Pałac – Drogosze k/Kętrzyna

Pałac we wsi Drogosze jest jedną z trzech największych rezydencji w Prusach Wschodnich. Położony około 25km na północny zachód od Kętrzyna w pobliżu drogi Korsze – Barciany stanowi przepiękne założenie krajobrazowe.

Pałac usytuowany jest w punkcie centralnym z długą aleją dojazdową i okalającym od strony południowej i zachodniej parkiem krajobrazowym, z zachowanym pięknym starodrzewem oraz częścią ogrodu niegdyś ozdobioną architekturą parkową. Budowla w stylu barokowym wzniesiona została z inicjatywy Bogusława Fryderyka von Dönhoff w latach 1710-1714, przez Johna von Collas, według projektu Jeana de Bodta.

Powstała wówczas dwukondygnacyjna budowla, później niejednokrotnie przebudowywana. Podjazd do pałacu wybudowano około 1785 roku. Forma potężnej budowli zachowała się do chwili obecnej. Wystrój wnętrz pochodzi z lat dwudziestych i trzydziestych XVIII wieku z pewnymi zmianami w latach późniejszych. Szczególną uwagę możemy zwrócić na reprezentacyjny hol, skąd szerokie schody prowadzą na piętro oraz salon od strony ogrodu. Wnętrza pałacu zdobią do dziś piękne sztukaterie, polichromie, kominki i piece. Przez stulecia kolejni właściciele pałacu upiększali go i gromadzili cenne kolekcje dzieł sztuki. Część z galerii obrazów oraz meble znajdują się w muzeum w Olsztynie, zdecydowana większość zaginęła.

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz