Zarówno dla pasjonatów żeglarstwa jak i wędkarstwa mazury to spełnienie marzeń. Mazury bowiem są idealne dla pasjonatów obu tych sportów. Jednak zanim zarzucisz wędkę, zapoznaj się z zasadami połowu ryb na Mazurach.

Wędkowanie na Mazurach: gdzie?

Na mazurach jak na każdym akwenie są lepsze i gorsze miejsca do wędkowania. Jeśli żeglujesz, warto plany wędkarskie skorelować z punktami postoju w trakcie rejsu. Jednak nie bój się zboczyć z kursu, gdyż nie uda ci się złapać zbyt wielu ryb w porcie i bezpośrednio na ruchliwym szlaku. Pamiętaj, że ryby lubią spokój. Zatem uwielbiają żerować w miejscach, w których ruch na jeziorach jest minimalny. Wybieraj się zatem na ryby wcześnie rano i w okolicach szuwar. Wędkowaniu sprzyja zatem cumowanie na dziko, wystarczy, że wychylisz się z kajuty i możesz zarzucać. W szuwarach na pewno coś złapiesz. Pamiętaj również, że możesz wynająć łódź lub jacht bez posiadania patentu żeglarskiego, koniecznie tylko sprawdź, czy zezwolenie na połów obejmuje łowienie z łodzi.

Czy są jakieś sekretne miejsca lokalnych wędkarzy? Owszem: jezioro Roś, jezioro Stręgiel, jezioro Bełdan, jezioro Kisajno, jezioro Święcajty w okolicach wyspy Tartacznej czy w Zatoce Kal. Na tych akwenach złapiesz nie tylko okonia, płotkę, ale przy odrobinie szczęścia również dorodnego szczupaka. Na mazurach nadal jest dużo ryb, niemal w każdym akwenie, dlatego nie musisz się ograniczać jedynie do tych przez nas wymienionych. Im bardziej dziko, tym większe szanse na połów.

Jeziora na Mazurach

Wędkowanie na Mazurach: kiedy?

Zanim jednak weźmiesz zamach i zarzucisz haczyk, warto zastanowić się, kiedy i na jakich zasadach można łowić ryby na mazurach. Przede wszystkim warto wiedzieć, że połów z jachtu (łodzi) w ciągu dnia może odbywać się jedynie w okresie od jednej godziny przed wschodem słońca, do jednej godziny po jego zachodzie i tylko w dniach od początku maja do końca roku.

Należy też wziąć pod uwagę kwestię okresów ochronnych niektórych ryb i tak obowiązujące okresy ochronne to: dla miętusa od 1 grudnia do końca lutego, dla siei od 1 października do 31 grudnia, dla sandacza od 1 stycznia do 31 maja, dla suma od 1 listopada do 30 czerwca, dla szczupaka od 1 stycznia do 30 kwietnia i dla węgorza od 15 czerwca do 15 lipca.

Wędkowanie na Mazurach: zasady

Poza okresami ochronnymi ryb istnieje także ograniczenie połowów ryb mniejszych rozmiarów. A więc okonia mniejszego niż 15 cm powinniśmy wypuścić. Do wody powinny wrócić: płoć mniejsza niż 15 cm, sielawa do 15 cm, lin i miętus, który nie osiągnął 25 cm, sieja mniejsza niż 35 cm, boleń i węgorz do 40 cm, sandacz i szczupak do 50 cm i sum do 70 cm.

Kolejnym obostrzeniem jest wielkość połowu dla poszczególnych ryb. Poniżej limity jakie obowiązują:

 • Amur – 3 szt. z brzaną i karpiem.
 • Belona – Brak limitu dziennego.
 • Boleń – 2 szt.* razem z trocią, łososiem, sandaczem, szczupakiem, sieją, węgorzem.
 • Brzana – 3 szt. * razem z amurem i karpiem.
 • Jaź – 10 szt. * razem z kleniem.
 • Karaś – Brak limitu dziennego.
 • Karp – 3 szt. * razem z brzaną i amurem
 • Kleń – 10 szt. * razem z jaziem.
 • Krąp – Brak limitu dziennego.
 • Leszcz – 10 sztuk.
 • Lin – Limit 4 sztuki.
 • Miętus – Limit 5 kg.
 • Okoń – Limit 5 kg.
 • Płoć – Limit 5 kg.
 • Sandacz – 2 szt.* razem z trocią, łososiem, sieją, szczupakiem, boleniem, węgorzem.
 • Sieja – 2 szt.* razem z trocią, łososiem, sandaczem, szczupakiem, boleniem, węgorzem.
 • Sielawa – Limit 5 kg.
 • Sum – Limit 1 sztuka.
 • Szczupak – 2 szt.* razem z trocią, łososiem, sandaczem, boleniem, sieją, węgorzem
 • Troć – 2 szt.* razem z boleniem, łososiem, sandaczem, szczupakiem, sieją, węgorzem.
 • Ukleja – Limit 5 kg.
 • Węgorz – 2 szt.* razem z trocią, łososiem, sandaczem, szczupakiem, sieją, boleniem.

Wędkowanie na Mazurach: koszty

Aby móc wędkować na mazurach, musisz wykupić odpowiednie pozwolenie. Koszty pozwolenia okresowego rozpoczynają się od 16 do 225 zł, a samo pozwolenie można nabyć w sklepach wędkarskich, skarbnicy kół PZW oraz Zakładach Rybackich w Olecku, Suwałkach, Węgorzewie i Rucianem-Nidzie. Składek i opłat okresowych 1- i 3- dniowych dokonywać można także, wykupując zezwolenie poprzez stronę internetową www.pzw.suwalki.com.pl z zaznaczeniem okresu, którego dotyczy połów.

Polecamy: Mazury – wędkowanie bez karty

W trakcie wędkowania należy posiadać przy sobie wydruku potwierdzenia przelewu z zaznaczeniem danych wędkującego i terminu połowu (nie dotyczy płatności kartą kredytową), druku e-zezwolenia, pobranego ze strony internetowej Gospodarstwa oraz kartę wędkarską. Poniżej przedstawiamy pełną tabelę opłat.

RODZAJ POŁOWUZRZESZENI W PZWNIEZRZESZENI
CAŁOROCZNY:SKŁADKA *OPŁATA
Wszystkie jeziora – bez trolingu240400
Wszystkie jeziora – pełna360600
Wszystkie jeziora – bez trolingu ulga 50%120
Wszystkie jeziora – pełna – ulga 50%180
Wszystkie jeziora – bez trolingu ulga 75%60
Wszystkie jeziora – pełna – ulga 75%90
Jedno jezioro – bez trolingu180310
Jedno jezioro – pełna270465
Jedno jezioro – bez trolingu ulga 50%90
Jedno jezioro – pełna – ulga 50%135
Jedno jezioro – bez trolingu ulga 75%45
Jedno jezioro – pełna – ulga 75%67
Jedno jezioro – socjalna60
OKRESOWY:
1 – dniowa z trolingiem2427
1 – dniowa bez trolingu1618
3 – dniowa z trolingiem5766
3 – dniowa bez trolingu3844
7 – dniowa z trolingiem105150
7 – dniowa bez trolingu70100
14 – dniowa z trolingiem165225
14 – dniowa bez trolingu110150

Śniardwy – mazurskie morze

Jezioro Śniardwy to największe jezioro w Polsce. Przez wielu uważane jest za perłę Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. „Mazurskie morze” cieszy się dużą popularnością zarówno wśród żeglarzy, jak i wczasowiczów.

Zezwolenia wędkarskie

Zebraliśmy wszystkie kontakty, jakie udało nam się znaleźć i opublikowaliśmy na w dedykowanym wpisie: Zezwolenia wędkarskie na Mazurach