocny.
  • Środka przeciw komarom i kleszczom – szczególnie będzie przydatny wieczorami, w letnich miesiącach. Brak takiego preparatu na pokładzie może spowodować, że Twój wymarzony spływ kajakowy zamieni się w koszmar pełen ukąszeń.
  • Wodoszczelne etui na telefon – spływy kajakowe mają to do siebie, że są często nieprzewidywalne. Czasem Twoja ludzka niefrasobliwość lub mocniejsze machnięcie wiosłem mogą sprawić, że Twój telefon zaleje woda.
  • Obuwia do wody – bywa jednak też tak, że telefon w wodoszczelnym etui może wpaść do wody, wówczas kalosze mogą być Twoim jedynym wybawieniem.
  • Dodatkowego komplet suchych ubrań – idąc dalej, to wejście do takiego zbiornika po telefon może Cię kosztować przemoczeniem do suchej nitki, dlatego warto mieć coś w zanadrzu na przebranie. Ponadto niejednokrotnie zdarzało się, że niespodziewane przechylenie skutkowało darmową, niechcianą kąpielą.

Spływ kajakowy szlakiem rzeki Krutyni

Łatwe trasy, na które możesz wybrać się także z dziećmi znajdują się m.in. na szlaku kajakowym rzeką Krutynią. Krutynia to rzeka wypływająca do Jeziora Bełdany. Płynie przez rezerwat krajobrazowo-wodno-leśny położony na terenie trzech gmin: Piecki, Mikołajki i Ruciane-Nida.

Oczywiście jeśli jesteś doświadczonym kajakarzem, możesz przepłynąć cały szlak kajakowy Krutynia, który liczy blisko 100 km długości. Na jego pokonanie będziesz potrzebował mniej więcej od 7 do 9 dni. W realizacji celu pomoże Ci baza noclegowa, która nad rzeką Krutynią jest bardzo dobrze rozwinięta. Znajdują się tam m.in.

  • stanice PTTK dysponujące zapleczem noclegowym w postaci pola namiotowego, oraz domków campingowych, pokoi
  • gospodarstwa agroturystyczne
  • prywatne pole namiotowe.

Więcej informacji na temat najpopularniejszego szlaku kajakowego na Mazurach znajdziesz tutaj – Szlak kajakowy rzeki Krutyni

Kilkudniowe spływy kajakowe

Decydując się na kilkudniową wyprawę, powinieneś się wcześniej odpowiednio przygotować. Oprócz wymienionych wcześniej niezbędnych przedmiotów na wyprawę jednodniową, tym razem swój asortyment powinieneś rozszerzyć.

  • Namiot – na pewno Ci się przyda, jeśli nie nie zamierzasz nic wynajmować. Natomiast nawet planując wynajem warto go ze sobą mieć w razie bezpieczeństwa lub nagłej zmiany planów.
  • Karimata lub mata turystyczna – pozwoli Ci na dokładne ochronienie się przed utratą ciepła podczas snu. Może również być przydatna przy okazji niespodziewanego kontaktu z wodą.
  • Hamak turystyczny lub survivalowy – z łatwością rozłożysz w każdym miejscu podczas przystanku na powierzchni.
  • Zapałki i zapalniczka – po spływie kajakowym, szczególnie w chłodną noc, często nie znajdziesz nic przyjemniejszego niż możliwość ogrzania się przy małym ognisku. Ognisko to również możliwość przeżycia przygody i spędzenia wolnego czasu na łonie natury wśród najbliższych lub nowo poznanych osób. Gra na gitarze, taniec, śpiew? Wszystko zdarzyć się może. Pamiętaj jednak, aby ognisko rozpalać w rozsądnej lokalizacji, najlepiej w odkrytym terenie. Unikaj także dużych płomieni.
  • Mały palnik z butlą gazową – na pewno przyda się do zrobienia jedzenia na ciepło np. jajecznicy. Jest to również doskonałe zabezpieczenie dla ludzi spragnionych świeżej kawy i herbaty.
  • Sztućce – no cóż, jeśli nie zamierzasz jeść rękoma jest to tzw. niezbędnik podczas wyprawy kajakiem, tym bardziej jeśli czeka Cię kilkudniowa dalsza trasa.

Miej na uwadze, że życie czasami lubi zaskakiwać w najbardziej nieprzewidywalnych momentach, dlatego warto mieć ze sobą także zapasowy ekwipunek.

Spływ kajakowy Czarną Hańczą

Jednym z najciekawszych miejsc na kilkudniowe spływy kajakowe jest oczywiście rzeka Czarna Hańcza, która jest lewobrzeżnym dopływem Niemna. Jej długość to 141,7 km. .Za początek szlaku kajakowego Czarną Hańczą uważa się Jezioro Wigry. Wypływa ze wzgórz morenowych leżących na północ od jeziora Hańcza i na wysokości wsi Rygol łączy się z Kanałem Augustowskim.

Przykładowe etapy spływu kajakowego Czarną Hańczą

  • Klasztor nad Jez. Wigry – Maćkowa Ruda /Buda Ruska lub Wysoki Most
  • Maćkowa Ruda/Buda Ruska lub Wysoki Most– Frącki
  • Frącki-Dworczysko/Łośki
  • Łośki/Dworczysko-Rygol/ Mikaszówka
  • Mikaszówka– Płaska
  • Płaska- Swoboda lub Przewięź
  • Swoboda/ Przewięź- Augustów

Pozostałe trasy kajakowe

Poniżej znajdziesz przekierowania do szczegółowo rozpisanych pozostałych szlaków kajakowych na Mazurach, które są polecane przez większość turystów.

Gdzie wypożyczamy kajaki?

Spływy kajakowe dają mnóstwo pozytywnych wrażeń. Jednak, aby ich w żaden sposób nie zmącić, Twoim obowiązkiem jest wybranie doświadczonej firmy, która zapewni Ci cały niezbędny sprzęt, bezpieczeństwo i najwyższy komfort.

Na mazurach działa kilku organizatorów spływów. Największe firmy, w których jest dostępna wypożyczalnia kajaków to:

S P Ł Y W Y   K A J A K O W E
Kajakiem po trawie – Stare Jabłonki
 „AS-TOUR” Biuro Turystyki Kajakowej – Krutyń 
Kajaki i deski SUP Rydzewo
 Turystyka Kajakowa „WODNIAK” – Krutyń 
 „KAJAKI CENTRUM” – Ukta k/Rucianego Nidy 
 Spływy Kajakowe – Stare Jabłonki k/Ostródy