Mikołajki

Mikołajki to jedna z najpiękniejszych miejscowości nie tylko na Mazurach, ale również w całej Polsce. Każdego lata do miasta przybywa mnóstwo turystów. Trudno się dziwić z racji, że co roku odpoczywający tam ludzie bez zająknięcia zgadzają się ze stwierdzeniem, że Mikołajki to Mazurska Wenecja.

Mikołajki to doskonałe miejsce do kontaktu z naturą, wypoczywania nad jeziorami Tałty i Jeziorem Mikołajskim. Z drugiej strony w mieście znajduje się także wiele atrakcji, które dostarczają mnóstwo pozytywnych wrażeń: szereg wydarzeń kulturowych i rozrywkowych oraz kilka miejsc i zabytków historycznych. Można powiedzieć, że kurort wypoczynkowy zlokalizowany w Mikołajkach jest idealnie skrojony pod wczasowiczów, którzy nie lubią rutyny.

Mikołajki – zarys historyczny

Nazwa miejscowości

Nazwa Mikołajki pochodzi od patrona kościoła św. Mikołaja. Pierwsze wzmianki na temat Mikołajek można znaleźć w księgach historycznych powstałych w XV wieku. Dowiadujemy się z nich, że na terenie dzisiejszego miasta znajdowała się staropruska osada.

Mikołajki – kalendarium

Od 1466 roku Mikołajki znajdowały się pod zwierzchnictwem Korony Królestwa Polskiego jako lenno pod zarządem krzyżackim.

W 1515 roku zbudowano pierwszy most, przy którym powstały dwie karczmy. Most zlokalizowany był na przesmyku jeziora, co powodowało, że mieszkańcy Mikołajek mogli pobierać pieniądze za każdy przejazd tubylca. Niestety część wynagrodzenia przekazywano Krzyżakom.

Dla Krzyżaków Mikołajki były bardzo rentownym terenem z powodu połowu ryb, na który mieli monopol. Złowione zasoby w całości były eksportowane na teren granic znajdujących się w Zakonie Krzyżackim.

Ponadto z inicjatywy lennika Królestwa Polskiego na obszarze Mikołajek powstał dwór. Rozwinęło się też flisactwo, wyrąb drzewa oraz tkactwo (wyrabiano włosianki z krowiej i końskiej sierści, z której z kolei szyto mazurskie spódnice).

Mimo ogromnych wpływów Zakonu Krzyżackiego, w połowie XV wieku Mikołajki zamieszkiwane były wyłącznie przez Polaków. Niestety mijały lata, a mazurska miejscowość dalej były uzależniona od wpływów innych państw, co znacznie odbijało się na rozwoju osady zlokalizowanej w pobliżu trzech jezior: Tałty, a także jeziora mikołajskiego i Łuknajno. Niemal od początku XVIII w. miasto stanowiło część Królestwa Prus. W tym samym okresie, Mikołajki po raz pierwszy w historii otrzymały prawa miejskie. Uroczysty charakter temu wydarzeniu nadał król pruski, Fryderyk Wilhelm I.

Z historycznego punktu widzenia dość istotnym wydarzeniem był wybuch pożaru w 1729 roku, który zniszczył znaczną część zabudowy.

W 1843 r. została uruchomiona żegluga na Mazurach, która znacznie przyczyniła się do zwiększenia zainteresowania Mikołajkami ludności zamieszkującej poza granicami miasta.

Mikołajki – XX wiek

Około 1911 roku powstał kolejowy szlak komunikacyjny łączący Mikołajki z Mrągowem oraz Orzyszem.

W czasach dwudziestolecia międzywojennego za sprawą powstałej żeglugi na Mazurach oraz połączenia kolejowego, Mikołajki budziły ogromne zainteresowanie ludzi szukających miejsca na odpoczynek i wakacje. Miasto zostało odwiedzone m.in. przez Stefanię Sempołowską i Jędrzeja Giertycha.

Podczas II wojny światowej (1939 – 1945 r.) po zachodniej stronie Jeziora Mikołajskiego umiejscowiona była placówka Abwehery o kryptonimie Walli II. Abwhera od 1940 r. zbierała informacje na temat ZSRR i przekazywała je bezpośredniego do kwatery Wilczy Szaniec.

W 1945 r. Mikołajki zostały włączone do Polski. W tym czasie m.in. uruchomiono zakłady stolarki budowlanej, mleczarnię, młyn, a także powstała Spółdzielnia Przemysłu Ludowego i Artystycznego „Tkanina”.

Mikołajki – kilka miejsc wartych odwiedzenia

Poniżej prezentujemy atrakcje turystyczne, z których warto skorzystać będąc w Mikołajkach. Wymieniona przez nas lista ułatwi Wam zaplanowanie harmonogramu podczas wypoczynku na terenie Wielkich Jezior Mazurskich.

Park linowy

Park Linowy Leśna Polana to kilka różnorodnych tras zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Bawić się mogą tu osoby bez żadnego doświadczenia. W parku linowym możesz odkryć w sobie odwagę i umiejętności pokonywania przeszkód. Na pewna czeka Cię świetna zabawa i mnóstwo adrenaliny. Ze względów bezpieczeństwa, park korzysta z systemu asekuracji.

Park wodny Tropikana

Popularny Hotel Gołębiewski to nie tylko noclegi ale również warte odwiedzenia atrakcje dla całej rodziny. Jedną z takich atrakcji bez wątpienia jest Park Wodny Tropikana. Możesz tu skorzystać z basenu sportowego i rekraacyjnego, basenu z hydromasażami, basenu rzeka, czy brodzika dla dzieci. Poza tym znajdziesz tu wannę jacuzzi, wiele rodzajów zjeżdżalni, sauny i jaskinie.

Wioska żeglarska i przystań Żeglugi Mazurskiej

W Mikołajkach zlokalizowany jest port, gdzie każdego roku otwierany jest sezon żeglarski oraz organizowany jest Festiwal Szantowy. Latem codziennie port odwiedza 3500 osób i cumuje 150 jachtów.

Wokół portu znajduje się wiele cenionych restauracji, hala koncertowa, punkt szkutniczy, sklepy żeglarskie, a także koncerty i wydarzenia żeglarskie.

Jest to miejsce warte odwiedzenia choćby dla zrobienia sobie zdjęcia, które będzie wyglądać jak pocztówka z wakacji.

Rejsy statkiem pasażerskim

Stacjonując w Mikołajkach warto wybrać się na rejs statkiem i podziwiać piękny krajobraz oraz ptactwo wodne z pokładu. Gwarantujemy Ci, że w niektórych widokach po prostu się zakochasz.

Największe jezioro w Polsce

Rejs możesz odbyć m.in. po jeziorze Śniardwy, jest to największe jezioro w Polsce. Nad Śniardwami oprócz statków Białej Floty, możesz skorzystać z atrakcyjnych pól namiotowych oraz ośrodków wypoczynkowych.

Kościół Ewangelicko-Augsburski Świętej Trójcy

Jest to jedna z najpiękniejszych budowli architektonicznych, którą możesz zobaczyć w Mikołajkach. Kościół wpisany jest do rejestru zabytków miasta.

Kościół wybudowany został w 1948 r. Niemiecki uczony Karol Fryderyk Schinkl zaprojektował świątynie w stylu klasycystycznym. W 1880 kościół został powiększony o wieżę zegarową.

W świątyni znajduje się wiele cenionych zabytków, m.in organy, które wykonał znany organmistrz Scherweit z Ełku.

Na ścianach kościoła powieszone są portrety Andrzeja Kowalewskiego i Wojciecha Pomiana-Pessaroviusa. Byli oni znanymi mikołajskimi pastorami. We wnętrzu Kościoła Ewangelickiego znajduje się również mnóstwo obrazów i tablic pamiątkowych z XVII i XIX wieku.

W skarbcu kościoła umieszczony jest kielich mszalny pochodzący aż z 1772 roku.

W 1918 roku świątynia uległa zniszczeniu. Na skutek wysadzenia mostu przez wojska rosyjskie, w kościele popękały wszystkie okna.

Muzeum reformacji Polski

W Mikołajkach znajduje się Muzeum Reformacji Polskiej. Podczas wizyty będziesz miał okazję zobaczyć tam unikatowy zbiór zabytków piśmiennictwa i drukarstwa polsko-ewangelickiego na Mazurach.

Ponadto w muzeum znajdują się ekspozycje prezentujące Reformację XVI wieku i zabytki związane z życiem religijnym i kulturalnym na Mazurach.

W Muzeum reformacji Polski dostępne są także obszerne opisy eksponatów, z których możesz dowiedzieć się ciekawych i nieznanych Ci wcześniej faktów oraz ciekawostek historycznych.

Kościół Świętego Mikołaja z wieżą widokową

Kościół nie jest zabytkowy, ponieważ powstał w latach 90. ubiegłego wieku. Natomiast ze znajdującej się tam wieży widokowej możesz podziwiać Mikołajki i okolice z lotu ptaka. Z wieży rozciąga się bajeczny widok na całe jeziora Śniardwy, Mikołajskie, Tałty i Łuknajno. Nieopodal parafii można znaleźć miejsca noclegowe. Od jeziora do Kościoła jest około 300 m.

Centrum kultury

Centrum Kultury „Kłobuk”to instytucja, której rolę zwierzchnika pełni Urząd Miasta. W tym miejscu odbywa się szereg wydarzeń kulturalnych. W ramach CK „Kłobuk” działają Uniwersytet Trzeciego Wieku, kluby filmowe i czytelnicze.

Pozostałe atrakcje

Mikołajki słynęły, słyną i najprawdopodobniej przez następne lata będą słynąć z aktywnego wypoczynku. Dlatego znajdziesz tu również takie atrakcje jak: questing, geoaching, czy stok narciarski. Mnogość jezior sprawia, że miejsce to docenią także miłośnicy wędkowania. Polecamy także spacer po promenadzie, która liczy około 1,3 km. Przemieszczając się najpopularniejszym deptakiem będziesz miał okazję poznać historię miasta oraz odwiedzić najpopularniejsze restauracje, tawerny, kawiarnie, przystanie żeglarskie i port statków pasażerskich.

Pobliskie atrakcje w gminie Mikołajki

Gmina Mikołajki oferuje także kilka innych miejsc wartych odwiedzenia, do których należą m.in.

  • Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie – ogród zoologiczny zlokalizowany w Puszczy Pilskiej na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego.
  • Rezerwat Przyrody Jezioro Łuknajno – w miejscowości Łuknajno znajduje się przede wszystkim jezioro o tej samej nazwie, które jest domem dla ponad 170 gatunków ptaków. Ptactwo można obserwować z trzech wież widokowych. Łuknajno położone jest wokół lasów, w których można spotkać szereg dzikich zwierząt takich jak: sarny, jelenie, a nawet łosie, zające i lisy. Z kolei w wysokich trawach znajdujących się blisko jeziora Łuknajno mieszkają największe gatunki pająków w Polsce.
  • Rezerwat Czapliniec – w pobliżu Łuknajna znajduje się rezerwat znany przede wszystkim z siedliska czapli. Miejsce charakteryzuje również zadbany drzewostan. Znajdujące się tam sosny mają ponad 200 lat.
  • Rezerwat Jezioro Lisunie – znajduje się na południe od miejscowości Zełwągi. Jezioro Lisunie zarośnięte jest mchem, który jest pod ścisłą ochrona. Z racji, że krajobraz polodowcowy oraz znajdujące się tam torfowiska są bardzo niespotykane, w pobliżu, dodatkowo utworzono Rezerwat Krutynia Dolna.
  • Trasy rowerowe – turystyka rowerowa w omawianej gminie stoi na bardzo wysokim poziomie. Fani jednośladów znajdą tutaj kilka ciekawych tras rowerowych rozciągających się po malowniczych terenach pobliskich wiosek i lasów.

Mikołajki – jak dojechać?

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz