Wzgórze Świętego Brunona Giżycko

Wzgórze św. Brunona znajduje się około 1,5 km od centrum Giżycka, pomiędzy jeziorem Niegocin a Twierdzą Boyen, przy ścieżce spacerowej i linii kolejowej z Giżycka do Olsztyna. Do wzgórza prowadzi ścieżka nad brzegiem Niegocina, obok linii kolejowej do Wilkas oraz trasa spacerowa, czyli ulica św. Brunona. Ze wzgórza możemy podziwiać piękną panoramę miasta, jezioro Niegocin i okoliczny krajobraz.

Mieszkańcy Giżycka ponad 100 lat temu oddając hołd wielkiemu misjonarzowi wznieśli na Wzgórzu Świętego Brunona masywny żeliwny krzyż. Miejscowi ewangelicy ustawili go na pamiątkę 900-lecia męczeńskiej śmierci biskupa. Gorliwym propagatorem legendy o śmierci Brunona nad Niegocinem był giżycki pastor Ernst Trincker (+1932). Zapewne od niego wyszła też inicjatywa, by upamiętnić jego męczeństwo postawieniem krzyża na wzór krzyża z Tenkitten dla św. Wojciecha.

Uroczystość odsłonięcia krzyża odbyła się 30 października 1910 roku. Na krzyżu umieszczony został napis: „Dzielnemu niemieckiemu misjonarzowi, który jako pionier na Mazurach zginął wraz z 18 towarzyszami 9 marca 1009 roku za Chrystusa i jego królestwo, śmiercią męczeńską, szlachetnemu Brunonowi z Kwerfurtu ku uczczenia pamięci. Kościół ewangelicki Leca 1910”.

Obecnie ta zabytkowa już tablica znajduje się w kościele ewangelickim w Giżycku przy Placu Grunwaldzkim.

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz