Dom Królewski w Piszu
Pisz to miasto dość niedoceniane, gdyż nie znajduje się na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Znajduje się natomiast na trasie większości tych, którzy z południa zmierzają właśnie na mazurskie ostępy, ponieważ przebiega przez niego Droga Wojewódzka numer 63. A to już jakiś powód, by się tu zatrzymać na chwilę i zwiedzać! Jednym z miejsc tego wartym jest Dom Królewski przy ulicy Rybackiej.
Informacje podstawowe
Dom Królewski w Piszu znajduje się przy jednej z najstarszych w mieście ulic, a dokładnie przy ulicy Rybackiej 8. Ulica ta za czasów niemieckich nazywała się Fischerstrasse.
Budynek jest jedną z trzech budowli w stylu barokowym znajdujących się w na terenie Pisza. Pozostałe dwa budynki to piętrowe domy przy ulicy Lipowej. Wszystkie pochodzą z XIX wieku.
Architektura – opis
Dom Królewski w Piszu to murowany budynek wybudowany na planie prostokąta, tak jak te przy ulicy Lipowej. Budynek został stworzony w stylu barokowym i wybudowano go w XVIII wieku.
Obiekt to dwukondygnacyjna budowlana w dobrym stanie technicznym. Posiada łamany dach pokryty czerwoną dachówką. Wyłomem w dachu jest dwuokienna mansarda, a więc pomieszczenie na poddaszu z widoczną nadbudową nad wejściem do budynku. Posiada lukarny.
Dom Królewski w Piszu wyposażony jest w drewniane okna, a do budynku prowadzą małe schodki.
Legenda o Domu Królewskim w Piszu
Według legendy dzięki, której nazwa Dom Królewski w Piszu przylgnęła do budowli, w jej wnętrzach gościł król August II Mocny.
Postać niezwykle barwna, która w istocie przebywała w Piszu w czerwcu 1698 roku. Co ciekawe Król Polski nie był jedyny władcą przebywającym w Piszu w tym samym czasie. Drugą koronowaną głową był Fryderyk I Pruski – król Prus. W jakim celu mości panowie gościli w tym miejscu?
Otóż 7 czerwca 1698 roku, w Jońsborku – a więc dzisiejszym Piszu – odbyły się rokowania pomiędzy władcami na temat wydania zgody Prusom na zajęcie Elbląga. Na mocy tego traktatu Król August wyraził zgodę, a w następstwie tzw. „Umowy Piskiej” po dwóch oblężeniach wojska Fryderyka osiągnęły zamierzony cel.
Czy był tu jakiś król?
Czy faktycznie w budynku przebywał kiedykolwiek jakiś król? Nie ma na to niestety żadnych dowodów. Co więcej, historia rozstrzyga bezsprzecznie, że w Dom Królewski mimo swojej nazwy, nie mógł gościć ani Augusta II Mocnego, ani Fryderyka I Pruskiego. A to dlatego, że został wybudowany już po śmierci obu władców.
Dlaczego warto zwiedzić
Dom Królewski jest przykładem miejskiej i użytkowej zabudowy barokowej. Zachował się dobrym stanie i choćby z tego powodu warto spacerując ulicami Pisza na chwilę się przy nim zatrzymać.
Obecnie w jego murach znajduje się Społeczne Ognisko Muzyczne prowadzone przez Towarzystwo Muzyczne im. Emila Młynarskiego. Towarzystwo to zajmuje się przede wszystkim promowaniem kultury poprzez zajęcia muzyczne, lekcje śpiewu czy koncerty.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.