Pałac w Sorkwitach
Rozpościerający się w malowniczej scenerii, nad brzegiem jeziora Lampackiego, Pałac w Sorkwitach jest prawdziwym klejnotem Mazur. To miejsce, w którym historia splata się z pięknem architektury, tworząc unikalne doświadczenie dla odwiedzających. Ten neogotycki pałac, wraz z otaczającym go parkiem, choć zachwyca swoim urokiem, niestety nie jest udostępniony do zwiedzania.
Miejscowość Sorkwity
Sorkwity to miejscowość o bogatej historii, sięgającej czasów średniowiecza. Już wtedy ta okolica miała znaczenie strategiczne, co przyciągnęło uwagę Zakonu Krzyżackiego. W miejscu, gdzie dziś wznosi się majestatyczny pałac, istniała pruska strażnica, która miała chronić tę ziemię przed najazdami Litwinów. Nazwa „Sorkwity” pochodzi najprawdopodobniej z języka pruskiego i oznacza „warowne miejsce”. To właśnie walory obronne sprawiły, że Juliusz Ulrich von Mirbach, będący właścicielem tych ziem w XIX wieku, zdecydował się na budowę imponującego pałacu.
Pałac w Sorkwitach – historia pałacu
Trudno sobie wyobrazić, że ten majestatyczny pałac, który dziś zachwyca swoją architekturą, przetrwał wiele zawirowań historii i niesprzyjających okoliczności. Podczas pierwszej wojny światowej spalono pałac, niszcząc całe wnętrze i cenne dzieła sztuki. Jednak baron von Paleske, który otrzymał posiadłość po wojnie, nie zniechęcił się i postanowił odbudować pałac w latach 1922-1923. Dzięki jego determinacji i staraniom oraz pracy architekta Ottona Rugera, pałac powrócił do swojej pierwotnej świetności.
Architektura i park krajobrazowy
Pałac w Sorkwitach został wzniesiony w latach 1850-1856 w stylu neogotyckim, który był wówczas bardzo popularny w Niemczech. Jego architektura nawiązywała do średniowiecznych zamków, z charakterystycznymi wieżami, sterczynami i krenelażami. Pałac zbudowano na planie zbliżonym do litery U. Elewacja ozdobiona jest licznymi elementami dekoracyjnymi, cechą charakterystyczną są również liczne wieże.
Cały kompleks budynków otoczony jest przez park krajobrazowy, który został zaprojektowany równocześnie z pałacem. Park ten obejmował również połwysep na jeziorze Lampackim, gdzie założono winnice. Dziś park zachwyca swoją roślinnością i jest idealnym miejscem do spacerów i odpoczynku.
Niedaleko pałacu znajduje się także rodowy cmentarz.
Odbudowa i lata świetności
Po odbudowie pałacu, Sorkwity przeżywały okres swojej największej świetności. Rodzina von Mirbach, która była właścicielami posiadłości, przyczyniła się do rozwoju tego miejsca przez blisko 110 lat. Juliusz Ulrich von Mirbach, który otrzymał tytuł hrabiowski w 1888 roku, sprawił, że pałac stał się centrum życia społecznego i kulturalnego na Mazurach. Miejscowi mieszkańcy i znamienite osobistości spotykali się tutaj, tworząc wyjątkową atmosferę.
Przez burzliwe czasy
Niestety, los pałacu był niezmiernie trudny w czasach wojny. Podczas drugiej wojny światowej, pałac został pozbawiony swojego wyposażenia, a zbiory sztuki zostały rozgrabione. Po wojnie pałac stał się własnością miejscowego PGR-u, który wykorzystał go jako magazyn, przedszkole i kwatery dla pracowników. Następnie obiekt pełnił funkcję ośrodka wypoczynkowego.
Dopiero w 1998 roku cała posiadłość wróciła w ręce prywatne, a nowy właściciel zabrał się za odbudowę pałacu.
Pałac w Sorkwitach w rękach prywatnych
Dzisiaj Pałac w Sorkwitach pozostaje własnością prywatną, a obecny właściciel nie udostępnia obiektu do zwiedzania. Pałac można obejrzeć jedynie zza ogrodzenia.
Choć nie ma możliwości wejścia na teren posesji, budynek nadal warto zobaczyć ponieważ jest dokładnym odzwierciedleniem pierwotnego założenia.
Co zwiedzić w okolicy?
Obok pałacu znajduje się cmentarz rodu von Mirbach. Będąc w Sorkwitach, pałac nie jest jedyną atrakcją wartą obejrzenia. W miejscowości znajduje się także zabytkowy, ewangelicki, murowany kościół. W okolicy warto odwiedzić:
- Mrongoville
- Pałac w Bęsi
- Bajkowy kościół ewangelicki w Raszągu
- Zamek w Reszlu
- Zabytkowy kościół w Reszlu
- Pałac w Łężanach
freefoto
majestatyczny pałac, polecam zwiedzanie