Młyn wodny w Rynie
Historia młyna wodnego w Rynie sięga czasów krzyżackich. Jednak obecna forma, umiejscowienie i sam budynek jest efektem prac XIX-sto wiecznych budowniczych. Dziś jest to nie tylko perła architektury i jeden z najstarszych obiektów w mieście. To również gościniec serwujący niesamowite dania kuchni polskiej stanowiące jeden z elementów dziedzictwa kulinarnego Mazur. Oto Młyn wodny w Rynie i jego historia.
Kanał wodny doprowadzający wodę do młyna
Pewne jest to, że już Krzyżacy wykorzystywali sporą, bo aż 170-metrową różnicę poziomów pomiędzy jeziorami Ołów i Ryńskim w celu mielenia ziarna w młynie. W tym celu przekopali strumień, u którego wylotu wylotu powstał młyn zbożowy napędzany jego wodą.
Strumień początkowo prowadzony był po powierzchni. Dopiero w momencie, gdy miasto się rozrastało i w tym miejscu pojawiały się zabudowania. 200-metrową część strumienia zdecydowano się przeprowadzić w kanale podziemnym. Najpewniej by uzyskać więcej miejsca pod zwartą zabudowę.
Interesującą ciekawostką jest fakt, że kanał ten miejscami ma 170 cm wysokości co świadczy o wysokim kunszcie jego budowniczych.
Poza młyńskim kołem strumień zasilał studnie, a także wspierał funkcje obronne miasta, napełniając zamkową fosę wodą. Dziś studnia jest przykryta szklaną pokrywą. Dzięki niej możesz zajrzeć w jej głąb i obejrzeć podziemny fragment obmurowanego kamieniem polnym kanału.
Młyn wodny w Rynie
Obecny kształt młynu nie ma jednak wiele wspólnego z wersją krzyżacką. Powstał bowiem w XIX wieku. Jego działalność trwała ponad sto lat niczym niezakłócona, mimo mocnej konkurencji również funkcjonującego w Rynie wiatraka.
Po tym spokojnym stuleciu, w latach osiemdziesiątych XX wieku, kiedy to młyn zakończył swoją działalność, rozpoczęła się jego historia nowoczesna. Przez lata niszczał, a włodarze miasta mieli nie lada problem z jego zagospodarowaniem. Chyli się ku upadkowi i niszczał każdego dnia, stając się ruiną. Wydawałoby się nie do odratowania.
Jak wiele obiektów historycznych na Mazurach przechodził z rąk do rąk prywatnych. Ostatecznie został nabyty przez obecnych właścicieli mających w posiadaniu również Ryński Zamek.
W latach 2011-2012 nowi właściciele odrestaurowali młyn i zaadaptowali go na hotel oraz restaurację.
Restauracja Gościniec-Ryński Młyn
Restauracja Gościniec Ryński Młyn serwuje dania kuchni polskiej i staropolskiej. Zjesz w niej babkę, pierogi, kiszki, kartacze, żeberka, golonkę, kaczkę czy kwaśnicę. Popularnością cieszą się również dania Mazurskie, czyli świeże sandacze, stynki, pierogi rybne czy Ryńskie kartacze.
Ofertę restauracji wzbogaca sklep „Smaki Mazur” z regionalnymi specjałami. Kupisz w nim wędliny z ryńskiego zamku, krowie i kozie sery, nalewki, miody, przetwory, wędzone ryby (suma, pstrąga, sieję). A także wiele innych smakołyków.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.