Pałac i folwark Galiny
Folwark Galiny to niezwykle urokliwe miejsce, które powinno zainteresować przede wszystkim entuzjastów renesansowego stylu, ale także miłośników przyrody i zwierząt.
Rustykalne, dworskie wnętrza pałacu na czele z indywidualnie zaprojektowanymi meblami, kolekcja odrestaurowanych starych sprzętów, przepiękne plenery majątku rodu szlacheckiego von Eulenburg oraz wyjątkowa atmosfera sprawiają, że Folwark Galiny to idealne miejsce do spędzenia weekendu.
XIX wieczny folwark – opis atrakcji
Folwark Galiny to ponad 300 ha obszar złożony z wielu zabytkowych budowli, które warto zobaczyć przynajmniej raz w życiu.
Pałac główny
Zabytkowa budowla pochodzi z XVI wieku i zlokalizowana jest w centralnym punkcie kompleksu siedmiu budynków, które okrążają główny dziedziniec.
Pałac to rzadko spotykany przykład zabytku, który mimo rekonstrukcji zachował niemal w pełni charakter renesansowej architektury. Znajdujące się tam wnętrza zrewaloryzowano w taki sposób, aby były zachowane wszelkie tradycje oraz historia pałacu.
Pałac wraz z oficyną, oranżerią oraz budynkami bramnymi tworzy dziedziniec w charakterystycznym kształcie litery „U„.
Folwark Galiny
Gdyby omawiana atrakcja była powiązana jedynie z pałacem, na pewno dla wielu turystów, nie byłaby niczym szczególnym, np. z racji na brak zainteresowania sztuką i historią.
Najpiękniejsze zakątki posiadłości
Na szczęście niedaleko XVI wiecznego obiektu położony jest m.in. malowniczy zespół budynków, którego wyróżnia czerwona cegła. Znajduje się tam również duży staw pałacowy, który powstał dzięki wpływającej do niego rzeki Pisy.
Folwark umożliwia również zobaczenie spichlerza z wieżą zegarową oraz starej kuźni, w której uczestnicy regularnie organizują biesiady przy rozpalonym kowalskim piecu.
Park
Wspomniany duży staw oraz rzeka Pisa znajdują się w bajecznym parku, którego szata roślinna odznacza się indywidualnym wystrojem, charakterystycznym dla stylu angielskiego.
Ten obszar Folwarku Galiny pozwala spędzić czas, który będzie podporządkowany relaksowi. Wypoczynkowi sprzyjają m.in.
- wodospady
- altany
- ścieżki spacerowe wśród dostojnych drzew i krzewów
- piękne kwiaty.
Na terenie parku zlokalizowana jest również trawiasta plaża – zaprasza ona zmęczonych turystów do beztroskiego wylegiwania się pod parasolem lub łapania promieni słonecznych.
W 2000 roku cały obszar został doceniony przez Ministra Kultury złotym medalem za najlepiej przeprowadzoną rewaloryzację parku w Polsce.
Korty tenisowe
Kontemplacja w parku pozwoli nabrać Ci siły i wigoru do rozegrania meczu tenisowego na profesjonalnej, ceglastej nawierzchni. Uprawianie sportu w otoczeniu natury, gdzie znajdują się przepiękne plenery majątku, czy zabudowania folwarczne to czysta przyjemność. Sama Iga Świątek i Hubert Hurkacz na pewno nie pogardziliby rozgrywką tenisową na takich terenach.
Na obszarze Folwarku Galiny, tenis ziemny można uprawiać w sezonie wiosenno-letnim na dwóch kortach. Piłki i rakietki tenisowe są dostępne w recepcji.
Kuligi i przejażdżki bryczkami
Ponad 300 ha to wcale nie mało. Dlatego Ci bardziej leniwi wycieczkowicze mogą zdecydować się na zwiedzanie folwarku z poziomu bryczki ciągniętej przez okoliczne konie.
Zimą przewidziane są także kuligi na Mazurach, które zwykle kończą się biesiadnymi zabawami i ogniskiem.
Jazda konna
Z kolei miłośnicy koni większość czasu mogą spędzić w zabytkowych stajniach. W Galinach nie tylko możesz podziwiać te mądre zwierzęta, ale również się z nimi zaprzyjaźnić. Ogromnie zagospodarowany teren pozwala wycieczkowiczom na doskonalenie umiejętności jeździeckich. Z racji, że folwark Galiny jest domem prawie 100 koni, można tutaj także rozpocząć przygodę z jeździectwem lub wybrać się na wycieczkę do pobliskich terenów. Dlatego jeśli zawsze chciałeś jeździć na koniach w okolicznościach pięknej przyrody, zastanów się, czy szkołę jazdy nie warto rozpocząć właśnie w Folwarku Galiny.
Warto zaznaczyć, że innowacyjne zagospodarowanie oraz dobre warunki pozwalają prowadzić szkołę jazdy przez cały rok, niezależnie od pory roku.
Sport to zdrowie
Tenis i szkoła jazdy konnej to nie wszystko. Pięknie odrestaurowany majątek ziemski pozwala na dodatkowe atrakcje, do których należy zaliczyć:
- Nordic Walking (fascynujące wycieczki w okolicznościach natury),
- Przejażdżki rowerowe (miejsce przyjazne rowerzystom na Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo),
- Biegi narciarskie (sprzyjają temu łagodne wzgórza oraz doskonałe warunki występujące w tych terenach zimą)
- Wędkowanie (rzeka Pisa i staw z dostępnym pomostem)
- Strzelnica wiatrówkowa (organizacja na życzenie gości)
Co dla dzieci?
Rodzice bez obaw, Wasze pociechy również powinny być zadowolone z wycieczki. Folwark Galiny w swoim obszarze posiada między innymi Farmę Zwierząt Miniaturowych, w której pod okiem instruktora najmłodsi wycieczkowicze mogą podziwiać naszych mniejszych braci i dowiedzieć się na ich temat wiele ciekawych i inspirujących ciekawostek.
Cały obszar Folwarku Galiny jest przyjaźnie nastawiony do dzieci i rodzin. Oprócz wspomnianej farmy, znajdziesz tu:
- pokój zabaw dla dzieci
- plac zabaw (zjeżdżalnie, trampolina, huśtawki i piaskownica)
- boisko do siatkówki
- boisko do piłki nożnej
- bibliotekę, w której znajdują się kolorowanki, bajki, baśnie oraz książki dla dzieci
Coś dla duszy i ciała
Jeżeli pragniesz odprężenia np. po trudnym, stresującym okresie w pracy, idealnym rozwiązaniem na złapanie chwili oddechu może być dla Ciebie obiekt Ruska Bania.
Ruska Bania to nic innego jak zbudowana z bali i naturalnych kamieni sauna ogrodowa przypominająca swoim kształtem drewnianą beczkę.
Nawet jednorazowy pobyt w takim pomieszczeniu pozwoli Ci znacznie zregenerować i odprężyć organizm.
Coś na ząb, czyli wyśmienita kuchnia
Wycieczka po ponad 300 hektarowym obszarze może zmęczyć i sprawić, że Twój żołądek będzie domagał się dobrego i wykwintnego jedzenia. O to na szczęście również nie musisz się martwić, ponieważ na terenie Folwarku Galiny, w zabytkowym spichlerzu znajduje się dwupoziomowa restauracja „Galińska Gospoda”, w której możesz zasmakować lokalnych dań i nalewek.
W Galińskiej Gospodzie kucharze do przyrządzania potraw używają warzyw, owoców i ziół, które zebrane są z własnych upraw charakteryzujących się ekologią. Na miejscu możesz skosztować też lokalnie wytwarzanych serów, wędlin i domowych przetworów.
W restauracji panuje też wyjątkowa atmosfera. Znajduje się tam m.in. romantyczny kominek, piec chlebowy oraz ręcznie wyrabiane misy, gliniane dzbany, czy dekoracje z kwiatów. Latem możesz się tam zatracić w wiejskim ogrodzie,
Galińska Gospoda to jedna z najbardziej prestiżowych restauracji w Polsce. Została ona dwukrotnie wyróżniona „czapką” w Żółtym Przewodniku Gault&Millau Polska. Mało tego, gospoda jest członkiem sieci Dziedzictwa Kulinarnego Warmii, Mazur i Powiśla.
Folwark Galiny – noclegi
Apartamentów hotelowych w tym szlachetnym miejscu również nie brakuje. Dlatego spokojnie możesz spędzić tu kilka dni. Niektóre pokoje znajdujące się na terenie folwarku Galiny mają wejście bezpośrednio z ogrodu. Znajdą się tu również pomieszczenia specjalnie dostosowane dla osób niepełnosprawnych, czy właścicieli psów, którzy są w omawianym miejscu zawsze mile widziani.
Domowa atmosfera pałacu
Komfortowe pokoje są również do wynajęcia w XVI wiecznym pałacu. Panuje w nich przede wszystkim klimat rustykalny nawiązujący do tradycji dworskich. Szczególny charakter pałacu nadają ciężkie drewniane drzwi, odkryte belki stropowe, wykusze ze stylowymi oknami.
Folwark Galiny- kalendarium
- 1589 r. – wybudowanie pałacu
- 1745 r. – powstanie spichlerza
- Połowa XVIII w. – dobudowanie stajni, wozowni oraz bramy wjazdowej
- Połowa XIX w. – przebudowa północnej części pałacu (styl gotycki)
- 1921 r. – były Premier Prus Botho zu Eulenburg likwiduje neogotyckie zdobienia bramy, wozowni, stajni i wież.
- 1945 r. – przejęcie obiektu przez skarb państwa, które stopniowo przyczyniało się do niszczenia obiektu.
- 1996 r. – wykupienie pałacu przez obecnych właścicieli, ten rok był początkiem gruntownej odbudowy zniszczonego folwarku.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.