Muzeum motoryzacji – Biała Olecka
Do Muzeum Motoryzacji w Białej Oleckiej wybraliśmy się rodziną. Głównie ze względu na olbrzymią pasję naszego syna do motocykli i samochodów i… lepiej trafić nie mogliśmy. Wizyta w tym niesamowitym miejscu przerosła nasza oczekiwania i nie tylko nasz dwulatek był zachwycony. Muzeum Samochodów Zabytkowych w Białej Oleckiej to niezwykła atrakcja dla całej rodziny.
Największe Muzeum Motoryzacji na Mazurach
To miejsce jest prawdziwą skarbnicą dla pasjonatów starych aut i największym muzeum motoryzacji w tej części kraju. Zgromadzono tu imponującą kolekcję pojazdów, która pozwala prześledzić historię motoryzacji. Każde auto jest w naprawdę w świetnie zachowanym stanie, a na wejściu wita nas Jaguar rodem z Bonda… to muzeum z pewnością ma w sobie coś wyjątkowego.
Eksponaty to liczne unikaty, w tym klasyczne Mercedesy, motocykle z całej europy, w tym Sokół, a także legendarne samochody Czajka. To muzeum motoryzacji daje nam szansę, by podziwiać te zabytkowe samochody z bliska i lepiej poznać ich historie. W kolekcji znajdują się również egzemplarze dostojnych brytyjskich Rolls Royce czy Jaguary.
Historia powstania Muzeum Motoryzacji
Prywatna kolekcja Wojciecha Kota
Muzeum Samochodów Zabytkowych w Białej Oleckiej to rodzinna kolekcja zabytkowej motoryzacji należąca do Wojciecha Kota, założyciela muzeum motoryzacji i przedsiębiorcy z Olecka.
Sentymentalne wspomnienia
Pierwszym eksponatem muzeum był motocykl – Iż z 1957 roku, którym jeździł ojciec właściciela i to właśnie to sentymentalne wspomnienie położyło podwaliny pod przyszłą kolekcję klasyków z całej Europy i Ameryki.
Rozwój kolekcji
Z biegiem czasu kolekcja powiększała się o kolejne związane z rodziną pojazdy. Najpierw o eksponaty z krajów demokracji ludowej (byłego ZSRR), które były najłatwiej wówczas dostępne w Polsce. Później o auta i dwukołowce z całego świata, w tym legendarne i unikatowe maszyny takie jak De Lorean z „Powrotu do Przyszłości”.
Dziś muzeum motoryzacji w Białej Oleckiej może pochwalić się imponującą kolekcją liczącą ponad 200 eksponatów. W zbiorach znajduje się 110 samochodów i 138 jednośladów, w tym motocykle, skutery i motorowery.
Można tu podziwiać Volvo prezydenta Lecha Wałęsy czy brytyjskiego Humbera którym jeździł Prymas Polski Kardynał Stefan Wyszyński.
Największe Muzeum Motoryzacji na Mazurach
Muzeum Samochodów Zabytkowych w Białej Oleckiej to prawdziwa skarbnica, obejmująca szeroki przekrój motoryzacji. W zbiorach znajduje się aż 250 eksponatów, które prezentowane są w dwóch odrestaurowanych folwarcznych zabudowaniach. Ekspozycja jest podzielona tematycznie, dzięki czemu od razu można zrozumieć kontekst obserwowanej wystawy.
Ogromny zbiór w muzeum motoryzacji stanowią pojazdy produkcji polskiej. Mamy tu przekrój od prostych jednośladów po auta użytkowe, które odegrały kluczową rolę w budowie PRL-u. Zobaczymy tutaj:
- Przedwojenne Fiaty 508 z lat 30.
- Powojenne konstrukcje takie jak Warszawy, Syreny i Mikrusy
- Licencyjne duże i małe Fiaty
- Użytkowe: Żuki, Nysy i Tarpany
Motocykle i skutery
Liczba jednośladów jest równie imponująca i liczy 138 egzemplarzy, w tym motocykle, skutery i motorowery. Otwierają ją przedwojenne Sokoły 125, 600 i 1000.
Warto zwrócić uwagę na SHL – swego czasu najpopularniejszy motocykl w Polsce.
Pojazdy z krajów socjalistycznych
Znaczącą część kolekcji stanowią te z innych krajów socjalistycznych. Mamy tu mocną reprezentację motoryzacji czechosłowackiej, w tym:
- Tatra 600 Tatraplan z 1949 r.
- Tatry 603 i 613 z nietypowymi chłodzonymi powietrzem silnikami V8
- Przedwojenne Aero i kilka modeli Skód
- Kilkadziesiąt jednośladów – motocykli Jawa, Cezet i skuterów
Duża część ekspozycji jest również “made in ZSRR”. Moskwicza, Wołgi, majestatyczne Czajki, ponad 6-metrowy ZiŁ 41045 z kolumny Michaiła Gorbaczowa – jedna z zaledwie 106 sztuk zbudowanych na potrzeby partyjnych dygnitarzy.
Unikalne eksponaty
Limuzyny dygnitarzy
W zbiorach znajdują się auta, które woziły najważniejsze osobistości tego świata. Prawdziwą ozdobą kolekcji jest wspomniane już: imponujący ZiŁ 41045, który należał do kolumny Michaiła Gorbaczowa, limuzyna Lecha Wałęsy (Volvo), czy niesamowicie pięknie zdobiona karawana.
Zachodnioeuropejskie klasyki
Kolekcja obejmuje również luksusowe samochody z Europy Zachodniej. Już po wejściu wita nas niesamowity Jaguar E-Type, uznawany przez wielu specjalistów za najpiękniejszy samochód wszech czasów. Mamy też Bentleye, Rolls-Royce’y, BMW 501, które reprezentują brytyjską i niemiecką motoryzacyjną arystokrację.
Poza wspomnianym BMW zobaczymy kilkanaście modeli Mercedesów – od przedwojennych “170-ek” po nowsze modele, takie jak W 107, W 114/115, czy luksusowe W 116 i W 126. Szczególnie warto zwrócić uwagę na model 300 Adenauer.
Raj dla pasjonatów zabytkowych samochodów
Muzeum Samochodów Zabytkowych w Białej Oleckiej to prawdziwa skarbnica motoryzacji, która powinna znaleźć się na liście miejsc koniecznych do odwiedzenia dla każdego odwiedzającego Mazury. Niezależnie od wieku. Choć trzeba przyznać, że nasz syn tak długo zwiedzał to miejsce… że omal nie zostaliśmy w muzeum na noc!
Kolekcja licząca blisko 250 eksponatów, w tym unikalne pojazdy jak ZiŁ 41045 czy Jaguar E-Type, pozwala gościom przenieść się w czasie i doświadczyć ewolucji przemysłu samochodowego. To miejsce nie tylko pokazuje ogromny przekrój i różnorodność pojazdów, ale też opowiada historie związane z ważnymi osobistościami i wydarzeniami. Słowem lekcja historii dla każdego.
Tuż obok Muzeum w neobarokowym pałac i również można zobaczyć wystawę, tym razem artystyczną ponieważ sam pałac… wymaga jeszcze wiele pracy by przywrócić mu świetność. Nie zmienia to faktu, że warto tam zerknąć i podziwiać prace polskich artystów.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.