To ekstremalna i fascynująca zabawa – jazda na łyżwach po naturalnym lodzie na zamarzniętych rzekach, jeziorach i kanałach.

Z chwila rozpoczęcia sezonu zimowego sympatyków trip skating’u przybywa także na Mazurach 😉

Spotyka się wiele innych nazw trip skatingu: tour skating, nordic skating, wild skating… Z uwagi na sprzyjający klimat i liczne akweny sport ten jest najbardziej popularny w krajach skandynawskich, tam też się narodził – stąd wzięła się jedna z nazw – nordic skating. Trip skating ze względu na sprzyjające warunki naturalne mocno zyskuje na popularności w Ameryce Północnej, szczególnie na północy USA i w Kanadzie. Holenderska odmiana trip skatingu realizowana jest przez sympatyków tego sportu na kanałach wzdłuż oznaczonych tras wiodących przez rzeki i jeziora. W Skandynawii trip skating to bardzo popularna, rodzinna forma rekreacji, zarówno w Szwecji, Norwegii jak i w Finlandii funkcjonują stowarzyszenia i kluby trip skatingu organizujące regularne wycieczki, szkolenia, turnieje. Jazda na łyżwach po zamarzniętych wodach nie jest tam uznawana za sport ekstremalnie niebezpieczny – raczej za fascynujący sport wymagający pewnego poziomu kondycji, przygotowania oraz zastosowania specjalnych środków bezpieczeństwa, których prawidłowe przestrzeganie nie musi wcale prowadzić do tragedii. Sezon zaczyna się już w październiku, kiedy zamarzają małe zbiorniki wodne. Najodważniejsi na przełomie stycznia i lutego wybierają się na zamarznięte wody Bałtyku i tam jeżdżą na łyżwach.

Od pewnego czasu trip skating zyskuje na popularności również w Polsce. Idealne warunki do jego uprawiania z chwilą pojawienia się mocniejszych mrozów mogą zapewnić mazurskie akweny wodne. W Polsce sezon zaczyna się z końcem grudnia, kończy się na początku marca.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa na lodzie:

  • Pamiętaj, zawsze wchodzisz na lód na własną odpowiedzialność, zatem myśl i przewiduj !
  • Zanim wejdziesz na lód zapoznaj się z zagadnieniami związanymi z właściwościami lodu.
  • Nie wchodź na lód sam, pozostawaj w polu widzenia towarzyszącej ci osoby.
  • Przewiduj niebezpieczeństwo w pobliżu obiektów hydrotechnicznych, mostów, cieśnin, ujść kanałów, nurtów rzek, miejsc występowania rys i pęknięć, mielizn. Wszędzie tam, lód może być cieńszy nawet o połowę !
  • Nie wchodź na lód bez specjalistycznego sprzętu, który ma za zadanie zapewnić Ci bezpieczeństwo. Pamiętaj o kompletnym ekwipunku: piki, haki, lina z rzutką, plecak.
  • Do placaka zapakuj i zabezpiecz w szczelnym worku foliowym dodatkowe ubranie na zmianę na wypadek wpadnięcia do wody.
  • Unikaj miejscowego przeciążenia lodu większą ilością osób.
  • Uderzaj co pewien czas w lód – gdy pod wpływem uderzenia pokrywa lodowa pęka lub trzeszczy staraj się wycofać tą samą drogą.