Ratusz w Nidzicy
Nidzica nie kojarzy się z Mazurami, jednak do Mazur w istocie należy. Przed wiekami była jednym z ważniejszych ośrodków handlowych na ziemiach Prus Górnych. Dziś nad miastem góruje przepiękny zamek, jednak niech Was nie zwiedzie jego majestatyczna i dominująca nad okolicą bryła… to nie jedyna atrakcja tego miasta! Bo oto z jego cienia wyłania się piękny, choć znacznie młodszy ratusz w Nidzicy!
Miasto Nidzica
Nidzica to miasto położone na skraju województwa warmińsko-mazurskiego. Historycznie znajduje się w Prusach Górnych i lokowane zostało na ziemiach należących niegdyś do plemienia Sasinów.
Głównymi atrakcjami Nidzicy są zamek krzyżacki z XIV wieku, domy i spichlerz z XIX wieku, Browar Zamkowy, zabytkowa willa, czy właśnie Ratusz.
Rynek i ratusz
Rynek i jarmarki
Rynek w Nidzicy już od czasów krzyżackich (XV wiek) był ważnym miejscem wymiany towarów. Głównymi odwiedzającymi byli goście z południa. Wymiana towarów kwitła latami, a na rynek przyjeżdżali mieszkańcy okolicznych wsi położonych niedaleko miasta, ale również przybysze z odległych miejscowości. Nasilenie handlu widoczne było zwłaszcza w okresie jarmarku, a dokładnie w sierpniu. Na owe jarmarki przybywali ludzie zarówno z okolic Nidzicy, jak i z dalszych miejsc np. Przasnysza, Ostrołęki czy Łomży.
Na tych dorocznych sierpniowych jarmarkach odbywających się na rynku przed ratuszem można było spotkać chłopów handlujących darami natury. Na przykład mazowszanie przyjeżdżali tutaj kupić sól, sukna, a nawet sprzedać konie.
Architektura
Wzniesiony na planie prostokąta ratusz znajduje się w północnej części rynku. Został wybudowany w stylu neoklasycystycznym. Prace rozpoczęto w roku 1921, a zakończono w 1923. W roku 1968 wpisano go do rejestru zabytków
W centralnej części frontu budynku znajduje się portyk z pięcioma dużymi prostokątnymi oknami, zwieńczony (od 2014) płaskorzeźbą w postaci herbu miasta. Płaskorzeźba nawiązuje do herbu znajdującego się na budynku jeszcze przed II Wojną Światową.
Ratuszowy portyk wieńczy sześcioboczna – okrągła wieżyczka pokryta miedzią z dużymi oknami. Na sygnaturce znajduje się okrągły zdobiony zegar, a na samym szczycie wieży flaga.
Ratusz – neoklasycystyczny punkt centralny miasta
Mimo wielu zawieruch związanych z jego odbudową – był wielokrotnie niszczony i odbudowywany – to nadal pełni swoją funkcję i do dziś znajduje się w nim siedziba władz miasta.
Kilka lat temu przeszedł gruntowny remont (ostatni w 2012 roku), a w grudniu 2014 na jego szczycie umieszczono nowy herb miasta Nidzica. Herb w postaci płaskorzeźby o wysokości 175 cm i szerokości 290 cm wykonano z żywicy poliestrowej. Nawiązuje on do herby miejskiego sprzed 1945 roku.
Ratusz w Nidzicy w przeszłości
Pierwszy ratusz jaki powstał w Nidzicy został zbudowany w 1824 roku. Prawdopodobnie w wyniku wadliwej konstrukcji obiekt szybko został zdegradowany i zastąpiony przez nowy budynek wybudowany w 1842 roku.
Ten z kolei został zburzony w trakcie zawieruchy wojennej. A obecna bryła to efekt odbudowy z 1923 roku. Dziś ratusz to zabytek. Do rejestru został wpisany w 1968 roku.
Ratusz obecnie – Siedziba Urzędu Miejskiego
Obecnie mieści siedzibę Urzędu Miejskiego, Nidzickiej Fundacji Rozwoju „Nida” oraz służy za biuro tygodnika „Głos Nidzicki” oraz Punktu informacji turystycznej.,
Część budynku została przeznaczona do celów handlowych.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.