Rzeka Sapina, swoje źródła ma w otoczeniu niezwykłym i świętym dla każdego z mieszkańców Mazur, a więc w Puszczy Boreckiej. Ujście, z kolei ma w miejscu nie mniej widowiskowym i ważnym. Wpada do Jeziora Święcajty, a więc kompleksu Jeziora Mamry. Szlak kajakowy rzeki Sapiny.

Rzeka Sapina

Sapina ma długość 46,6 kilometrów i rozpoczyna się w Puszczy Boreckiej (54°05′10,7″N 22°00′30,3″E), a ujście ma w jeziorze Święcajty (54°10′59,0″N 21°48′23,2″E). Niektórzy badacze jednak uważają, że rozpoczyna się ona we wsi Spytkowo na trasie Drogi Krajowej 63 łączącej Węgorzewo z Giżyckiem. Zgodnie z tą teorią łączy ze sobą jeziora Boćwinka, Żywy, Sołtmany, Żywki, Czarne, Kruklin, Patelnia, Gołdapiwo, Wilkus (z odnogą Brżąs), Pozezdrze, Stręgiel i Święcajty.

Płynąc kajakiem z jeziora Stręgiel, rzeką Bobrówką można dostać się jeszcze na jeziora Czarna Kuta i Głęboka Kuta.

Szlak kajakowy rzeki Sapiny

Tyle z kwestii samej rzeki Sapiny. Niestety nie jest w całości dostępna dla Kajakarzy, a większość firm oferujących spływy kajakowe rzeką Sapiną rekomenduje rozpoczęcie spływu w Kruklinie. W górnym biegu rzeki zdarzają się bagna nie do przebrnięcia, a Kruklin jest idealnym miejscem do startu dzięki dobrym warunkom do wodowania kajaków na wschodnim brzegu jeziora.

Zaczynając szlak w tym miejscu, a kończąc w Węgorzewie, cała trasa ma około 35 kilometrów. Jest to zatem wyzwanie dla wytrwałych, ale zdecydowanie jest tego warte.

Co cię czeka na szlaku.

Szlak oferuje mnóstwo atrakcji nie tylko przyrodniczych, ale również hydrotechnicznych. Szlak Sapiny prowadzi przez kanały, tereny podmokłe, lasy, puszcze, jeziora. Natkniemy się na powalone drzewa, liczne mosty i drewniane mostki, szuwary.

Spotkamy bobry, ryby, ptaki takie jak bociany, czaple, cietrzewie czy najbardziej rozpoznawalne i kojarzące się z mazurami Kormorany.

Najciekawszymi atrakcjami historycznymi z kolei są ruiny wysadzonego w 1908 roku mostu kolejowego w Kruklankach. Stanowi on też punkt widokowy, pod nim znajduje się drewniany mostek. Dlatego warto w tym miejscu zatrzymać się na chwile i zrelaksować.

Na 13 kilometrze znajduje się kolejny zabytek, którym jest Śluza Przerywanki z 1910 roku. Jej minusem jest fakt, że wymusza przenoszenie kajaków. Tu również warto się na chwilę zatrzymać, odpocząć i zwiedzać.

Decydując się na przepłynięcie dłuższym wariantem spływu, czyli do Węgorzewa. Na jego końcu możemy zatrzymać się nawet przy zamku krzyżackim w centrum miasta.

Etapy szlaku kajakowego rzeką Sapiną

Kruklin – Start

Spływy rzeką Sapiną rozpoczynają się na Jeziorze Kruklin. Po wodowaniu kajaków możemy kierować się w stronę rezerwatu ornitologicznego, a następnie na północ w kierunku Sapiny.

Pokonując niewielki odcinek Sapiny o długości 500 metrów, wpływamy na wody jeziora Patelnia. Już tutaj rozpoczynają się atrakcje turystyczny na i wokół szlaku. Np. Wieże strzelnicze pamiętające II wojnę światową, ruiny bunkrów czy wysadzony most kolejowy. Można się zatrzymać i zwiedzać lub zwiedzić jeszcze przed wyprawą.

Jezioro Patelnia, Kruklanki

Na jeziorko wpływamy od strony południowej, poprzez ciągnące się po obu stronach szuwary zamieszkane przez liczne ptaki i ryby.

Kierujemy się na północ w stronę ujścia Sapiny i wysadzonego mostu kolejowego. W tym miejscu możemy się zatrzymać na chwilę i zwiedzać most. W zależności od stanu wody możliwa konieczność przeniesienia kajaków.

Z jeziora Patelnia wpływamy na Kanał łączący jezioro, z jeziorem Gołdapiwo. Kanał ten biegnie przez centrum Kruklanek i kończy się właśnie w południowej części jeziora Gołdopiwo.


Jezioro Gołdapiwo

Na jeziorze Gołdapiwo trzymamy się lewego brzegu jeziora. Na tym brzegu znajdziemy kilka ciekawych miejsc biwakowych. Zatem jeśli planujemy więcej czasu spędzić na łonie natury i chcemy zanocować, znajdziemy coś dla siebie.

Trzymające się lewego brzegu docieramy do zatoczki i cypla, za nimi po lewej stronie znajduje się wejście do rzeki Sapiny.

Wypływ z Jeziora Gołdapiwo na wody Sapiny

Wypływamy z Gołdapiwo na wody Sapiny. I od razu trafiamy na miejsce, w którym będziemy musieli przenieść kajaki. Tym razem mowa o śluzie w Przerywankach.

Zaraz za nią mamy malowniczy odcinek Sapiny płynący lasem. Jednak nie jest to odcinek, długi. Po pokonaniu około 1 kilometra wypływamy na jezioro Wilkus.

Jezioro Wilkus

Na jeziorze Wilkus trzymamy się prawej strony i płyniemy na północ, na jej końcu skręcamy w lewo w kierunku korytarza, stworzonego w trzcinowisku, aż dopłyniemy do koryta rzeki Sapiny.

Dalej Sapina prowadzi nas na południe wśród trzcinowisk, pól i lasów przez około 2 kilometry, aż dotrzemy na wody jeziora Pozezdrze.

Jezioro Pozezdrze

Na 23 kilometrze natrafiamy na Jezioro Pozezdrze. Tu czeka nas odcinek o długości około 2 kilometrów. Jezioro otoczone jest polami i lasami. Na jego lewym brzegu powoli wyrastają domki jednorodzinne.

Rzeka Sapina i Puszcza

Przed nami najdłuższy odcinek rzeki, ale jednocześnie najbardziej malowniczy. To aż 6 kilometrów wiosłowania w otoczeniu puszczy, pól, dzikich zwierząt i trzcinowisk. Rzeka ma wiele zakrętów i przewężeń. Jest to najciekawszy odcinek szlaku uchodzący do jeziora Stręgiel.

Jezioro Stręgiel

Przepływamy 200 metrowy kanał łączący jezioro Stręgiel z jeziorem Święcajty. Przemieszczając się jeziorem Święcajty, trzymamy się północnego brzegu, płyniemy w kierunku Wyspy Tartacznej. Następnie mijamy Kamping Rusałka oraz ośrodek Piękny Brzeg. Docieramy do małej zatoczki przy wzniesieniu, na którym znajduje się cmentarz żołnierzy poległych podczas I Wojny Światowej i stanowi idealny punkt widokowy na jezioro oraz cypel. Następnie kierujemy się na południe i docieramy do zatoki zwieńczonej wyspą. I do przesmyku, którym wpływamy na wody Jeziora Mamry.

Jezioro Mamry i Kanał Węgorzewski

Na jeziorze Mamry płyniemy na północ w kierunku znajdującego się przy plaży miejskiej źródła rzeki Węgorapy. Wpływając, napotykamy na brzegi porośnięte trzcinami i spokojnie płynące wody. Jest to dość częsty szlak żeglowny, dlatego należy uważać na jachty oraz motorówki.

Na rozwidleniu rzeki-jeśli mamy siły-możemy wybrać starorzecze Węgorapy, które jest mniej zatłoczone oraz bardziej atrakcyjne przyrodniczo. Wypłyniemy nim zaraz przy porcie i kierujemy się do centrum, skręcając w lewo. Możemy zatrzymać się w porcie ZHP, Ekomarinie czy nawet przy samym zamku w Węgorzewie!

Szlak kajakowy rzeki Sapiny – Podsumowanie

Sapina płynie zatem w zapierających dech w piersiach okolicznościach przyrody. Będąc na Mazurach… spływ kajakowy rzeką Sapiną, to coś, na co warto wybrać się z rodziną i przyjaciółmi! Niezapomniana przygoda gwarantowana!