Jezioro Biała Kuta

Mało znane jezioro położone w malowniczym miejscu, wśród pól i lasów. W bliskości Rezerwatu przyrody Piłackie Wzgórza oraz jeziora Gołdopiwo. Jezioro Biała Kuta to miejsce pełne spokoju i harmonii z naturą.

Jakie jest jezioro Biała Kuta?

Akwen znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie węgorzewskim, w gminie Pozezdrze. Leży pomiędzy jeziorem Krzywa Kuta oraz jeziorem Wilkus. Natomiast na północ od zbiornika położone jest Jezioro Czarna Kuta.

We wschodniej części jeziora wpada ciek wodny z jeziora Krzywa Kuta. Ten następnie wypływa w kierunku jeziora Wilkus.

Zbiornik ma powierzchnię 21,3 ha i znajduje się na wysokości 134,3 m n.p.m. Jego długość linii brzegowej wynosi 2700 m, co daje możliwość odkrywania różnorodnych zakątków i uroków tego miejsca.

Dno błotniste, brzegi porośnięte trzciną. Wzdłuż całej linii brzegowej znajdują się drzewa.

Przyroda wokół Jeziora Biała Kuta jest niezwykle urozmaicona i pełna pięknych krajobrazów. Otaczające lasy, w których dominują olchy i brzozy, tworzą malownicze tło dla jeziora.

Zanurzona roślinność jest skromna, jednak rdestnice są jednym z jej przedstawicieli.

Jest to dom wielu gatunków ryb. W jeziorze żyją między innymi liny, szczupaki, płocie i leszcze.

  • powierzchnia całkowita – 21,3 ha
  • średnia głębokość – 1,4 m
  • maksymalna głębokość – 3,2
  • szerokość maksymalna – 380 m
  • długość maksymalna – 1200 m
  • długość linii brzegowej – 2700 m

Odkrywanie Okolicy

Jezioro Biała Kuta to tylko jedno z wielu pięknych jezior i atrakcji w okolicy. Jeśli masz ochotę na dalsze przygody, możesz odwiedzić sąsiednie jeziora. Wiele atrakcji czeka Cię na jeziorze Gołdopiwo, jednak wszystkie okoliczne akweny są godne uwagi.

Dookoła dominują lasy. To świetne miejsce dla grzybiarzy oraz miłośników aktywnego wypoczynku. Na północy znajduje się Rezerwat Przyrody Piłackie Wzgórza, który docenią rowerzyści i pasjonaci pieszych wędrówek.

Jezioro Krzywa Kuta i Czarna Kuta

Jezioro Krzywa Kuta, położone na wschód od Jeziora Biała Kuta, jest prawdziwym rajem dla miłośników przyrody. To spokojne jezioro oczaruje Cię swoim pięknem i ciszą, dając możliwość relaksu i obcowania z naturą. Na północy znajduje się natomiast jezioro Czarna Kuta. Ten niewielki zbiornik szczególnie doceniany jest przez wędkarzy.

Jezioro Wilkus

Jeśli wybierzesz się na zachód od Jeziora Biała Kuta, dotrzesz do Jeziora Wilkus. To kolejne wspaniałe jezioro, które zachwyci Cię swoją uroczą scenerią i malowniczymi widokami. Możesz spacerować po brzegach jeziora, podziwiać otaczającą przyrodę i zanurzyć się w spokojnej atmosferze tego miejsca.

Podsumowanie

Jezioro Biała Kuta to mało znany akwen na Pojezierzu Mazurskim, który oferuje spokojny wypoczynek wśród pięknej przyrody. Od wędkowania po aktywne odkrywanie jeziora kajakiem, to miejsce ma wiele do zaoferowania dla miłośników natury i przygody. Brzegi jeziora są urozmaicone, a ryby występujące w jeziorze to między innymi Szczupak i Lin.

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz