Gdzie na szczupaka – Mazury
Jesteś na Mazurach i zastanawiasz się gdzie wybrać się na szczupaka? Nasz artykuł w pigułce opowie Ci o tym, jakie, kiedy, gdzie i na jakich zasadach można łowić szczupaki w Jeziorach Mazurskich.
Karta wędkarska
Oczywiście trzeba zacząć od tego, że aby legalnie wybrać się na ryby – nie tylko szczupaka, ale i na okonia, węgorza czy sandacza należy pamiętać o tym wyrobić kartę wędkarską. Uprawnia ona do połowu ryb na terenie całej polski w akwenach śródlądowych.
Aby zdobyć kartę, należy zdać egzamin w Polskim Związku Wędkarskim. Po zdanym egzaminie składamy odpowiedni wniosek o wydanie Karty Wędkarskiej w wydziale ochrony środowiska właściwego starostwa powiatowego.
Zezwolenie na wędkowanie z Wód Polskich
Zanim jednak wybierzemy się na upragnione wędkowanie, należy pamiętać też o tym, że na każdy akwen zarządzany przez Wody Polskie należy mieć osobne zezwolenie. Takie zezwolenie kosztuje 250 zł i uprawnia do połowu ryb przez cały rok. Opłata jest za jedno jezioro. Zezwolenie można kupić w zasadzie we wszystkich sklepach wędkarskich.
Kiedy można łowić szczupaki
Szczupaki swój okres ochronny mają zależny od tego, jaki akwen zamieszkują. I tak w rzekach i zbiornikach zaporowych okres ochronny tego gatunku ryb trwa od 1 stycznia do 30 kwietnia.
W pozostałych wodach śródlądowych okres ten trwa od 1 marca do 30 kwietnia.
Ponadto, nie każdego złowionego szczupaka można zabrać ze sobą. Wędkując, należy wziąć pod uwagę, że chronione są wszystkie ryby mniejsze niż 50 cm.
Co więcej, wymiar i obowiązujące okresy ochronne tego gatunku mogą być różne dla każdego okręgu PZW. I tak w okręgu PZW Olsztyn chronione są szczupaki mniejsze niż 50 cm i większe niż 80 cm. Okres ochronny to od 1 stycznia do 30 kwietnia.
Jak łapać szczupaka
Dlaczego warto łowić szczupaki
Szczupaki to ryby należące do drapieżników i jednocześnie jedne z najbardziej pożądanych przez wędkarzy ryb. Dlaczego?
Po pierwsze jest to niezwykle smaczna i łatwa w przyrządzeniu ryba. Po drugie, walka ze szczupakiem jest naprawdę niezwykłym przeżyciem dla każdego wędkarza.
Jakie miesiące są najlepsze na wędkowanie?
Wprawieni wędkarze sugerują, by wybrać się na niego od maja do listopada, a więc po okresie ochronnym. Ryba najlepiej jednak bierze na początku sezonu i na końcu – a więc w maju i listopadzie.
Jaki akwen jest najlepszy do wędkowania?
Oczywiście, można go złapać w rzekach – zwłaszcza zimą oraz jesienią. Jednak połów będzie bardziej pewny, jeśli wybierzemy się na łowienie nad jeziorem. Dla szczupaka nie ma znaczenia powierzchnia zbiornika, żeruje na wszystkich jeziorach. Warto jednak wziąć pod uwagę, że w ciepłych miesiącach lepiej bierze na małych akwenach, a w zimnych na dużych.
Pogoda, a wędkowanie
Szczupaki są bardziej aktywne w okresie wyższego ciśnienia atmosferycznego i stabilnej pogodzie. Stabilnej, czyli takiej, podczas której przez kilka dni z rzędu pada deszcz. To ulubiona pogoda tego drapieżnika. Mimo że nie da się określić jednej godziny najlepszej na łowienie szczupaka, na pewno zwiększymy swoje szanse, jeśli na połów wybierzemy się przed wschodem słońca.
Gdzie żerują szczupaki?
Zasięgiem obejmuje całe jezioro, jednak raczej nie spotkasz go w pobliżu miejscowości z głośnymi portami. Na łowisko wybieraj spokojne wody w okolicach szuwar.
Omijaj łowiska i jeziora w pobliżu szlaków żeglugowych, zwłaszcza takich gdzie pływają skutery czy motorówki. Do wędkowania najlepiej nadają się mniejsze jeziora, których maksymalna głębokość nie przekracza 20 metrów.
Prawdziwy raj dla wędkarzy to powiaty węgorzewski, mrągowski czy giżycki. Ciekawe łowiska znajdują się też w powiecie kętrzyńskim, choć nie obfituje on w jeziora.
Szczupak – jaka przynęta?
Do dyspozycji wędkarzy pozostaje szereg przynęt: naturalne żywe, naturalne martwe i sztuczne. Najlepiej sprawdzają się naturalne żywe i sztuczne. Wśród tych pierwszych najlepiej wybrać małe ryby, jak młode karasie, płocie czy ukleje.
Wśród sztucznych mamy błyskotki wahadłowe, woblery czy przynęty gumowe.
Jakie wędzisko na szczupaka
Jeśli wybieramy się na jezioro, przede wszystkim musimy zdecydować czy decydujemy się na brzeg, kładkę czy będziemy łowili z łodzi.
Niemniej, jednak jeśli linia brzegowa jeziora jest dostępna (tzn. szuwary nie przeszkadzają nam zbyt mocno lub jest dostępny pomost), najlepiej zdecydować się na wędzisko o długości 2.2-2.8m.
Innym aspektem jest kołowrotek, ten powinien być dostosowany do przynęty którą stosujemy.
Najlepsze jeziora na szczupaka
Kraina Tysiąca Jezior jest zamieszkiwana przez najróżniejsze gatunki ryb. Złowisz tutaj okonie, leszcze, węgorze, a i często można na haczyku zobaczyć takie gatunki jak karp, sandacz czy król wśród mazurskich ryb: szczupak. Poniżej znajdziesz listę najlepszych jezior, na których złowisz tego ostatniego.
Lista jezior:
- Jezioro Roś
- Jezioro Kisajno
- Jezioro Stręgiel
- Jezioro Juno
- Jezioro Jeziorak
- Jezioro Sarnie
- Jezioro Rydzówka
Każde wymienione tutaj jezioro to idealne łowisko. Wybierając się nad nie pamiętaj jednak, że linia brzegowa może być czyjąś własnością i zanim zdecydujesz się na połów na nich, dowiedz się do kogo należy łowisko.
Podsumowanie
Oczywiście na mazurach znajdziesz też nie jedno łowisko komercyjne, jednak te znajdziesz w całej Polsce. Nie po to też przyjeżdżasz na mazury, by nie wybrać się nad jezioro na ryby, spędzić nieco czasu wśród dzikiej przyrody. A idealnych akwenów do połowów nie brakuje. Idealne miejsce na Jeziorze Rydzówka, Jeziorak czy Sarnie znajdziesz bez najmniejszego problemu.
Bez względu czy łowisz na spinning, czy to metoda gruntowa jest twoją ulubioną, na mazurach przy odrobinie szczęścia złapiesz nie tylko szczupaka, ale również inny cenne ryby: okonie czy leszcze!
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.