Pałac w Warlitach

Niedaleko Olsztynka, we wsi Warlity małe podziwiać można XIX wieczny pałac należący niegdyś do rodu von Weitzel. Majątek zlokalizowany jest tuż nad brzegiem malowniczego jeziora Platyńskiego. Pałac w Warlitach ma ciekawą i długą historię. Niegdyś zniszczony, zyskał drugie życie. Obecnie znajduje się w prywatnych rękach i pełni funkcję hotelu.

Pałac w Warlitach

Niewielki pałac w stylu klasycznym wzniesiono w drugiej połowie XIX wieku. Należał początkowo do rodziny von Weitzel, we wczesnych latach 20 XX wieku majątek został przejęty przez rodzinę Schumann. Budynek w niezniszczonym stanie przetrwał dwie wojny światowe, jednak brak opieki po okresie powojennym doprowadził do powolnego niszczenia. W 1930 roku rezydencję podzielono na kilka części, a po wojnie zamieszkały tam dwie rodziny. Od tego czasu pałac stopniowo niszczał. W roku 2000 zyskał nowego właściciela, który szybko jednak odsprzedał posiadłość. W roku 2005 pałac był w zupełnej ruinie. Rozpadające się ściany i okna zabite deskami w niczym nie przypominały budynku sprzed lat. W takim stanie majek zakupili nowi właściciele, którzy postanowili przywrócić mu jego oryginalny wygląd.

Odbudowa pałacu

Odbudowa pałacu trwała 12 lat. Posiadłość zyskała nowy dach, ściany wzniesiono na nowo. Wnętrza wyremontowano i zaadaptowano na pokoje hotelowe. Ciekawostką jest odnowiona piwnica, gdzie nadal podziwiać można oryginalne mury z pięknymi sklepieniami. Obecnie pełni funkcję klimatycznej sali kinowej. Nawet park założony w 1894 z projektu Johanna Larassa odzyskał swój dawny blask.
W 2018 roku pałac otworzył się na gości. Budynek pełni rolę pensjonatu, a na terenie majątku postawiono dodatkowo nowoczesne domki oraz niewielką salę z przeznaczeniem na organizację przyjęć. W hotelu funkcjonuje doceniana przez gości restauracja.

Atrakcje w regionie

Okolica sprzyja osobom ceniącym aktywny wypoczynek. W regionie znajdują się liczne trasy rowerowe, a bliskość rzeki Marózki umożliwia organizację spływów kajakowych. W pobliżu Warlit Małych do dyspozycji są również stadniny koni i klub jeździecki.

Co warto zobaczyć w okolicy

Zamek Krzyżacki w Olsztynku 9 km
Muzeum budownictwa ludowego w Olsztynku 10 km
Muzeum bitwy pod Grunwaldem w Stębarku 20 km
Pole bitwy pod Grunwaldem 21 km
Zamek Krzyżacki w Ostródzie 26 km
Wieża Bismarcka w Ostródzie 31 km
Sanktuarium w Gietrzwałdzie 32 km

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz