Wąskotorowa Ełcka kolej dojazdowa,

Pojezierze Mazurskie to jeden z ostatnich w Europie rejonów o nieskażonej przyrodzie i niezwykłych walorach krajoznawczych, przez ekologów nazwany „Zielonymi Płucami Polski”, objęty szczególną ochroną, nad którą patronat sprawuje UNESCO. Od wieków był to obszar pogranicza, gdzie od stuleci ścierały się różne żywioły narodowościowe i wyznaniowe. Świadectwem minionych kultur są liczne grodziska, kurhany, zamki i świątynie. Jedną z atrakcji tego regionu jest Ełcka Kolej Wąskotorowa uznana za cenny zabytek kultury technicznej.

Wybudowana w latach 1910-1917, jest linią jednotorową, o szer. 750 mm, długości całkowitej 48 km, biegnąca od stacji Ełk Wąsk. do stacji Turowo, z odgałęzieniem w Laskach Małych dł. 10 km, do stacji Zawady Tworki nad jeziorem Rajgrodzkim. Wije się w sąsiedztwie czystych jezior: Selmęt Wielki, Nieciecz, Skomętno. Krajobraz mazurski z licznymi pagórkami, jeziorami, oczkami wodnymi oraz pięknymi lasami, tworzy specyficzny i niepowtarzalny mikroklimat.

Kolei Ełckiej nie starły z mapy zawieruchy dwóch wojen światowych. Była i jest do dziś niezastąpionym środkiem komunikacji w tym regionie. Prowadzi przewozy osobowe stałego kursowania, turystyczne na zamówienie i towarowe. W 1992 roku Kolej Ełcka została wpisana do rejestru zabytków woj. suwalskiego pod nr A-847. Obecnie kolejka wąskotorowa nie należy do PKP a do miasta Ełk, czyli do zarządzającego ją MOSiR-u.

Warto zobaczyć:

  • Stacja Ełk: parowozownia wachlarzowa z 1918 roku, obrotnica, wieża ciśnień oraz parowozy OL-49 i Ty-2
  • Stacja Ełk Wąsk.: budynek stacyjny z 1913 roku, parowozownia z zapleczem (1910-1938), zabytkowe wagony osobowe, towarowe, pług odśnieżny, skansen i muzeum zabytków kolejowych
  • Stacja Zawady Tworki: budynek stacyjny z 1913 roku
  • Stacja Turowo: budynek stacyjny, studnia z żurawiem żeliwnym, drezyna z napędem ręcznym, rozjazd – całość z 1913 roku

Muzeum zabytków kolejowych braci Sawczyńskich zorganizowało stałą wystawę zabytków kolejowych pod tytułem ,, Historia Kolei w Krainie Pojezierzy” czynne w sezonie wakacyjnym od 10 do 16, zapraszamy dzieci młodzież dorosłych do odwiedzenia Ełku jak i wystawy w Węgorzewie.

Muzeum zabytków kolejowych

ul. Wąski Tor 1,

19-300 Ełk, tel.

(0-87) 610 00 00

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz