Śluza Guzianka II

Na Mazurach, gdzie żeglarstwo gra pierwsze skrzypce, śluza Guzianka II stanowi ważny element infrastruktury żeglarskiej na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Położona jest w strategicznym punkcie, w miejscowości Ruciane-Nida, pomiędzy jeziorem Guzianka Wielka, a jeziorem Bełdany. Ta nowoczesna konstrukcja to wrota dla wielu żeglarskich przygód.

Śluza Guzianka II – podstawowe informacje

Śluza Guzianka II znajduje się w Guziance, osiedlu Rucianego-Nidy. Łączy wody jeziora Bełdany z jeziorem Guzianka Mała. Jest to ważny węzeł komunikacyjny na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, który umożliwia szybką i efektywną komunikację między tymi dwoma jeziorami.

Śluzy

Dane techniczne

Śluza Guzianka II charakteryzuje się następującymi parametrami: długość komory wynosi 50 metrów, szerokość – 7,5 metra, a minimalna głębokość to 2 metry. Różnica poziomów wody między jeziorami, które łączy, wynosi około 2 metry. Minimalny prześwit pionowy pod mostem to 4 metry, co umożliwia bezproblemowe przepłynięcie większości jednostek pływających.

Śluza Guzianka I łączy jeziora Guzianka mała i Bełdany

Budowa i otwarcie

Budowa nowej śluzy Guzianka II rozpoczęła się w październiku 2018 roku i zakończyła się w maju 2020 roku. Koszt konstrukcji wyniósł 30 milionów złotych, z czego znaczna część środków pochodziła z funduszy Unii Europejskiej oraz budżetu państwa. Nowa śluza została zaprojektowana, aby zastąpić starą, zbudowaną w 1879 roku.

Znaczenie Śluzy Guzianka II

Wybudowanie drugiej śluzy znacząco usprawniło ruch żeglarski na Mazurach. W sezonie turystycznym przeprawia się tu kilkaset jednostek każdego dnia.

Śluza Guzianka II, jako nowoczesna infrastruktura, odciąża znacząco starą Guziankę. Jest to kluczowe dla płynności ruchu na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. W sezonie żeglarskim obie śluzy – Guzianka I i Guzianka II – współpracują, co umożliwia efektywniejsze zarządzanie ruchem żeglugowym.

W 2023 roku zakończono remont śluzy Guzianka I. Po remoncie kompleks obu śluz znacznie przyspieszy ruch żeglarski w Rucianem-Nidzie. Remont Śluzy Guzianka I obejmował między innymi wymianę wrót górnych i dolnych wraz z kładkami. Uszczelnienie, wzmocnienie podłoża oraz rozbudowę sterówki Wyremontowano także również sterówkę i budynek gospodarczy.

Śluzę Guzianka I wyremontowano w 2023 roku

Połączenia między jeziorami

Śluza Guzianka II łączy jeziora Bełdany i Guzianka Mała, która dalej prowadzi na jezioro Nidzkie. Dzięki śluzie żeglarze mogą cieszyć się łatwiejszym dostępem do różnych części szlaku, co zwiększa atrakcyjność regionu.

Charakterystyka Nowej Śluzy

Nowa śluza Guzianka II, o wymiarach 50 m długości i 7,5 m szerokości, może jednocześnie obsłużyć do 10 dużych lub średnich jachtów w dwóch rzędach, lub nawet do 12 mniejszych jednostek. Dzięki temu, śluza znacząco zwiększa efektywność przepływu jednostek pływających, co jest kluczowe w sezonie żeglarskim, kiedy ruch na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich jest szczególnie intensywny.

Obiekt wybudowano w 2020 roku

Godziny otwarcia

Operacje śluzowania w nowej śluzie Guzianka II są dostępne dla żeglarzy od maja do października. W maju i październiku śluza jest otwarta w godzinach od 10.00 do 17.00, natomiast w czerwcu, lipcu i sierpniu – od 10.00 do 19.00. We wrześniu godziny otwarcia to 10.00-18.00, co umożliwia żeglarzom elastyczne planowanie przepraw w różnych porach dnia.

Obiekt wybudowano w 2020 roku

Podsumowanie

Śluzy Guzianka I oraz Guzianka II zapewniają możliwość komunikacji z jeziora Guzianka Mała na jezioro Bełdany. Obie śluzy z pewnością znane są wśród miłośników żeglarstwa. Odgrywają bowiem kluczową rolę w żegludze po Wielkich Jeziorach Mazurskich. Dzięki swojej lokalizacji, zaawansowanym technologiom i ekologicznym rozwiązaniom, nie tylko usprawniają ruch żeglarski, ale również zachęcają do odkrywania uroków tego regionu. Wielka pojemność i przepustowość śluzy Guzianka I znacząco wpłynęły na wzrost liczby jednostek korzystających z tego szlaku, co świadczy o jej znaczeniu dla rozwoju turystyki wodnej na Mazurach.

Śluzy w Rucianem-Nidzie to jedne z najczęściej używanych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego
Śluza umożliwia przepływanie między jeziorami, których poziom zwierciadła wody różni się o 2 m
Jezioro Bełdany – widok na oba obiekty
WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz