Góra Piaskowa Stare Juchy

Może się wydawać, że Mazury to kraina jezior i lasów, a piaskowy krajobraz to domena pustyń. Jednak to miejsce udowadnia, że ten region potrafi zaskoczyć swoją różnorodnością. Nad brzegiem jeziora Jędzelewo wznosi się wielka hałda piachu. Góra Piaskowa Stare Juchy – skąd się wzięła, czy można się na nią wdrapać i jak do niej dojechać? Odpowiadamy na wszystkie pytania o tej nieoczywistej mazurskiej atrakcji!

Jezioro Jędzelewo – góra piaskowa

Mazury słyną z malowniczych jezior, zielonych lasów i urokliwych miasteczek. To raj dla miłośników natury i spokojnych wakacji na łonie przyrody. Jednak wśród tych wszystkich atrakcji istnieje miejsce, które wyróżnia się niesamowitym charakterem – Góra Piaskowa w Starych Juchach.

Ta wyjątkowa atrakcja znajduje się w miejscowości Stare Juchy, w powiecie ełckim. Po zachodniej stronie wsi rozciąga się jezioro Jędzelewo, a nad jego północnym brzegiem wznosi się prawdziwa piaskowa góra.

Ci, którzy postanowią wspiąć się na tę górę piachu, z pewnością się nie zawiodą. Widok, który rozciąga się z Góry Piaskowej, jest niezapomniany. Panorama Starych Juch oraz jeziora robi ogromne wrażenie. Jednak widoki te można podziwiać także z innego miejsca. Na południowym brzegu zbiornika stoi wieża widokowa.

Góra piaskowa – powstanie

Obecna góra powstała w wyniku działalności człowieka. Za czasów istnienia Państwowych Gospodarstw Rolnych, w tym miejscu istniała żwirownia, skąd wydobywano piasek. Po opuszczeniu żwirowni pozostała masa piachu, dziś tworzy wyjątkową atrakcję, jaką jest góra piaskowa.

Choć Góra Piaskowa nie jest naturalnym tworem, to jednak staje się symbolem harmonii między człowiekiem a naturą. Dziś stanowi nie tylko atrakcję turystyczną, ale również ważne miejsce, które przyciąga podróżników, ciekawych piękna Mazur i chcących doświadczyć niezwykłych widoków.

Jezioro Jędzelewo Góra Piaskowa

Jak dostać się do Góry Piaskowej?

Góra Piaskowa znajduje się w miejscowości Stare Juchy, około 23 kilometry od Ełku oraz 15 km od Wydmin. Dojazd do tego magicznego miejsca jest prosty i wygodny. Droga z centrum miejscowości do samej góry nie jest najlepsza, ale przejezdna.

Auto można zaparkować niemalże pod samą górą.

Góra Piaskowa

Góra piaskowa – wspomnienie wspaniałych widoków

Wspinaczka na Górę Piaskową jest możliwa. Choć nie jest to trudne zadanie, warto zabrać ze sobą wygodne buty. Wstęp na atrakcję jest oczywiście bezpłatny.

Wysoka hałda piachu zapewnia wyjątkowe wrażenia. Polecamy zabrać ze sobą koc, aby usiąść na szczycie i podziwiać panoramę Starych Juch oraz malownicze jezioro Jędzelewo.

Góra Piaskowa

Atrakcje w okolicy

Stare Juchy i okolice wsi to wiele różnorodnych atrakcji. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na jezioro Jędzelewo. Góra piaskowa jest wspaniałym miejscem widokowym na jezioro, wystarczy się na nią po prostu wdrapać. Jednak Ci, którzy nie mają ochoty na wspinaczkę, mogąc skorzystać z wieży widokowej w Starych Juchach.

W Starych Juchach warto obejrzeć zabytkowy Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej. Wśród innych miejsc do odwiedzenia są Mogiła z I Wojny Światowej oraz Zabytkowy Parowóz OL-49.

Stare Juchy to nie tylko jezioro Jędzelewo, ale również piękne jezioro Rekąty, na które prowadzi malownicza ścieżka wzdłuż rzeki. A gdy przekroczysz tory linii kolejowej, dotrzesz do nietypowego głazu narzutowego, czyli dawnego ołtarzu ofiarnego Jaćwingów.

Podsumowanie

Góra Piaskowa w StarychJuchach to niezwykła atrakcja turystyczna, która zaskakuje swoją niezwykłą urodą i zapewnia wspomnienie wspaniałych widoków mazurskiej przyrody. Wspinaczka na szczyt Góry Piaskowej to niezapomniana przygoda, która pozwoli nam spojrzeć na Mazury z zupełnie nowej perspektywy. Jednak będąc w Starych Juchach, warto dotrzeć także do innych nietypowych atrakcji, takich jak dawny ołtarz ofiarny Jaćwingów.

Góra Piaskowa
Jezioro Jędzelewo Góra Piaskowa
Góra Piaskowa – Jezioro Jędzelewo – atrakcja
Jezioro Jędzelewo Stare Juchy
Góra Piaskowa
WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz