Park Etnograficzny w Węgorzewie

Park Etnograficzny przy Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie to miejsce, w którym na własne oczy zobaczysz życie naszych przodków. Skansen przeniesie Cię do XIX wiecznej wioski pełnej mazurskiej zabudowy.

Muzeum Kultury Ludowej

Skansen w Węgorzewie leży nad rzeką Węgorapą i jest częścią Muzeum Kultury Ludowej, którego najstarsze eksponaty pochodzą z lat 60 XX wieku. Sam budynek muzeum również jest zabytkowy, wybudowany został w roku 1737. W nim znajdziesz szereg wystaw stałych i czasowych, a wszystkie zgromadzone zbiory pochodzą z obszaru Warmii i Mazur. Wśród nich zebrano między innymi odzież, sprzęt gospodarczy czy ówczesną sztukę ludową.

Obiekt warto odwiedzić nie tylko ze względu na ciekawe muzealia. Według opowieści w budynku zamieszkuje duch mężczyzny. Okazją na spotkanie z nim jest organizowane tu wydarzenie „Noc Muzeów”, które odbywa się co roku.

Skansen w Węgorzewie

Park Etnograficzny tradycyjnego budownictwa mazurskiego powstał w 1994 roku jako odpowiedź na niszczejące, ostatnie już mazurskie chałupy pochodzące z XIX wieku. Wszystkie obiekty zostały poddane rewitalizacji, podczas której odtworzono ich oryginalny wygląd. Do budynków można wejść, większość z nich przekształcono w pracownie użytkowe. W parku znajdują się między innymi pracownia tkacka i pracownia ceramiki. Pracownicy muzeum prowadzą w nich zajęcia dla dzieci i dorosłych.

Doświadcz XIX wiecznego życia na własnej skórze

W parku nieustannie toczy się życie, w którym każdy może uczestniczyć. Tutaj nauczysz się tkać, tworzyć ozdoby wnętrz z roślin zielnych, a nawet stworzysz własne naczynia, które wypalane są w tradycyjnych piecach garncarskich. Sercem skansenu są jednak przepiękne, zabytkowe budynki.

Mazurskie chaty

Park oferuje zwiedzenie rekonstrukcji chat mazurskich. Historia najstarszej z nich sięga XVIII wieku. Wszystkie budynki są oryginalne, chałupy przetransportowano ze wsi Krzyżewo oraz wsi Woźnice. Od czasu ich powstania zostały przebudowane, a oryginalne elewacje uległy uszkodzeniu. Chałupy odtworzono jednak zgodnie z udokumentowanymi rycinami.

Na terenie muzeum znajduje się również ceglany dom mieszkalny, wybudowany w drugiej połowie XIX wieku. Wewnątrz budynku stworzono salę wystawową oraz bibliotekę.

Zabytkowa kuźnia

Dostępny budynek kuźni pochodzi prawdopodobnie z przełomu XIX oraz XX wieku. Zawierucha historii doprowadziła go do ruiny. Po przewiezieniu do parku został odbudowany zgodnie z pierwotną konstrukcją.

Remiza strażacka

Oryginalna remiza pochodząca ze wsi Ołownik. Wybudowany na przełomie XIX i XX wieku budynek aż do lat 80 XX wieku pełnił swoją pierwotną funkcję. Z czasem przekształcono go w magazyn. W 1994 zyskał nowe życie dzięki przewiezieniu do parku. Drewniany zabytek wzbogacono dekoracyjnymi zdobieniami.

Budynek gospodarczy

Z wizyty w muzeum będą zadowoleni również najmłodsi. Oprócz wielu zajęć skierowanych do dzieci, na terenie parku znajduje się budynek gospodarczy. W niedużej zagrodzie znajdziemy jej mieszkańców, stado owieczek i kozę.

Stodoła

Jesienią 2022 ukończono budowę kolejnego budynku, stodoły. Budynek został zaprojektowany na wzór istniejącej, zabytkowej stodoły sprzed 1920 roku. Oryginalny obiekt według projektu Hansa Meiera można podziwiać na ulicy Rolnej w Węgorzewie. Stodołę wybudowano w celu ochrony maszyn i urządzeń rolniczych zgromadzonych w muzeum.

Imprezy cykliczne organizowane przez Muzeum:

  • Międzynarodowy Jarmark Folkloru
  • Noc Muzeów
  • Kaziuki nad Węgorapą

Park Etnograficzny w Węgorzewie – kalendarium

  • 1991 – Powstanie Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie
  • 1994 – Początek skansenu nad Węgorapą. Postawienie remizy i kuźni
  • 1995 – Przywiezienie pierwszej chałupy z końca XVIII wieku
  • 1996 – Montaż i adaptacja kolejnej chałupy
WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz