Jezioro Dobskie – strefa ciszy

Cały obszar jeziora Dobskiego jest rezerwatem. W tym miejscu panują spokój i cisza, jest to także dom dla rzadkich gatunków ptaków. Wpływając na ten akwen, należy pamiętać, że wkraczamy do strefy ciszy, co oznacza, że całkowicie zabronione jest używanie silników spalinowych.

Jakie jest jezioro Dobskie

Jezioro Dobskie znajduje się w powiecie giżyckim i wchodzi w skład kompleksu Mamry. Ma owalny kształt i otoczone jest przez pola uprawne, łąki i lasy. Na akwenie znajdują się także dwie zatoki – Pilwa i Rajcocha. Dno jeziora nie jest zróżnicowane. We wschodniej części zbiornika znajdują się duże skupiska głazów, żwiru i kamieni. Brzegi są wysokie i pagórkowate, przez co nie zachęcają do cumowania łodzi.

Jezioro Dobskie w liczbach

Aby w pełni zobrazować specyfikę jeziora Dobskie, poniżej podajemy wartości jego najważniejszych parametrów.

  • powierzchnia całkowita – 1776 ha,
  • powierzchnia wysp – 22,7 ha,
  • średnia głębokość – 7,9 m,
  • maksymalna głębokość –  22,5 m,
  • długość linii brzegowej – 32,3 km,
  • szerokość maksymalna – 4,8 km,
  • długość maksymalna – 5,7 km.

Rezerwat na jeziorze Dobskie

Rezerwat przyrody Jezioro Dobskie powołano już w 1963 roku w celu ochrony zarówno samego jeziora, jak i położonych na nim wysp, na których znajdują się lęgowiska ptactwa wodnego i błotnego. Jezioro Dobskie jest także miejscem odpoczynku dla ptaków w okresie przelotów. W wodach akwenu żyje zaś wiele gatunków ryb takich, jak: sieje, leszcze, szczupaki, płocie, okonie, jazie, miętusy.

Wyspa kormoranów na jeziorze Dobskie

Na jeziorze Dobskim znajduje się, sławna już wśród turystów, Wyspa Kormoranów. Ze względu na zamieszkującą tam kolonię kormoranów wyspa stanowi obszar chroniony oraz ścisły rezerwat dzikiej przyrody. Przybijanie do jej brzegów jest zabronione i to nie tylko ze względu na bezpieczeństwo ptaków, ale i samych zwiedzających. Cały teren wyspy jest bowiem skażony guanem kormoranów. W tym miejscu występują także licznie czaple siwe, które swoje gniazda budują na wysokich drzewach.

Wokół wyspy poprowadzony został szlak żeglarski umożliwiający bezpieczną obserwację ptaków. jej zobaczenie. Należy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności w czasie przeprawy głównie ze względu na kamieniste brzegi i rozległe płycizny.

Żegluga na jeziorze Dobskie

Większa część brzegów jeziora jest niegościnna, a miejscami nawet niebezpieczna, dla żeglarzy. Poleca się cumowanie łodzi za Cyplem Dziewiszewskim w zatoce Kąt Rajcocha i jej okolicach. Pamiętać należy także o całkowitym zakazie korzystania z silników spalinowych na terenie jeziora. Niestety, w sezonie, zakaz ten jest często łamany.

Jeśli Dobskie to na biwak

W okolicy akwenu Dobskie znajduje się wiele miejscowości m.in. Dziewiszewo, Doba, Pilwa czy Fuleda, brakuje jednak ośrodków turystycznych, w których można by znaleźć nocleg czy wypożyczyć sprzęt wodny. Planując wypoczynek na tym ternie, warto skorzystać z jednego z trzech pół biwakowych mieszczących się w okolicy.

Święty gaj na jeziorze Dobskie

Na jednej z wysp jeziora Dobskie – Gilmie znajdowało się niegdyś grodzisko plemienia Galindów, a także święty gaj, w którym odprawiano rytuały. W czasach, gdy ziemie pruskie zajęli Krzyżacy, na wyspie wzniesiony został niewielki zamek, którego ruiny zachowały się do dziś.

Teren jeziora Dobskiego jest niezwykle spokojny i cichy. Stanowi wspaniała miejsce na wypoczynek, dla tych, którzy cenią sobie kontakt z przyrodą i pięknem natury.

WRÓĆ DO WPISÓW