Pole bitwy pod Grunwaldem
Jeśli jesteś miłośnikiem historii, a w szczególności tej opisującej losy Polski, to zachęcamy Cię do zwiedzenia pola najsłynniejszej bitwy średniowiecza. To właśnie pole bitwy pod Grunwaldem da Ci możliwość zobaczenia na własne oczy miejsca słynnej bitwy z 1410 r.
Czytając ten artykuł, poznasz najciekawsze współczesne atrakcje pól grunwaldzkich.
Bitwa pod Grunwaldem – historia
Bitwa z 1410 r. między Zakonem Krzyżackim (wspomaganym przez rycerstwo zachodnioeuropejskie), a Królestwem Polskim i Wielkim Księstwem Litewskim, uważana jest za jedną z największych w historii średniowiecznej Europy.
Pojedynek, który miał miejsce 15 lipca 1410 roku zakończył się triumfem wojsk polsko-litewskich i katastrofą armii krzyżackiej. Zwycięstwo rycerzy, którymi dowodził Władysław Jagiełło, nie zostało jednak w pełni wykorzystane. Brak natychmiastowej ekspansji na Malbork (stolica Zakonu Krzyżackiego), spowodował, że zakon w tamtym okresie nie utracił swojej dominacji i prestiżu w Europie.
Siły obu stron
Polacy i Litwini:
- ponad 30 tys. jazdy (18 tys. Polacy i ok. 2 tys. jazdy zaciężnej, 11 tys. Litwini i ok. 2 tys. Tatarów);
- ok. 2 tys. piechoty.
Krzyżacy
- 16 tys. jazdy;
- 5 tys. piechoty i 5 tys. czeladzi.
Dowództwo
Polacy i Litwini
- Władysław II Jagiełło
- Witold Kiejstutowicz
- Dżalal ad-Din
Krzyżacy
- Ulrich von Jungingen
- Kuno von Lichtenstein
- Friedrich von Wallenrode
Straty po bitwie
Krzyżacy
- 8 tys. zabitych rycerzy
- 4 tys. jeńców
Polacy i Litwini
- 2-3 tys. zabitych rycerzy
Pole bitwy pod Grunwaldem – lokalizacja
Jedna z największych bitew średniowiecznej Europy odbyła się w okolicach Grunwaldu, Łodwigowowa i Stębarku.
W 1410 r., podobnie jak dziś był to obszar częściowo zalesiony i pofałdowany z łagodnymi wzgórzami sięgającymi nawet 200 metrów. Jednak występująca tam szata roślinna była znacznie bogatsza niż obecnie, co miało ogromny wpływ na widoczność podczas bitwy.
Pole bitwy pod Grunwaldem – zwiedzanie
Zwiedzanie pola bitwy powinno zająć Ci około 1,5 godziny ( z muzeum 2-3 h). Od razu uprzedzamy Cię, że wstęp na obszar słynnej bitwy pod Grunwaldem jest bezpłatny. Natomiast jeśli masz ochotę, w sezonie wakacyjnym, możesz skorzystać z oprowadzania przez przewodnika codziennie w wyznaczonych godzinach, a przed i po wakacjach tylko w weekendy.
Ruiny kaplicy pobitewnej – historia
Kaplicę zbudowano na polu bitwy, rok po triumfie Królestwa Polskiego czyli w 1411 roku. Według wielu informacji, w miejscu powstania kaplicy zginął wielki mistrz zakonu krzyżackiego w latach 1407-1410 – Ulrich von Jungingen.
Podczas budowy kaplicy z sąsiadujących terenów ekshumowano zwłoki poległych rycerzy i złożono je w zbiorowych mogiłach, znajdujących się w pobliżu kaplicy. W 1412 r. tzw. antypapież Jan XXIII zaakceptował kaplicę i przyznał odpust odwiedzającym ją wiernym.
Rok później miejsce święte pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny zostało konsekrowane. Niestety kaplica nie mogła zbyt długo cieszyć się niezmąconym spokojem, ponieważ w 1014 roku oddziały króla Jagiełły obrabowały ją i spaliły.
Po zakończeniu tzw. wojny głodowej między Zakonem Krzyżackim, a Królestwem Polski, kaplica została odbudowana. Tym razem Krzyżacy we wnętrzu świątyni umieścili cudowny obraz Matki Boskiej. To spowodowało, że kaplica w niedługim czasie stała się się popularnym miejscem pielgrzymek, również z terenów Polski, mimo że pomiędzy narodami panowały wówczas napięte stosunki.
W 1525 r. kaplica została własnością księcia Albrechta Hohenzollerna (ostatni mistrz Zakonu Krzyżackiego). Ten fakt spowodował, że katoliccy duchowni byli zmuszeni do opuszczenia świątyni. Zmiana personalna w kwestii zarządzania budowlą była początkiem końca świątyni. W niedalekim czasie, bo w 1720 r., władze pruskie postanowiły rozebrać kaplicę. Mimo to, katoliccy pielgrzymi dalej odwiedzali to miejsce i modlili się przy pozostałościach dawnego miejsca kultu.
Pomnik historii zwycięstwa Grunwaldzkiego
W 1960 r., w 550. rocznicę bitwy odsłonięto Grunwaldzki Pomnik (Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego), składający się z trzech części:
- granitowego obelisku,
- jedenastu 30-metrowych masztów symbolizujących sztandary polskich i litewskich chorągwi,
- amfiteatru z pomieszczeniami Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, salą kinową i mapą plastyczną z kolorowych kamieni, pokazującą ustawienie wojsk przed bitwą.
Granitowe, szwedzkie głazy z Krakowa
Na polu bitwy, nieopodal parkingu znajduje się także pomnik z porozrzucanymi kamieniami, które mają charakter symboliczny.
Aby mógł powstać, znajdujące się na nim kamienie musiały zmierzyć się z wieloma przeciwnościami, które zostały przezwyciężone dzięki zaangażowaniu polskich patriotów. W 1910 roku, w 500. rocznicę bitwy, w Krakowie powstał pomnik symbolizujący zwycięstwo wojsk polskich nad krzyżackimi. Jednak już po kilkudziesięciu latach, bo w 1939 r., hitlerowskie Niemcy zburzyły obelisk ufundowany przez Ignacego Jana Paderewskiego. Na szczęście kamienie, dzięki którym powstał pomnik były przechowywane w konspiracji aż do 1983 r, kiedy to władze Krakowa przekazały je na Pole bitwy pod Grunwaldem.
No i oczywiście warto nadmienić, że granit potrzebny do zbudowania pomnika pochodzi ze Szwecji z kamieniołomów Vanevick. Stamtąd przywieziono go do Szczecina żaglowcem, a następnie koleją do Krakowa.
Pomnik dwóch rycerzy zachodnioeuropejskich
Na głównym deptaku w centralnym punkcie możesz podziwiać pomnik dwóch rycerzy, który również wykuty jest w granicie. Będąc w tym miejscu, zwróć uwagę też na 30 metrowe maszty z chorągwiami wojsk Jagiełły i Witolda.
Muzeum bitwy pod Grunwaldem
Mapy, plany, kopie broni, średniowieczne uzbrojenie i wiele ciekawych zdjęć – między innymi takie przedmioty możesz zobaczyć zwiedzając wystawę „Wielka wojna z zakonem krzyżackim 1409-1411″. Wystawa oczywiście zlokalizowana jest na obszarze Pola bitwy pod Grunwaldem w specjalnym „Muzeum bitwy pod Grunwaldem”.
W pomieszczeniu znajdują się również odkryte przez archeologów: połamane miecze, groty strzały, kusze czy fragmenty rękawicy pancernej.
Dla miłośników historii w muzeum dostępna jest również sala kinowa, w której można zobaczyć fragmenty kultowej już ekranizacji „Krzyżacy”, która przedstawia w skrócie całą bitwę.
Pozostałe atrakcje, które warto zobaczyć
- Kamień Jungingena
- Kopiec Jagiełły usypany przez harcerzy z ZHP w 1959 r.
Pole bitwy pod Grunwaldem – coroczne wydarzenie
Każdego roku, 15 lipca w rocznice bitwy, na polach Grunwaldu obchodzone są Dni Grunwaldu. Wydarzenie organizowane jest przez gminę Grunwald oraz Wspólnotę Drużyn Grunwaldzkich.
Tego dnia na terenie tego historycznego miejsca odbywa się mnóstwo patriotycznych uroczystości, ale również inscenizacja bitwy grunwaldzkiej, która organizowana jest przez liczne bractwa rycerskie z Polski i zagranicy.
Pomnik historii
Pola Grunwaldzkie zostały uznane za Pomnik Historii rozporządzeniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 17 września 2010 roku.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.