Pałac w Prośnie

Pałac w Prośnie to miejsce, które z roku na rok popada w coraz większą niepamięć, ruinę i… po prostu zarasta krzakami. To może być ostatni moment na zobaczenie tego miejsca na własne oczy. A warto, bo pałac w czasach świetności był naprawdę piękny!

Pałac w Prośnie

Ta niezwykła rezydencja, choć obecnie w stanie ruiny, wciąż emanuje swoją dumną historią i pięknem architektury. Pałac przetrwał ciężkie czasy II Wojny Światowej, niestety to najbliższa przeszłość nie była łaskawa dla tej budowli.

Pałac w Prośnie

Położenie pałac w Prośnie

Pałac znajduje się we wsi Prosna, położonej w powiecie kętrzyńskim, w województwie warmińsko-mazurskim. Malowniczo położony nad rzeką Guber, pałac wyróżnia się nie tylko wspaniałą architekturą ale także pięknem otaczającej natury. Okolica jest idealna dla miłośników przyrody i osób poszukujących spokoju i ucieczki od miejskiego zgiełku.

Niestety pozostałości pałacu są trudno dostępne ze względu na postępującą degradację obiektu. Ten otoczony jest zaroślami, drzewami i krzakami.

Historia

Historia pałacu w Proośnie sięga daleko w przeszłość. Wieś Prosna została założona w XIV wieku. Założył ją Wielki Mistrz Krzyżacki Winrycha von Kniprode.

Jednak to dopiero od XVI wieku, kiedy to rodu zu Eulenburg objęli posiadanie Prosny, wieś zaczęła nabierać znaczenia jako siedziba rodu. Przez wieki pałac był świadkiem licznych wydarzeń i przemian, od renesansowych początków po barokową rozbudowę w XVII wieku.

Czas II wojny światowej pałac przetrwał, ale niestety nie uniknął zniszczeń w okresie powojennym. Po zakończeniu wojny, pałac był użytkowany przez Armie Czerwoną, a następnie przez Państwowe Gospodarstwo Rolne. To spowodowało dalszą degradację budynku i jego wyposażenia. Obecnie, pałac stanowi jedynie ruiny, ale wciąż przyciąga uwagę swoim majestatem i historią.

Pałac w Prośnie

Architektura

Pałac w Prośnie, choć w stanie ruiny, nadal zachwyca architekturą i nieregularną bryłą przypominającą zamek. Oryginalnie wzniesiony w stylu renesansowym, został rozbudowany w XVII wieku. Miał formę wydłużonego prostokąta, z dwukondygnacyjnym korpusem głównym, przekrytym wysokim dachem. Skrzydła boczne, wykonane w konstrukcji szachulcowej, dodawały pałacowi uroku i charakteru.

Najbardziej charakterystycznym elementem, jaki posiada ta neogotycka budowla, jest wieża wzniesiona na rzucie czworoboku. Ozdobiona galeryjką arkadową i wysokim czterospadowym dachem, wieża stanowiła nie tylko funkcję praktyczną, ale także estetyczną. Elewacja pałacu była bogato zdobiona detalami architektonicznymi i elementami kutymi.

Park krajobrazowy i otoczenie

Wokół pałacu w Prośnie rozciągał się park krajobrazowy, który wciąż zachowuje swoje uroki. Park był ozdobiony licznymi drzewami, w tym ponad 200-letnimi dębami i świerkami. To idealne miejsce do spacerów i odpoczynku wśród przyrody. Niestety, z biegiem lat, krajobrazowy ogród również ucierpiał i wymaga renowacji, aby odzyskać swoje dawne piękno.

Pałac w Prośnie

Dziedzictwo i ocalone skarby

Mimo zniszczeń, jakie pałac w Prośnie przetrwał, wciąż można dostrzec pozostałości dawnej świetności. Wnętrza pałacu, choć kompletnie wypalone, kiedyś były pełne zabytkowego wyposażenia i dzieł sztuki. Po dawnej świetności pozostał jedynie korpus pałacu. Wiele z tych skarbów zostało rozkradzione lub zdewastowane przez żołnierzy radzieckich i okolicznych mieszkańców. Niemniej jednak, niektóre ruchomości z pałacu zostały uratowane i obecnie znajdują się w Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie.

Z Pałacem w Prośnie wiąże się też powojenna legenda. Podobno w 1947 roku pod pałac przyjechała ciężarówka wypełniona uzbrojonymi ludźmi. Ludzie ci przeszukali pałac i wynieśli liczne przedmioty. Po zdarzeniu w piwnicach pałacu odnaleziono skrytkę, która do tej pory pozostawała zamurowana.

Pałac w Prośnie

Prosna – Ruiny pałacu

Choć pałac w Prośnie obecnie jest w stanie ruiny, wciąż emanuje swoją historią i pięknem. Dla miłośników historii i architektury, to miejsce jest niezwykle fascynujące. Odkryj tajemnice i opowieści, jakie kryje ten zapomniany skarb Warmińsko-Mazurskiego krajobrazu. Przemierzaj szlaki, zgłębiaj historię i ciesz się pięknem tego niezwykłego miejsca.

Pałac w Prośnie
Ruiny – Pałac w Prośnie
Pałac w Prośnie
Wieża – Pałac w Prośnie
Pałac w Prośnie
WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz