Dworek w Dąbrówce Małej – Dworek rodu Labesius z 1917 roku
Północne krańce Mazur obfitują w liczne dwory i dworki. Te jednak – ze względu na swoje mało atrakcyjne położenie geograficzne – są mocno zaniedbane i często popadają w ruinę. W coraz gorszym stanie jest właśnie Dworek znajdujący się w Dąbrówce Małej. Wciąż wart jest jednak odwiedzenia.
Dąbrówka Mała – Historia miejscowości
Dąbrówka Mała to niewielka miejscowość położona na północ od Węgorzewa. Od Polsko – Rosyjskiej granicy dzieli ją odległość zaledwie 7 kilometrów w prostej linii. Dziś najbardziej znana jest z hodowli drobiu. Kiedyś należała do rodziny Leitnerów, a następnie do rodziny Labesius.
Kto założył majątek ziemski?
10 października 1482 Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego Martin Truchsess von Wetzhausen nadał na prawie magdeburskim 6 włók ziemi Niklasowi Schwidderowi. Wieś otrzymała wtedy nazwę Damerau.
Natomiast od 1552 roku nosiła nazwę Klein Dombrowcken i zarządzał nią prawdopodobnie Aleksander Schwieder. Przed rokiem 1818 rokiem jednak nosiła nazwę Dombrowken. Po tym roku dodano przedrostek i wieś nazywano Klein Dombrowken.
Zmieniło się to w roku 1938 i do 28 marca 1949 funkcjonowała nazwa Dammfelde. Kiedy miejscowość przeszła w polskie ręce, przyjęto obowiązującą do dziś nazwę Dąbrówka Mała.
Dąbrówka Mała – Dwór – Opis
Pałac w Dąbrówce Małej wybudowano w latach 1914-1917 i stoi do dziś. Dwór wzniesiony został na planie prostokąta, z przylegającym do niego parterowym skrzydłem od strony zachodniej.
Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że owo skrzydło jest starsze od samego dworu.
Architektura dworku
Dwór pokrywa wysoki czterospadowych dach. Elewacje zdobione są ryzalitami, a ten od strony parku poprzedzony jest drewnianą werandą. Z kolei ryzalit od strony wschodniej jest półkolisty. Od strony południowej większy taras został wsparty na kolumnach i osłania podjazd do dworu.
Folwark otacza przylegający do dworu park dworski o powierzchni 2,2 ha oraz zabudowania inwestorskie i budynki gospodarcze z czerwonej cegły. W niektórych przypadkach są starsze niż sam dwór.
Historia
Dworek w takiej lub innej formie istniał tu już prawdopodobnie wcześniej. W XIX wieku majątek był własnością rodziny Leitnerów. Natomiast już w pierwszych latach XX wieku przeszedł w posiadania rodu Labesius i miał powierzchnię 306 hektarów.
Sam dworek wybudowano w latach 1914 – 1917 jego ówcześni właściciele i był siedzibą zarządcy lasów. Jego bazą prawdopodobnie była wcześniej stojąca w tym miejscu budowla, którą otaczał folwark którego pozostałości istnieją do dziś.
5 stycznia 1996 majątek został wpisany do rejestru zabytków.
Po II Wojnie Światowej w majątku funkcjonował tu PGR.
Okolica dworku w Dąbrówce Małej
Najbliższe otoczenie Dąbrówki Małej to przede wszystkim pola. W dalszej okolicy znajdują się liczne zabytki i atrakcje.
Atrakcje i zabytki w okolicy
- Kościół w Węgielsztynie – ok. 3 km
- Śluza Guja-Piaski – ok. 4 km
- Rezerwat przyrody Jezioro Siedmiu Wysp – Ok. 7,4 km
- Śluza Bajory Małe – ok. 9 km
- Mamerki – ok. 10 km
- Śluza Leśniewo Górne – ok. 10 km
- Śluza Leśniewo Dolne – ok. 10 km
- Dwór w Kałkach – ok. 15 km
- Rezerwat Kałeckie Błota – ok. 15 km
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.