Zespół Pałacowo-Parkowy Bałoszyce

Bałoszyce są prastarym terenem osadnictwa, po raz pierwszy wymienione zostały w 1315 r. w dokumencie określającym granice Jakubowa Kisielickiego. Od roku 1532 Bałoszyce należały do Georga von Polenza biskupa Pomezanii, który w I połowie XVII wieku zbudował tutaj barokową rezydencję pałacową. Źródła historyczne podają, że w XVII wieku Baltazar von Brunneck ożenił się z Heleną von Schlubhut z Gałdowa, która majątek bałoszycki wniosła do tego małżeństwa. W 1850 r. ówczesny właściciel – Magnus von Brunneck przebudował dwór w stylu neogotyku angielskiego według planów Luisa Rungego, który wzorował się na zamku Babelsberg w Poczdamie, budynek otrzymał kształt regularnej bryły z krzyżowymi blankami i wieżyczkami narożnymi, otoczony został rozległym parkiem.

W I połowie XIX w. majątek w Bałoszycach znakomicie prosperował dzięki produkcji gorzałki i hodowli szlachetnych ras owiec – merynosów, oprócz owiec Bałoszyce słynęły z hodowli koni albinosów szlachetnej krwi. Przedstawiciele rodu Brunnecków zajmowali ważne stanowiska wojskowe i państwowe np. Wilhelm Magnus von Brunneck był majorem i gubernatorem Królewca, Kłajpedy i Pilawy, inspektorem generalnym wszystkich wschodnio-pruskich pułków, w 1805 r. został marszałkiem polnym, Magnus Roland Hrabia von Brunneck był pierwszym burrgrabią zamkowym w Malborku, a w 1900 r. podniesiono go do stanu hrabiowskiego, był członkiem Konwentu Zakonu Joannitów. Ostatni właściciel Bałoszyc hrabia Manfred von Brunneck został w 1907 r. Starostą Królewca, a od 1916 r. był wojewodą Prus Wschodnich, za działalność w kulturze i w nauce otrzymał z Uniwersytetu w Królewcu tytuł: Dr. H.c., trzy razy panowie von Brunneck byli długoletnimi starostami suskimi. Majątek bałoszycki w rękach rodów Brunnecków pozostawał do 1945 r.

Pałac zniszczony po 1945 roku, odbudowany w latach 1973 – 1979.
W 2002 r. Pałac wraz z zabudowaniami gospodarczymi znajdującymi się na powierzchni 13,5 ha został sprzedany prywatnym właścicielom, obecnie pełni funkcje reprezentacyjnego hotelu.

25 maja 2005 roku mgr inż. arch. Alicja Respond , mistrz radiestezji z Gdańska odkryła 50m od pałacu, w parku czakram bieli. Miejsce to posiada bardzo silną pozytywną energię. Nawet krótkie przebywanie w zasięgu oddziaływania czakramu przynosi uczucie odprężenia i wypoczynku, może prowadzić do ustąpienia różnych dolegliwości.

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz