Gmina Świętajno (powiat olecki)
Gmina Świętajno położona jest w województwie warmińsko-mazurskim w powiecie oleckim i jest jednym z najpiękniejszych regionów w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich.
Piękne lasy i jeziora nie sprawiają jednak, że bogaty w walory przyrodnicze region jest tłumnie odwiedzany przez turystów. Dlatego tym bardziej polecamy to miejsce wczasowiczom, którym zależy na tym, aby gęstość zaludnienia w danym miejscu była na niskim poziomie.
Co robić na terenie gminy Świętajno?
Gmina wiejska Świętajno posiada zarówno sporo miejsc do leniwego wypoczynku, jak i mnóstwo zabytków historycznych.
Jeziora
Obszar gminy Świętajno charakteryzuje duża liczba jezior, które zwiększają prestiż tego miejsca pod względem turystycznym.
Jezioro Mul
Jego maksymalna głębokość wynosi około 15 metrów. To ciche i spokojne miejsce, które doskonale sprawdzi się na odpoczynek rodzin z dziećmi. Odnajdą się tu również pasjonaci wędkarstwa. Wśród gatunków ryb występujących w wodach j. Mul najliczniejsze to: płocie, leszcze, okonie, węgorze, karasie oraz szczupaki.
Brzegi akwenu porośnięte są przez lasy i łąki. W pobliżu zbiornika znajdują się ośrodki wypoczynkowe oferujące komfortowe noclegi.
Jezioro Dudeckie
J. Dudeckie położone jest na terenie pojezierza Ełckiego. Jest to akwen charakteryzujący się eliptycznym kształtem. Z jezior Zajdy i Kukowino, jezioro Dudeckie zasilane jest dwoma dopływami.
W wodach j. Dudeckiego można znaleźć m.in. leszcze, liny, płocie, węgorze oraz szczupaki.
Osoby rządne przygód podróżują na cztery wyspy znajdujące się na powierzchni jeziora. Ich łączna powierzchnia wynosi 2.5 hektara.
Jezioro Łaźno
Jezioro Łaźno to największy naturalny zbiornik, jaki posiada gmina Świętajno. Rozpoznasz to miejsce m.in. po roślinności. Znaczna cześć akwenu porośnięta jest trzciną pospolitą. Masz szansę dostrzec także zwierzęta wodne, m.in. wydry i bobry.
Wokół obszaru wodnego nie brakuje dzikich kąpielisk oraz strzeżonego kąpieliska zlokalizowanego nieopodal popularnego ośrodka wypoczynkowego. Przeważająca część linii brzegowej to liczne zatoczki oraz lasy należące do Puszczy Piskiej.
Wędkarze natomiast mogą skorzystać z pomostów i zatracić się w połowie, ponieważ na obszarze akwenu znajduje się ponad 10 gatunków ryb.
Na terenie zbiornika wydzielono kilka dzikich kąpielisk. Dużych rozmiarów legalne kąpielisko należy do znajdującego się obok ośrodka wypoczynkowego. Brzegi jeziora Łaźno są dobrze rozwinięte, z licznymi zatoczkami.
Jezioro Łaźno znajduje się na szlaku kajakowym. Większość turystów rozpoczyna trasę właśnie z tego miejsca. Z kolei, w północno-zachodniej części akwenu znajduje się wyspa, której powierzchnia wynosi około 1 ha.
Jezioro Kukowinko
Jezioro położone jest w miejscowości Kukówko (część zabudowań należy również do mieszk. wsi Dudek). Przy północno-wschodnim brzegu rozwija się turystyka, występuje tam m.in. nieliczna zabudowa rekreacyjna.
Akwen swoim kształtem przypomina bumerang i ma bardzo dobrze rozwiniętą linię brzegową i posiada trzy wyspy o zróżnicowanej wielkości.
Szlak puszczańskich jezior
W gminie Świętajno znajdzie się również coś dla miłośników sportów rowerowych.
„Szlak puszczańskich jezior” wynosi 19 km i przebiega przez Mazury w następującej sekwencji: Mazury – Szwałk – Czerwony Dwór – Zamoście – Borki – Rogojny – Mazury.
Miło spędzony czas i przepiękna mazurka przyrody? Wystarczy wsiąść na rower!
Gmina Świętajno – zabytki
Do ciekawszych obiektów zabytkowych w gminie można zaliczyć m.in. wymienione niżej obiekty.
- Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Cichym z XVI wieku przebudowany w I poł. XVIII wieku. W kościele znajduje się m.in. ołtarz z gotyckim pochodzącym z XVI wieku tryptykiem św. Agnieszki.
- Kościół z końca XIX w. pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Świętajnie, neogotycki, trzynawowy o stylizowanym wystroju, ołtarz główny eklektyczny.
- Pałac w Dunajku
- Dworek w Połomie
- Park dworski w Rogowszczyźnie
- Park dworski w Cichym
- Kurhan Jaćwingów z pozostałościami po zamczysku w okolicy akwenu Stopki w Dybowie.
Gmina Świętajno – noclegi
Na terenie gminy oraz niedaleko jej granicy m.in. funkcjonują gospodarstwa agroturystyczne w miejscowościach: Świętajno, Borki, Krzywe, Giże, Dudki i Dworackie.
Agroturystyka –Ekoturystyka Majątek Giże
Pozostałe miejscowości w okolicy – zabytki
Gmina Świętajno graniczy z gminami: Kowale Oleckie, Olecko, Ełk, Wydminy i Stare Juchy. W wymienionych miejscowościach także znajdują się miejsca, które warto zobaczyć przy okazji pobytu w okolicach Świętajna.
Poniżej przedstawiamy najciekawsze z nich.
- Ełckie centrum kultury
- Most na jeziorze ełckim
- Jezioro wydmińskie
- Kamień ofiarny Jaćwingów
- Olecka Izba Historyczna
- Drewniany kościół p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
- Jezioro Ełckie
- Prywatne Muzeum Zabytków Kolejnictwa
- Muzeum Kropli Wody
Gmina wiejska Świętajno – podstawowe dane
- Liczba ludności – 3 967 osób (źródło – GUS Polska)
- Liczba miejscowości – 34
- Liczba sołectw – 24
- Powierzchnia – 214,9 km²
- Urząd gminy (wójt) – ul. Świętajno 104