Rajd Polski 2023

Rajd Polski to największe wydarzenie sportów motorowych w Polsce, a przede wszystkim na Mazurach. Widowiskowe zakręty, szutrowe oesy, szybkie proste, to znaki rozpoznawcze Mazurskiej trasy. Gdzie odbywa się rajd polski, jaka jest trasa, jak znaleźć nocleg? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

Rajdowe samochodowe Mistrzostwa Polski odbędą się w dniach 20-21 maja 2023

Rajd znajduje się w kalendarzu mistrzostw europy obok Royal Rally of Scandinavia

Orlen Rajd Polski jest organizowany przez Polski Związek Motorowy i należy do kategorii ERC oraz Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

Światowa Rada Sportów Motorowych FIA w listopadzie roku 2022 zatwierdziła kalendarz Rajdowych Mistrzostw Europy i w przyszłorocznym kalendarzu ERC znalazło się również miejsce dla rajdu rozgrywanego na Pojezierzu Mazurskim.

Trzecia runda w Europejskim czempionacie zostanie przeprowadzona w maju na trasach okalających mazurskie jeziora.

Dużą zmianą w stosunku do lat poprzednich jest termin tegorocznej edycji rajdu, który tym razem odbędzie się w otoczeniu wiosennej rozkwitającej mazurskiej przyrody, a więc w maju 2023.

Bazą rajdu są Mikołajki, do których można dostać się z Warszawy nową Trasą Ekspresową S8 przez Ostrów Mazowiecką, Łomżę i Pisz lub drogą przez Ostrołękę. Dojazd z Gdańska przez Elbląg, Ostródę i Olsztyn.

Można też wybrać przylot samolotem z najbliższego lotniska w Szczytnie (dokładnie w miejscowości Szymany, 11 km od Szczytna) – Port Lotniczy Olsztyn-Mazury – oddalonego od Mikołajek o 70 kilometrów.

Trasa rajdu polski

Na trasie rajdu

Trasa rajdu przebiega po szybkich, szutrowych drogach Warmii i Mazur. Wymagają one znacznych umiejętności i techniki, o czym przekonały się największe gwiazdy rajdów WRC.

Zazwyczaj areną rajdowych pojedynków są drogi wokół Mikołajek i okolic Wielkich Jezior Mazurskich, jednak w 2014 roku jeden z etapów częściowo odbywał się na terenie Litwy.

Historia rajdu polski

Rajd zaliczany jest do klasyfikacji ERC

Ciekawostką jest fakt, że Rajd Polski jest drugim najstarszym rajdem samochodowym na świecie. Starszym rajdem jest tylko słynny Rajd Monte Carlo.

Pierwsza edycja odbyła się w 1921 roku, a jego trasa wiodła z Warszawy do Białowieży. Przez lata trasa wydłużała się, by osiągnąć 3 798 kilometrów w roku 1925.

W swojej stuletniej historii rajd polski obywał się w różnych miejscach od Krakowa, przez Dolny Śląsk, aby w końcu, w 2005 roku znaleźć swoje miejsce na szutrowych odcinkach regionu Mazur. Bazą zawodów stały się Mikołajki.

Dzięki tej zmianie w 2006 rajd wrócił do kalendarza WRC i Rajdowych Mistrzostw Świata. Na jego trasie pojawili się najznamienitsi rajdowcy świata na czele z Robertem Kubicą, Danielem Sordo, Krzysztofem Hołowczycem, Petterem Solbergiem czy legendarnymi Sebastianem Loebem oraz Sebastianem Ogierem.

Niestety w 2017 roku FIA zrezygnowała z Rajdu Polski jako rundy mistrzostw świata, na rzecz Rajdu Turcji.

Wśród zwycięzców klasyfikacji generalnej rajdu odbywającego się na Mazurach, a więc od 2005 roku, znajdziemy takie nazwiska jak wspomniany wcześniej Sebastian Ogier, Thierry Neuville, Kajetan Kajetanowicz, Mikko Hirvonen, Leszek Kuzaj czy Andresas Mikkelsen.

W 2022 roku wygrał jadący Skodą Fabią Rally2 evo, Mikołaj Marczyk.

Rajd na mapie FIA

Orlen Rajd jest trzecią rundą czempionatu europy

Obecnie Orlen Rajd Polski jest rajdem kategorii ERC, a więc Rajdowych Mistrzostw Europy i w wypełnia kalendarz rajdowych mistrzostw europy obok takich rajdów jak: Królewski Rajd Skandynawii, Rally di Roma Capitale, Barum Czech Rally Zlin, Tet Rally Liepāja czy Rajd Węgier.

Wszystkie rajdy ERC odbywają się łącznie w ośmiu krajach starego kontynentu.

Rajd Polski Noclegi

Rajd jest trzecią rundą z siedmiu rund kalendarza ERC

Tegoroczna edycja spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony kibiców, którzy licznie na Mazurach szukali noclegów.

Szczęśliwie zarówno Mazury, jak i same okolice Mikołajek obfitują w ciekawe obiekty noclegowe zaczynając od hoteli, przez apartamenty, po agroturystyki przy trasach rajdów.

Wśród miejsc noclegowych możemy wymienić:

Atrakcje w okolicach trasy rajdu

Okolice trasy rajdu obfitują w atrakcje turystyczne. Będąc w Mikołajkach, warto poświęcić czas na zwiedzenie samego miasta.

Spacer promenadą i relaks na plaży, to tylko część z dostępnych atrakcji. Mikołajki są miastem portowym i to właśnie w okolicach przystani dzieje się najwięcej.

Zaledwie 17 km od Mikołajek znajduje się kolejne, turystyczne Mazurskie miasteczko, Ryn. Miejsce to warte jest odwiedzenia ze względu na zabytki i ciekawą architekturę.

Autorem zdjęć jest dudekdv photography

Królewski Rajd Skandynawii odbędzie się 7-8 Lipca
Innymi ważnymi rajdami w Polsce jest Rajd Śląska i Rajd Wisły
Jedną z klas jest Junior ERC
Bolid na szybkich mazurskich szutrowych odcinkach
Mazurskie krajobrazy
Nowy rajd na Mazurach
Rajd odbędzie się w dniach 20-21 maja 2023
WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz