Dwór Muławki

Dwór Muławki ma bogatą i fascynującą historię, która sięga drugiej połowy XIX wieku. Dawny niewielki majątek ziemski, należący do rodziny Werner, obejmował obszar ponad 600 hektarów. Wraz z upływem czasu, majątek zmieniał swoich właścicieli, a obecnie jest własnością prywatną. Ciekawostką jest również przestrzeń muzealna – muzeum dysponuje jedyną w Polsce stałą wystawą rzadkich znaczków pocztowych.

Dwór Muławki – Położenie

Obiekt znajduje się we wsi Muławki, w powiecie kętrzyńskim. Oddalony jest od centrum Kętrzyna o zaledwie 4,5 km. Dojechać tu można drogą numer 591, prowadzącą do Mrągowa.

Rezydencja to obecnie gospodarstwo agroturystyczne – Źródło zdjęcia: Facebook Dwór Muławki fot. Bartek Grądkowski Foto

Historia Dworu Muławki

Wieś lokowano w 1412 roku na prawie chełmińskim. W 1785 roku Muławki były królewską wsią czynszową, liczyły wówczas 30 domów. W 1820 roku obok wsi królewskiej utworzono majątek szlachecki.

Właścicielem był F.Werner, który ok. 1880 roku wybudował dwór z parkiem. Cztery lata później powstały również zabudowania folwarczne.

W 1898 roku nowym właścicielem majątku został Kurt von Bohlen. Następnie dwór przeszedł w ręce rodziny Regenbrecht w 1913 roku. Po I wojnie światowej majątek zakupił Gotthelf Duwe, jego rodzina zamieszkiwała go do 1945 roku. Ostatnim właścicielem był Wilhelm Duwe.

Po zakończeniu II wojny światowej majątek podzielił los innych dworów na Mazurach. Rezydencję przekształcono w PGR, utworzono w nim mieszkania.

Obecnie zabytek jest w rękach prywatnych. Funkcjonuje w nim agroturystyka oraz prywatne Muzeum Znaczków i Historii Poczty.

Na terenie obiektu znajduje się Muzeum – Źródło zdjęcia: Facebook Dwór Muławki

Dwór Muławki – Architektura

Rezydencję wybudowano na niewielkim wzniesieniu, w północo zachodniej części założenia dworko-folwarcznego. Parterowy budynek z poddaszem wzniesiono na planie prostokąta. Posiada charakterystyczny dach z naczółkami. Jego elewację frontową zdobi trójkątny naczółek, który dodaje mu uroku i wyjątkowości.

Budynek jest murowany z fundamentami z kamienia polnego. Na stronie frontowej przy ryzalicie zbudowano niewielki taras.

Dwór Muławki to obecnie gospodarstwo agroturystyczne – Źródło zdjęcia: Facebook Dwór Muławki fot. Bartek Grądkowski Foto

Agroturystyka – noclegi

Dwór Muławki został zaadoptowany na cele agroturystyczne oraz Muzeum Znaczków i Historii Poczty. Obiekt oferuje noclegi. Pokoje z łazienkami są komfortowe i przytulnie urządzone.

Agroturystyka swoim gościom udostępnia bezpłatne rowery oraz sprzęt do grilowania. Codziennie serwowane jest śniadanie. Na miejscu można grać w tenisa stołowego, a okolica zachęca do pieszych wycieczek.

To magiczne miejsce stworzono dla osób poszukujących spokoju i wypoczynku w otoczeniu pięknej przyrody. Możesz tu odpocząć i cieszyć się atmosferą dawnej szlacheckiej rezydencji.

Dwór jest własnością prywatną i oferuje pokoje – Źródło zdjęcia: Facebook Dwór Muławki

Muzeum Znaczków i Historii Poczty

Prywatne Muzeum Znaczków i Historii Poczty, które mieści się w Dworze Muławki, posiada jedyną w Polsce stałą ekspozycję najrzadszych znaczków pochodzących z całego świata. Podziwiać można także dokumenty z XVII wieku oraz początków XX wieku, które ukazują niezwykłą historię tej dziedziny.

Wystawa najcenniejszych znaczków świata to nie wszystko. Zwiedzających czekają również inne, nietypowe ekspozycje. Aktualnie w galerii podziwiać można wystawę kamieni szlachetnych z różnych zakątków świata oraz skarbów z dna oceanów.

Goście mogą także zakupić pamiątkę. Właściciele prowadzą własną pracownię, w której tworzą wyjątkowe wisiorki, między innymi wykonane z belemnitów.

Muzeum z jedną w Polsce stałą ekspozycją najrzadszych znaczków – Źródło zdjęcia: Facebook Dwór Muławki

Muzeum i Galeria Sztuki – malarstwo i rzeźba

W Dworze Muławki znajduje się również Galeria Sztuki, która prezentuje prace malarzy i rzeźbiarzy z regionu. To idealne miejsce dla miłośników sztuki, którzy chcą odkrywać talenty lokalnych artystów.

Ekspozycje regularnie się zmieniają. Obiekt organizuje wernisaże i różne wydarzenia kulturalne.

Na miejscu organizowane są wystawy i wernisaże – Źródło zdjęcia: Facebook Dwór Muławki

Bistro, ogniska i biesiady

Na terenie obiektu funkcjonuje również niewielka restauracja – bistro. Serwowane są tu przekąski oraz napoje.

W Dworze Muławki organizowane są również ogniska i biesiady, które są doskonałą okazją do integracji i wspólnego spędzania czasu. Możesz wziąć udział w wieczorze przy ognisku, posłuchać tradycyjnej muzyki i skosztować lokalnych potraw. To niezapomniane doświadczenie, które pozwoli Ci poczuć prawdziwą atmosferę Warmii i Mazur.

Dodatkowe usługi – biesiady i ogniska – Źródło zdjęcia: Facebook Dwór Muławki

Atrakcje w okolicy

Dwór Muławki pochwalić się może świetną lokalizacją. Jest oddalony od Kętrzyna o zaledwie 4,5 km. W tym mieście warto zwiedzić między innymi zamek krzyżacki, Bazylikę Św. Jerzego, Konsulat Świętego Mikołaja oraz Stado Ogierów.

Niedaleko znajduje się także Muzeum Mazurskie w Owczarni (ok. 13 km), dwór w Gierłoży (ok. 12 km), Wilczy Szaniec (ok. 12,5 km) a także najbliższe lotnisko – Lotnisko Wilamowo, na którym organizowany jest festyn lotniczy.

Dogodna lokalizacja do zwiedzania okolicy

Dwór Muławki – Podsumowanie

Dwór Muławki to miejsce, które zachwyca swoją historią. To gratka dla miłośników historii i architektury dworskiej. Jednak obiekt oferuje o wiele więcej. Na odwiedzających czeka muzeum z wystawą najcenniejszych znaczków świata, ekspozycja dokumentów z XVII wieku oraz galeria sztuki. Galeria prezentuje malarstwo oraz rzeźbę współczesnych artystów Warmii i Mazur.

Dodatkowo Dwór Muławki to gospodarstwo agroturystyczne oferujące wygodne pokoje z łazienkami. Miejsce zapewnia parking i śniadanie. Podczas pobyty warto zapoznać się z ofertą turystyczną okolicy. Jeżeli jesteś miłośnikiem dworków – koniecznie odwiedź Dwór w Gierłoży. A jeżeli interesuje Cię historia Mazur – zajedź do Muzeum w Owczarni, w którym jest ukazana historia regionu.

Lokalizacja – Adres: Muławki 12 – Źródło zdjęcia: Facebook Dwór Muławki
Muzeum z jedną w Polsce stałą ekspozycją najrzadszych znaczków – Źródło zdjęcia: Facebook Dwór Muławki
Budynek z dachem naczółkowym – Źródło zdjęcia: Facebook Dwór Muławki
Muzeum dysponuje jedyną szlifiernią belemnitów na świecie – Źródło zdjęcia: Facebook Dwór Muławki
Na terenie obiektu jest parking i ogród dostępny dla gości – Źródło zdjęcia: Facebook Dwór Muławki
Źródło zdjęcia: Facebook Dwór Muławki – fot. Bartek Grądkowski Foto
WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz