Kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku
Kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku to najstarsza, Ełcka świątynia, która dotrwała do obecnych czasów. Obiekt, w stylu neogotyckim wybudowano w XIX wieku. Odbudowany po zniszczeniach wojennych oraz pożarze. Dziś w swoich ścianach nadal przyjmuje wiernych.
Historia
W miejscu, gdzie obecnie stoi kościół Najświętszego Serca Jezusowego (zbieg ulicy Wojska Polskiego i Armii Krajowej) na przestrzeni poprzednich lat stało kilka innych świątyń. Pierwszą, drewnianą świątynię, postawiono jeszcze w XV wieku.
Obecny budynek wzniesiono w latach 1847-1850 jako świątynię ewangelicką. W trakcie I Wojny Światowej obiekt uległ zniszczeniu. Odbudową zajęto się w latach 1922-1925. Po II Wojnie Światowej świątynie przekształcono w kościół rzymskokatolicki.
25 lutego 1988 kościół został wpisany do rejestru zabytków.
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ełku-Obecnie
Najstarszy kościół w Ełku wybudowano w stylu neogotyckim. Wewnątrz podziwiać można ołtarz główny z 1959 roku, 4 ołtarze boczne oraz zdobione witraże ukazujące sceny z życia Jezusa Chrystusa. Z wysokiej wieży każdego dnia grany jest hejnał.
Przed kościołem znajduje się pomnik przedstawiający Jezusa, stojącego na betonowej kapliczce. Na pomniku widnieje napis „W hołdzie poległym Polakom za wiarę i ojczyznę.” W 2005 roku przy postumencie pomnika dodano tablicę z następującą treścią „Polskie dzieci ofiary II wojny światowej, więźniowie obozów, sieroty wojenne, robotnicy niewolniczej pracy, wypędzeni, prześladowani w czasie okupacji hitlerowskiej i sowieckiej – dziękują Panu Bogu za ocalenie.”
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.