Windsurfing jest sportem dla każdego !

Windsurfing – połączenie deski z żaglem cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Od pewnego czasu windsurfer’ów widujemy również na mazurskich wodach, szczególnie na dużych i wietrznych akwenach.

Moda na aktywne spędzanie czasu wolnego powoduje, że wielu z nas chce „niestandardowo” spędzać wolne chwile nad wodą. „Leżaczki, nuda i piwko” powoli odchodzą w zapomnienie…

Windsurfing, czyli żeglowanie na desce z żaglem napędzanej siłą wiatru może dostarczać wielu niezapomnianych emocji i przede wszystkim pozytywnie wpływa na naszą kondycję psychofizyczną. Nauka nie nastręcza specyficznych trudności.

Windsurfing staje się dostępnym dla każdego sportem rodzinnym ;

Windsurfing, czyli połączenie deski z żaglem zrodził się pod koniec lat sześćdziesiątych w Kalifornii dzięki grupie entuzjastów. Nikt wówczas nawet nie przypuszczał, że żeglowaniem na desce napędzanej siłą wiatru „zarażą” się miliony ludzi na całym świecie.

Jaki sprzęt ?

Sprzęt możesz kupić w całości, bądź wypożyczyć na miejscu (jest do wypożyczenia praktycznie w każdej większej i poważniejszej wypożyczalni sprzętu pływającego na Mazurach).

Ogólnodostępność aukcji internetowych serwisów aukcyjnych umożliwia i praktycznie gwarantuje zakup dobrego sprzętu za rozsądne pieniądze (zarówno nowego jak i używanego).

Kompletny używany sprzęt stosunkowo dobrej jakości to wydatek rzędu 1200-1500 zł. Jedynie problem może sprawić trudność w transporcie „takiego” sprzętu.

Jak wybrać dobrą szkołę windsurfingową ?

Bodźcem do rozpoczęcia przygody z windsurfingiem jest na pewno słoneczna pogoda, wiatr, woda oraz widok „śmiagających na falach” surferów na swoich przepięknych, kolorowych deskach z żaglem.

Początki zwykle są trudne… Trzeba jednak pamiętać, że windsurfing jak większość sportów wymaga odrobiny szkolenia i przynajmniej podstawowej wiedzy o sprzęcie. Istnieje wiele możliwości odnajdywania, przyswajania i pogłębiania tej wiedzy. Zdecydowanie najlepszym, najbezpieczniejszym i skutecznym sposobem na dobry początek jest skorzystanie z usług profesjonalnej szkoły windsurfingowej.

Nie jest to może najtańsza metoda, ale dzięki skuteczności instruktorów możemy zaoszczędzić nasz czas, a co za tym i pieniądze. Możemy próbować sami lub pod opieką znajomego, który już te umiejętności posiada. Ale zdecydowanie nauka w profesjonalnym gronie (szkoła windsurfingu) zapewni pełną radość z pływania na desce… a umiejętności przyjdą dużo szybciej. Mając na uwadze to, aby efekty naszego szkolenia były zadawalające dobrze jest wybrać odpowiednią szkołę.

Każda szkoła powinna posiadać:

  • ubezpieczenie OC,
  • licencję szkoły windsurfingowej,
  • pozwolenie na działalność gospodarczą,
  • instruktorzy powinni posiadać uprawnienia instruktorskie.

Korzystając z różnych usług zazwyczaj dla pewności powinniśmy zweryfikować daną ofertę lub usługę. Dobrze jest popytać, poszperać w Internecie i poczytać opinie o danej szkole. Najważniejsza jednak to weryfikacja uprawnień szkoły do prowadzenia działalności i szkolenia oraz uprawnień osób szkolących w danej szkole.
Niezmiernie ważne jest, aby sprzęt szkoleniowy był w należytym stanie (deski i żagle porozrzucane w nieładzie po plaży powinny nas zniechęcić do skorzystania z wątpliwej jakości usług danej szkółki).

Dobrze jest samemu ocenić czy akwen szkoleniowy oferuje bezpieczne warunki do szkolenia oraz czy szkoła korzysta ze sprzętu asekuracyjno-ratowniczego (niedopuszczalne jest, aby instruktor krzyczał z brzegu, nie mając z nami bezpośredniego kontaktu).