Zamek w Morągu
Zamek krzyżacki w Morągu, a raczej jego północno-zachodnie skrzydło bramne, przez lata popadające w ruinę w ostatnich latach zaistniało w umysłach turystów i mieszkańców. Dzięki nowemu, prywatnemu inwestorowi odzyskuje należyte mu miejsce na mapie mazurskich zamków krzyżackich.
Historia zamku w Morągu
Budowę zamku rozpoczęto w roku 1280. Początkowo uważano, że była to strażnica drewniana. Kompleksowe badania archeologiczne przeprowadzone na terenie warowni wykazały jednoznacznie, że od samego początku zamek był budowlą murowaną, bowiem podczas prac nie odnaleziono żadnych reliktów drewnianej strażnicy.
Pierwszą przebudowę zamku wykonano w XIV wieku, a prace trwały blisko pół wieku. Zamek stanowił samodzielny obiekt obronny, ponieważ nie został włączony do murów miasta, umocniono go więc głęboką i szeroką fosą, a także murem obronnym.
Gotyk
Zamek w Morągu początkowo składał się z trzech skrzydeł i wieży we wschodnim narożniku. Założenie składało się z głównego domu, bramy, kwadratowej wieży, wieży ostatniej obrony (głównej) na planie wielokąta, podwójnego obwodu murów obronnych. Wzdłuż murów prowadziła droga na dziedziniec.
Z czasem dobudowano skrzydła boczne, a zabudowania uzyskały kształt litery „U”. Zamek krzyżacki nie znajdował się w murach miasta i należało go odpowiednio zabezpieczyć. Zatem otaczała go fosa połączona z jeziorem Morąskim.
W XV wieku – w roku 1414 zamek zdobyły wojska polskie. Ponownie zamek został przejęty przez oddziały pro polskiego Związku Pruskiego podczas Wojny trzynastoletniej.
Ciekawostką jest fakt, że 2 stycznia 1470 roku na zamku zmarł Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego Henryk Reuss von Plauen. Następnie po roku 1525 zamek stał się siedzibą starostów książęcych.
Renesans
To właśnie wtedy na Zamek w Morągu wprowadził się nowy Starosta z rodu zu Dohna, którzy pełnili tę funkcję przez dłuższy czas. Pierwszym z nich był Piotr zu Dohna.
Jerzy Fryderyk zu Dohna przebudował zamek w 1584 roku nadając mu renesansowego charakteru. Powstała wtedy istniejąca do dziś brama i budynek, którego wnętrza ozdobiono renesansowym stropem. To najprawdopodobniej właśnie wtedy powstały renesansowe polichromie o bogatej ornamentyce odkryte podczas prac w 2002 roku.
Schyłek
Pod koniec XVI wieku kolejny starosta Achacy z rodu zu Donha postanowił wybudować nową siedzibę w obrębie miasta, co sprawiło, że utrzymanie zamku spadło na dalszy plan i rozpoczęła się powolna degradacja zamku.
Zamek zaniedbały również władze pruskie i już w XVIII wieku był niemal w całkowitej ruinie. Na początku XIX wieku został częściowo rozebrany.
Następnie budynek pełnił funkcję szkoły i magazynu.
Architektura Zamku w Morągu
Z pierwotnego zamku pozostało jedynie skrzydło bramne w postaci wybudowanego na planie prostokąta dwukondygnacyjnego, otynkowanego budynku, przykrytego czterospadowym dachem.
Sam zamek wybudowano na cyplu otoczonym z dwóch stron wodami jeziora, z trzeciej oblewała go fosa.
Warownia była założeniem trójskrzydłowym na planie trapezu o wymiarach 55 x 75. Po przebudowach całość założenia został zamknięty w kształcie litery „U”.
Zamek otoczony był dwoma obwodami murów obronnych z międzymurzem. Właśnie nim wiódł wjazd na dziedziniec.
W obrębie murów znajdowała się główny dom, główna wieża zamkowa, mniejsza wieża czworoboczna podzamcze gospodarcze.
Stan obecny
Do dziś zachowało się jedynie renesansowe skrzydło, fragment gotyckiej bramy i przejazd bramny.
Obecnie budynek należy do prywatnego właściciela, ale to właśnie dlatego, że znajduje się w prywatnych rękach powoli odzyskuje swój dawny blask.
Zamek został w ciągu ostatnich kilkunastu lat kompleksowo przebadany. Dokonano pełnych prac archeologicznych , a odkopane relikty murów zostały w dużej części zrekonstruowane. Zrekonstruowano również pierwsze kondygnacje dwóch wież zamkowych.
Zamek można zwiedzać od maja do października. Na terenie wzgórza zamkowego stworzona została trasa turystyczna, wyposażona w tablice informacyjne .
Na dziedzińcu wystawiono ” średniowieczne kręgle , dyby i inne atrakcje.
Można również zwiedzić wyjątkowo klimatyczne i niepowtarzalne wnętrza zamku, a w nich zobaczyć między innymi XVI wieczny , malowany strop Wielkiej Sali Pierwszego Piętra.
Na dziedzińcu można organizować okolicznościowe ogniska.
Zamek ” występował ” w wielu programach i filmach zarówno kinowych , jak też telewizyjnych ( polskie i zagraniczne ) i internetowych.
W zamku odbywają się koncerty i wydarzenia kulturalne. Ciekawą atrakcją dla gości są “Nocne polowania na duchy”.
Zamek w Morągu – fot. Fanpage Zamek Morąg
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.