Pałac w Sorkwitach

Zespół pałacowo – parkowy i wieś położone bardzo malowniczo, na przesmyku między jeziorami Gieląd i Lampackim, przy drodze Olsztyn – Mrągowo.

Pałac w Sorkwitach wzniesiony został przez ród Mirbachów w latach 1850-1856. Połowa wieku XIX to czas wielkiej popularności neogotyku w architekturze niemieckiej. Na fali tej mody powstał pałac w Sorkwitach, jeden z ciekawszych przykładów budowli neogotyckich w Prusch Wschodnich. Założony w rzucie zbliżonym do litery U, ukształtowany na zasadzie przenikających się, zróżnicowanych wysokością i wielkością brył, z dominującą, oktagonalną wieżą w narożu północno – wschodnim. Przekryty płasko, wszystkie elewacje zwieńczone pseudokrenelażem, zdobione sterczynami, wieżyczkami, rytmem okien o różnych wielkościach i kształtach. Od strony północno – zachodniej pałacu wzniesiono równie interesujący budynek wozowni, który forma przypomina wieżę zamkową z basztami na narożach. Okna i wrota w ostrołukowych, uskokowych niszach, dopełniają uroku stylu neogotyku, w tym przypadku neogotyku angielskiego. W tym samym czasie kiedy wznoszono pałac, ukształtowany został również ogród w stylu parku krajobrazowego. W sierpniu 1914 roku pałac znalazł się na linii przemarszu wojsk rosyjskich i spłonął, ocalały podobno tylko mury magistralne. Odbudowa pałacu w latach 1922-1923 przez Bernarda von Paleske bratanka hrabiego Juliusza Urlicha von Mirbach pod kierunkiem berlińskiego architekta Ottona Rügera. Bernard von Paleske był on właścicielem Sorkwit do 1945 roku. Wojna oszczędziła architekturę pałacu, rozgrabiono jedynie wyposażenie wnętrz.

W Sorkwitach, u stóp pałacu, ma swój początek najsłynniejszy na Mazurach szlak kajakowy, prowadzący malowniczą rzeką Krutynią aż do Wielkich Jezior Mazurskich, liczący ponad 100 km długości.

Od 1998 roku zarówno pałac, jak i park znajdują się w rękach prywatnych.

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz