Dwór w Skandławkach
Dwór w Skandławkach to pozostałość po rodzie Siegfried, która na okolicznych terenach miała kilka rezydencji. Duży, reprezentacyjny dwór w całkiem niezłej kondycji dotrwał do XXI wieku. Aktualnie potrzebuje generalnego remontu, na szczęście obecny właściciel powoli go remontuje.
Wieś Skandławki
Historia powstania Skandławek (niem. Skandlack) nie jest do końca poznana. Osada prawdopodobnie zaczęła się formować, gdy na terenach obecnych Skandławek stworzono kilka dóbr rycerskich, które podlegały Zakonowi Krzyżackiemu. Z czasem dobra te połączono, tworząc majątki ziemskie, nadane rodzinom szlacheckim.
W 1817 roku majątek szlachecki obejmował 12 domów i 187 mieszkańców. Osiem lat później, w 1825 roku Skandławki kupiła rodzina Siegfried. Tego samego roku ród ten nabył oddalone o 3 km Kolkiejmy, o 3,5 km Suchawę oraz o 4 km Jegławki. W każdej z tej miejscowości znajdowały się rezydencje poszczególnych członków rodziny.
Skandławki leżą w powiecie kętrzyńskim, w gminie Srokowo. Posiadłość znajduje się niedaleko trasy Srokowo-Barciany. Oddalona jest o około 10 km od obu tych miejscowości.
Historia majątku
Bracia Siegfried wybudowali w 1844 roku w Skandławkach późnoklasycystyczny dwór, który w niemal niezmienionej formie dotrwał do dzisiaj. Na początku XX wieku obszar majątku wynosił 506 ha, w tym 160 ha lasów. Do majątku należała cegielnia.
Do 1927 roku majątkiem zarządzał Max Siegfried, a po jego śmierci właścicielką została Gertruda Siegfried. Własnością ziemską zarządzał jednak jej syn, Joachim.
Dwór w doskonałej kondycji przetrwał wojny. Rodzina Siegfried mieszkała w nim do 1945 roku. Po II Wojnie Światowej utworzono w nim PGR. Pomieszczenia budowli przekształcono w biura i mieszkania pracownicze.
W 2020 roku Dwór w Skandławkach wystawiono na sprzedaż za cenę 950 tysięcy złotych. Obecnie obiekt jest powoli remontowany.
Dwór w Skandławkach
Parterowa budowla z użytkowym poddaszem na planie prostokąta posiada dwa piętrowe ryzality. Budynek ozdobiony został profilowanymi gzymsami oraz czterofilarowym portykiem od frontu. Od strony parkowej stworzono werandę, natomiast od południa dostawiono oranżerię, która obecnie jest wymurowana. W środku znajdują się piękne, dębowe schody z balustradą. Powierzchnia budynku wynosi 1165 metrów kwadratowych.
Obiekt wybudowano według planów niemieckiego architekta Leo von Klenze. Styl jego prac cechował powrót do klasycznego stylu greckiego. Klenze był nadwornym architektem króla Westfalii Hieronima Bonapartego w Kassel oraz króla bawarskiego Ludwika I.
Od strony północno-zachodniej założono na planie zbliżonym do kwadratu park z niedużym stawem.
Ciekawostka o dworze
Manufaktura Pałac Nakomiady w swojej ofercie ma miniaturowy, ozdobny piecyk kaflowy, którego projekt nawiązuje do pieca z dworu w Skandławkach. Na stronie produktu przeczytać można ciekawą historię o rodzinie Siegfried oraz owym piecu. Gdy majątkiem zarządzał Joachim, syn Gertrudy Siegfried, czar rodzinnej sielanki prysł. Żona Joachima, Anna Maria, zdradziła go z przyjeżdżającym do okolicy handlarzem. Jochami dowiedział się o zdradzie zupełnie przypadkiem, trafił on bowiem na listy pisane przez kochanka swojej żony. Anna Maria ukryła je w wazie stojącej na szczycie pieca kaflowego, który znajdował się w salonie. Zdradzony małżonek w szale wyrzucił swoją żonę z dworu. Pocieszenie znalazł jednak u pokojówki, z którą z czasem się ożenił. Miniaturową replikę piecyka można zamówić w sklepie manufaktury.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.