Cmentarz Jagerhohe w Węgorzewie

Cmentarz Jagerhohe w Węgorzewie to prawdziwy relikt z I wojny światowej, który docenią miłośnicy historii. Dzięki swojej lokalizacji miejsce pamięci jest jednocześnie punktem widokowym. Roztacza się z niego przepiękna panorama jeziora Święcajty oraz półwyspu Kal.

Rys historyczny

Budowę cmentarza rozpoczęto w 1917 roku. Zgodnie z tradycją niemiecką, wszystkie nekropolie wojenne tworzono w pobliżu pól bitewnych. Na miejsce pochówku poległych w okolicy żołnierzy wybrano więc malownicze Wzgórze Saksońskie w pobliżu miejscowości Węgorzewo. Początkowo pochowano tam żołnierzy wrogich sobie armii, którzy zginęli na okolicznych terenach w latach 1914-1918. Łącznie na cmentarzu złożono do grobów 344 żołnierzy niemieckich i 234 rosyjskich

Cmentarz Bohaterów w Węgorzewie

Projekt nekropolii w kształcie podkowy stworzył Hans Martin pochodzący z Berlina. Miejsce spoczynku ogrodzono kamiennym murem i obsadzono drzewami. Na cmentarzu ułożono kamienne półkola, czyli tak zwane kręgi bohaterów. W centrum znajduje się taras z drewnianym krzyżem ufundowanym przez rodzinę Lehndorff, byłych właścicieli pałacu w Sztynorcie. W 1933 roku zamontowano również tablicę z wierszem odwołującym się do mitu rycerzy śpiących w środku góry. 

Cmentarz Jagerhohe w Węgorzewie – dojazd

Obiekt położony jest na wzniesieniu, 18 metrów nad poziomem jeziora Święcajty. U stóp wzniesienia znajduje się dzika plaża. Nieopodal zlokalizowany jest ośrodek Piękny Brzeg, w którym znajdują się miejsca do cumowania. 

Na cmentarz dojechać można samochodem od strony Węgorzewa lub miejscowości Kal. W okolicy przebiega ścieżka rowerowa będąca częścią Mazurskiej Pętli Rowerowej. Dotrzeć można tu również jadąc trasą wokół jeziora Mamry.

Przy cmentarzu planowana jest budowa wieży widokowej.

Warto zwiedzić w okolicy

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz