Mauzoleum Lehndorffów koło Sztynortu

Czasem trzeba zboczyć nieco z trasy, zarzucić kotwicę i stanąć na suchy ląd. Przedrzeć się przez chaszcze, poparzyć to i owo, a naszym oczom ukażą się prawdziwe mazurskie perły. Tak do niedawna było i w przypadku Mauzoleum Lehndorffów, jednak dziś dotrzeć tu jest łatwiej… i przede wszystkim warto!

Historia

Kaplicę rodową wybudowano w 1855 roku. W nadziemnej części niegdyś odprawiano niedzielne nabożeństwa.

Podczas działań wojennych kaplica i cmentarz uległy zniszczeniu. Po wojnie co cenniejsze artefakty rozkradziono, a całość popadała w ruinę.

Do niedawna budynek był mocno zdewastowany. Jednak na początku 2020 roku rozpoczęto prace renowacyjne, które dziś są już ukończone i kaplicę można zwiedzić, jednak wyłącznie z zewnątrz.

Inicjatorem restauracji byli prof. Wolfram Jager z Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie oraz Niemiecko-Polska Fundacja Ochrony Zabytków Kultury.

Położenie i Okolica

Mauzoleum Lehndorffów znajduje się w miejscowości Łabap przy trasie Radzieje – Sztynort. Dojechać do niego można poruszając się pozostałością starej, dębowej alei.

Budynek leży na niewielkim wzgórzu na odludnym półwyspie pomiędzy jeziorem Sztynorckim, a jeziorem Łabap. Otoczone jest lasem i wodą.

Niedaleko kaplicy znajduje się Sztynort wraz z Pałacem rodu Lehndorff, pięknym portem oraz restauracjami.

Dojazd do kaplicy autem nie zawsze jest możliwy. Podczas deszczowej pogody trasa często jest nieprzejezdna. Polecamy wybrać się na zwiedzanie pieszo.

Zdjęcia pochodzą z Facebooka Pałac Sztynort

Architektura – Kaplica i Krypta Grobowa

Budynek mauzoleum wybudowano w stylu neogotyckim i kształcie ośmiobocznej rotundy. Posiada dwie kondygnacje. W dolnej znajduje się krypta grobowa, górna pełniła rolę kaplicy.

W podziemnej części spoczywały trumny ze szczątkami zmarłych członków rodu von Lehndorff, którzy swoją rodową siedzibę mieli w pobliskim Sztynorcie.

Górna część o gwiaździstym sklepieniu. Znajdowała się w niej kaplica, a jej wnętrze ozdobione było obrazem z Jezusem Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, a także pierwotnie znajdujące się w kościele w Radziejach epitafia drewniane z XVI – XVIII wieku. Jedną ze ścian zdobiła płyta nagrobna Meinharda von Lehndorffa. W 1997 roku przeniesiono ją do muzeum w Węgorzewie a następnie odrestaurowano.

W krypcie pod kaplicą umieszczano na stelażach trumny zmarłych osób należących do rodu Lehndorffów.

Wokół kaplicy urządzono cmentarz.

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz