Most Sztynorcki
Na Mazurach nie brakuje punktów widokowych, z których roztaczają się piękne panoramy. Jednym z nich jest Most Sztynorcki, który rozciąga się wzdłuż przesmyku między dwoma jeziorami leżącymi na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, jeziorami Kirsajty oraz Dargin. Widok z mostu zachwyca o każdej porze roku i dnia, choć najbardziej zjawiskowy pokaz odbywa się przy zachodzącym słońcu.
Most w Sztynorcie
Żeglarzom nie trzeba przedstawiać tego obiektu, bo kto pływając po mazurskich jeziorach, nigdy nie składał masztu, aby przepłynąć pod mostem Sztynorckim? Obiekt stanowi jednak wspaniałą atrakcję również dla osób, którym przygody pod żaglami są obce. Miejsce jest bowiem wyjątkowym punktem widokowym. Stojąc na moście możemy podziwiać pejzaż jeziora Dargin. Akwen zapełniony jachtami, to typowa pocztówka z Mazur. Z drugiej strony widoki zapewnia nam skromniejsze, choć nadal piękne jezioro Kirsajty.
Most Sztynorcki – jak dojechać?
Miejsce to można odwiedzić pieszo lub rowerem, przez most przebiega szlak wokół jeziora Mamry oraz Niebieska Wstęga Jezior. Natomiast od strony Sztynortu znajduje się niewielki parking dla zmotoryzowanych. Przy moście, od strony jeziora Kirsajty jachty mają do dyspozycji niewielką przystań.
Most Sztynorcki jak sama nazwa wskazuje, znajduje się nieopodal Sztynortu, w gminie Węgorzewo. Do obiektu dojechać można z dwóch stron. Jadąc drogą krajową numer 63 w miejscowości Pozezdrze lub miejscowości Ogonki, skręcić należy w stronę wsi Harsz, a następnie kierować się drogą na Sztynort. Do mostu dotrzeć można także drogą wojewódzką numer 650. W miejscowości Przystań należy na rondzie skręcić w kierunku Kamionka Wielkiego, w którym również skręcamy w stronę Sztynortu.
Historia
Przed budową mostu, przeprawę przez przesmyk obsługiwał prom. Od strony Sztynortu, na brzegu istniał wówczas niewielki budynek, z czasem stworzono również przystań dla parowców.
Dokładny rok budowy mostu nie jest znany, jednak pierwszy most łączący dwa brzegi istniał już prawdopodobnie w okolicy II Wojny Światowej. Była to konstrukcja z ruchomym przęsłem. Obecny most stworzono pod koniec lat 50 XX wieku.
Źródło: Sztynort. Blaski i cienie – autor: Jerzy Łapo
Atrakcje w okolicy:
- Pałac Lehndorffów w Sztynorcie – ok. 2 km
- Pałac w Okowiźnie – ok. 8 km
- Czarny Szaniec w Pozezdrzu – ok. 10 km
- Cmentarz Jagerhohe w Węgorzewie – ok. 15 km
- Zamek w Węgorzewie – ok. 18 km
- Park etnograficzny w Węgorzewie – ok. 18 km
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.