Kolumna Kalska

Wzniesiona ku przestrodze zakochanym, Kolumna Kalska, to upamiętnienie romantycznej historii dwóch par i ich nieszczęśliwej miłości. Choć historia kończy się tragicznie, kolumna w Kalu jest miejscem wartym odwiedzenia.

Kolumna Kalska – Ku przestrodze zakochanym

Kolumna znajduje się w Węgorzewie przy ulicy Jasnej, 700m od plaży Miejskiej w Kalu nad jeziorem Święcajty. Wzniesiono ją w XVI wieku i według miejscowej legendy, miała przestrzegać zakochanych przed pozostawaniem w związkach bez ślubu. Na tablicach umieszczonych na kolumnie wyryto wiersz opowiadający o historii miłości i śmierci dwóch par młodych kochanków z Kalu, którym rodzice zakazali ożenku.

Wiersz węgorzewskiego pastora Wincentego Barfusa, przeczytać można w czterech językach (polskim, niemieckim, litewskim i łacinie).

„W świąteczny dzień dwie pary gorącą miłością złączone tu zostały ogniem Wulkana naznaczone. Ciała spalone oraz odarte ze wstydu chlubnego sąsiedzi odkryli na trzeci dzień dopiero. I któż by nie uwierzył, że cichy ogień strawił kości tych, co praw boskich nie słuchają w skrytości. Stąd nauka wypływa dla ciebie, przechodniu, pobożna, że to kara, bo bez Boga kochać nie można”

Kolumna Kalska – Podziękowanie Bogu

Istnieje teoria, że mieszkańcy wioski mogli wybudować obiekt w ramach podziękowania Bogu za powstrzymanie potopu. W XVI wieku poziom wody w jeziorze podniósł się tak mocno, że zagrażał niżej położonym wioskom. Ludność jednak modliła się do Boga o ustabilizowanie jego poziomu i kiedy to się w końcu stało, wzniesiono kolumnę.

Kolumna Kalska – Okolica

Wieś położona jest nieopodal Węgorzewa, na półwyspie pomiędzy jeziorem Mamry a jeziorem Święcajty. Atrakcyjna lokalizacja sprawia, że miejscowość jest świetną bazą noclegową. Na miejscu znajduje się ośrodek Zatoka Kal oraz wiele prywatnych kwater. Dla żeglarzy dostępny jest Port Rybaczówka. Nieopodal znajduje się także plaża miejska z wyznaczonym kąpieliskiem.

Kal – Pętla Węgorzewska

Miejscowość przypadnie do gustu również osobom ceniącym turystykę rowerową. W okolicy znajdują się liczne trasy rowerowe. Jedną z ciekawszych jest Pętla Węgorzewska. Choć trasa jest krótka (zaledwie 7 km), to bardzo interesująca. Z plaży miejskiej w Kalu kieruj się na Cmentarz Jagerhohe z okresu I wojny światowej. Cmentarz oprócz ciekawostki historycznej jest również wyjątkowym punktem widokowym na jezioro Święcajty. Dalej mijając Górę Konopki, dojedziesz do Węgorzewa. Tutaj z zabytków warto zobaczyć Zamek Krzyżacki, Muzeum Kultury Ludowej, Port Keja, zabytkowy Kościół Piotra i Pawła. Następnie z plaży miejskiej Mamry, ulicą Jasną, kieruj się ponownie do miejscowości Kal.

Kal – Co zobaczyć w okolicy

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz