Jezioro Boczne

Jezioro Boczne stanowi odnogę akwenu Niegocin. Na turystów czekają tutaj pola namiotowe i kempingowe, a także porty zlokalizowane na brzegach akwenu. Jest to niewielkie jezioro, ale mimo to zazwyczaj panuje na nim spory ruch.

Jakie jest jezioro Boczne

Boczne to klasyczny przykład jeziora rynnowego. Akweny tego typu są zazwyczaj długie i wąskie. Brzegi zbiornika są płaskie, otoczone polami i niewielkimi skupiskami drzew. Od północnej strony Boczne łączy się z Niegocinem, od południa zaś, przez kanał Kula, z jeziorem Jagodne.

Jezioro Boczne w liczbach

Aby w pełni zobrazować specyfikę jeziora Boczne, poniżej podajemy wartości jego najważniejszych parametrów.

  • powierzchnia całkowita – 183,30 ha,
  • średnia głębokość – 8,60 m,
  • maksymalna głębokość –  17,00 m,
  • szerokość maksymalna – 0,88 km,
  • długość maksymalna 2,98 km,
  • długość linii brzegowej – 8,15 km.

Żegluga na jeziorze Boczne

Akwen wchodzi w skład szlaku żeglugowego Wielkich Jezior Mazurskich. Z Bocznego, poprzez Jezioro Jagodne, kilka mniejszych jezior i kanałów, można dotrzeć do jeziora Tałty, a następnie do Mikołajek. Z uwagi na swoją lokalizację, w sezonie, na akwenie Bocznym panuje spory ruch. Dominują wówczas jachty żaglowe, ale spotkać można także motorówki, skutery wodne oraz statki pasażerskie.

Boczne dla wędkarzy

Wody jeziora odznaczają się tzw. żyznością wód (duża ilość substancji odżywczych), jednocześnie w akwenie panują niesprzyjające warunki tlenowe, czego efektem jest występowanie sinic. Sprawia to, że przejrzystość jeziora Bocznego jest bardzo słaba. Mimo to w zbiorniku występują ryby, a zwłaszcza leszcze, płocie i szczupaki. Poza tym cierpliwy wędkarz spotkać będzie mógł również sandacze i węgorze.

Dzięki łagodnej linii brzegowej bez przeszkód łowić można z brzegu, chętni mogą również w jednym z nadbrzeżnych miejscowości wynająć łódkę i wypłynąć nią na akwen.

Jezioro Boczne dla turystów

Ze względu na swoje położenie jezioro jest niezwykle popularne wśród turystów. Akwen ma charakter typowo wypoczynkowy, znaleźć tu można także dobre warunki do wędkowania. Warte uwagi są również miejscowości zlokalizowane nad jeziorem – Bogaczewo na zachodnim brzegu oraz Rydzewo na wschodnim. W okolicy znajdują się także pola namiotowe i kempingowe.

Jezioro Boczne to akwen, który posiada liczne zalety krajobrazowe oraz wędkarskie. Szukając miejsca na odpoczynek, warto zastanowić się nad tą lokalizacją.

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz