Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Reszlu
Warmińska miejscowość Reszel słynie przede wszystkim z zamku biskupów warmińskich, jednak nad tym klimatycznym miasteczkiem góruje nie tylko warownia, ale również przepiękny, gotycki kościół św. Piotra i Pawła. Świątynia stała tu już w XIV wieku, jednak w późniejszych latach kilkukrotnie ją rozbudowywano. Nie obce jej były także pożary, po których wymagała odbudowy.
Zabytkowy kościół w Reszlu – historia
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Reszlu rozpoczęto budować około 1360 roku, początkowo była to bryła korpusu nawowego, przykryta stropem, a także dolna kondygnacja wieży. Na początku XV wieku dobudowano zakrystię.
Ściany świątyni pierwszy raz uległy zniszczeniu w pożarze w 1475 roku. Szybko przystąpiono do odbudowy, która trwała początku XVI wieku. W trakcie prac wybudowano nowy szczyt wschodni, gwieździste sklepienie oraz podwyższono wieżę. Uroczyste poświęcenie budowli miało miejsce 3 kwietnia 1580 roku. Od tego dnia była to parafia pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny oraz Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
Kolejny pożar miał miejsce 1806 roku. Ogień pochłonął niemal całe wyposażenie świątyni. Kościół odbudowano i ponownie konsekrowano w 1817 roku. Tym razem otrzymał wezwanie Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz św. Katarzyny.
W 1837 roku powstał nowy hełm wieży z latarnią. Ściany pamiętają okres średniowiecza, jednak wnętrze kościoła jest dużo młodsze, pochodzi z XIX wieku. W środku podziwiać można wiele! Obraz Jana Blanka na głównym ołtarzu, gwieździste sklepienie czy zdobioną chrzcielnicę.
Kościół św. Piotra i Pawła w Reszlu
Gotycka, orientowana budowla nie posiada wyodrębnionego prezbiterium. Wzniesiono ją z cegły na planie prostokąta. Od zachodu wybudowano wieżę o wysokości 52 metrów. Znajduje się na niej punkt widokowy, z którego rozlega się panorama miasta i okolicznych terenów.
Polecamy przejść się na spacer i obejrzeć kościół z każdej strony. Przy budowli mieści się zabytkowa plebania. Najstarszy, zachowany budynek mieszkalny Reszla, który stoi tu od około 1444 roku!
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.