Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Asunach
Tuż przy samej granicy z naszym północnym sąsiadem mało kto spodziewa się ciekawych miejsc. A jednak warto się tam wybrać, ten rejon potrafi zaskoczyć! Wycieczka spodoba się zwłaszcza miłośnikom zwiedzania świątyń i pozostałości dawnych dworów. Jednym z miejsc wartym odwiedzenia jest Cerkiew w Asunach.
Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Asunach – Położenie
Greckokatolicka cerkiew znajdująca się niecały kilometr od granicy z Rosją, położona jest w centrum małej wsi Asuny.
Parafia znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim w Gminie Barciany, w powiecie Kętrzyńskim. Proboszcz parafii ma siedzibę w Kętrzynie i obecnie jest nim o. mgr Jan Harasim.
Parafia Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny obejmuje miejscowości: Lwowiec z gminy Sępopol, Łęknica z gminy Srokowo oraz Gminę Barciany.
Historia cerkwi
Cerkiew została wybudowana w XV wieku.
W latach powojennych, a konkretnie 1949 – 1952 w świątyni odprawiano nabożeństwa rzymskokatolickie. W roku 1958 erygowana została jako świątynia grekokatolicka, choć pierwsze starania o to, aby odbywały się tu nabożeństwa, czynił ks. Hrynyk w roku 1957.
W 1957 roku starania ks. Hrynka poprali sami mieszkańcy, wysyłając za pośrednictwem ks. Mirosława Ripeckiego list do Prymasa Stefana Wyszyńskiego w sprawie możliwości organizacji nabożeństw w świątyni.
Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Asunach – Architektura
Wybudowana jako kościół gotycki na planie prostokąta z osobną wieżą z dzwonem na planie kwadratu.
W latach osiemdziesiątych wstawiono ikonstans i wykonano malowidła ścienne.
Tuż obok kościoła stoi obelisk przeniesiony z nieistniejącego cmetarza w Kurkławkach. Obelisk upamiętnia śmierć 17-letniego syna właścicieli majątku w Kurkławkach, który zginął w 1861 podczas szkolenia na Morzu Północnym.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.