Kościół pw. Św. Piotra i Pawła w Węgorzewie

Kościół Apostołów Piotra i Pawła to rzymskokatolicka świątynia wybudowana w stylu późnogotyckim. Wieża dzwonna góruje nad Węgorzewem, a wnętrza przyciągają turystów. Dlaczego? Dowiedz się z naszego artykułu!

Historia kościoła

Pierwsza drewniana konstrukcja i pożar

Pierwszy kościół stojący w miejscu obecnego murowanego kościoła Św. Apostołów Piotra i Pawła powstał w 1528 roku. Jednak była to konstrukcja drewniana, która po kilkudziesięciu latach zniknęła z mapy Węgorzewa w wyniku pożaru w roku 1608.

Fundatorzy i murowany kościół ewangelicki

Z inicjatywy starosty Fryderyka zu Dohna i jego następcy Andrzeja von Kreytzena, wybudowano nowy kościół ewangelicki na miejscu starej, drewnianej konstrukcji.

Budowę kościoła pw. apostołów Piotra i Pawła rozpoczęto na początku XVII wieku, i budowa trwała w latach 1605 – 1611. Początkowo była to budowla prostokątna, wykonana z cegły na podmurówce z kamieni polnych.

Przebudowy w XVIII i XIX wieku

Dopiero na początku XVIII wieku dobudowano absydę tworzącą prezbiterium oraz nawy boczne. Dzięki czemu kościół uzyskał kształt krzyża greckiego.

Z kolei w 1741 roku nadbudowano wieżę, na której w 1826 roku umieszczono hełm z latarnią.

Po II Wojnie Światowej

Pierwotnie świątynia wykorzystywana była do celów sakralnych przez kościół ewangelicki. Jednak po II Wojnie Światowej, kiedy tereny te powróciły w granice polskie parafia św. Piotra i Pawła stała się rzymskokatolicka.

„Duży Kościół” obecnie

Portal wieży ozdabiają herby fundatorów kościoła, a więc wspomnianych wcześniej Fryderyka zu Dohna i Andrzeja von Kreytzena.

Jako jedyny kościół na Mazurach posiada wykończone gotyckie sklepienie gwiaździste. Nawa główna ozdobiona jest sklepieniem gwiaździstym i sieciowym, natomiast nawa poprzeczna posiada pozorne sklepienie krzyżowe.

Wewnątrz poza płytą nagrobną słynnego botanika, Jerzego Andrzeja Helwinga, w kościele znajdują się organy sporządzone przez Joachima Thiele z Kętrzyna. Posiadają one oryginalne barokowe brzmienie i są to najstarsze organy na Mazurach.

Zdobiony ołtarz wykonano w warsytacie w Królewcu w roku 1652, zatem na długo przed powstaniem obecnej świątyni. Służył on jeszcze prawdopodobnie w drewnianym poprzedniku obecnej konstrukcji, który spłonął w pożarze.

Odwiedzając kościół, możemy zobaczyć pięknie zdobioną ambonę, którą wykonano w XVII wieku i która służy do dziś. A także dwa konfesjonały z 1696 i 1715 roku.

Źródła: R. Karuzo, „Przewodnik Historyczny po Węgorzewie”

Msze święte w parafii Piotra i Pawła odbywają się:

Niedziele i święta: 07:00, 8.30, 10:00, 11:30, 13:00, 18:00

Dni powszednie: 07:00, 18:00

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz