Jezioro Boczne

Jezioro Boczne stanowi odnogę jeziora Niegocin. Na turystów czekają tutaj pola namiotowe i kempingowe, a także porty zlokalizowane na brzegach akwenu. Jest to niewielkie jezioro, ale mimo to zazwyczaj panuje na nim spory ruch.

Jakie jest jezioro Boczne?

Jezioro Boczne położone jest na południe od Jeziora Niegocin i jest to klasyczny przykład jeziora rynnowego. Akweny tego typu są zazwyczaj długie i wąskie, tak jest w przypadku tego akwenu. Jest to jedno z mniejszych jezior, a jego brzegi są płaskie, otoczone polami i niewielkimi skupiskami drzew. Od północnej strony jezioro Boczne łączy się z Niegocinem i stanowi jego, od południa zaś, przez kanał Kula, z jeziorem Jagodne.

Nad brzegami jeziora Bocznego znajdują się liczne i znane na trasie Wielkich Jezior Mazurskich porty, bary i restauracje. Najbardziej znanymi są te w Rydzewie i Bogaczewie. Wśród nich możemy wymienić Tło dla Mew, Marina Lester Club czy Port Bogaczewo.

Woda w jeziorze Bocznym jest czysta, jednak parametr ten w dużej mierze zależy od czystości wód jeziora Niegocin.

Jezioro Boczne

Jezioro Boczne w liczbach

Aby w pełni zobrazować specyfikę jeziora Boczne, poniżej podajemy wartości jego najważniejszych parametrów.

  • powierzchnia całkowita – 183,30 ha,
  • średnia głębokość jeziora – 8,60 m,
  • głębokość maksymalna dochodzi do  17,00 m,
  • szerokość maksymalna – 0,88 km,
  • długość maksymalna – 2,98 km,
  • długość linii brzegowej – 8,15 km.

Żegluga na jeziorze Boczne

Jezioro Niegocin – Jezioro Boczne – regaty

Akwen jest częścią szlaku żeglugowego Wielkich Jezior Mazurskich. Żeglując na południe z Jeziora Bocznego, poprzez Jezioro Jagodne, kilka mniejszych jezior i kanałów, można dotrzeć do jeziora Tałty, a następnie do Mikołajek.

Z uwagi na swoją lokalizację, w sezonie, na akwenie Bocznym panuje spory ruch. Dominują wówczas jachty żaglowe, ale spotkać można także motorówki, skutery wodne oraz statki pasażerskie.

Jezioro Boczne dla wędkarzy

Jezioro Boczne z lotu ptaka

Wody jeziora odznaczają się tzw. żyznością wód (duża ilość substancji odżywczych), jednocześnie w akwenie panują niesprzyjające warunki tlenowe, czego efektem jest występowanie sinic. Sprawia to, że przejrzystość jeziora Bocznego jest bardzo słaba. Mimo to w zbiorniku występują ryby, a zwłaszcza leszcze, płocie i szczupaki. Poza tym cierpliwy wędkarz spotkać będzie mógł również sandacze i węgorze.

Dzięki łagodnej linii brzegowej bez przeszkód łowić można z brzegu, chętni mogą również w jednym z nadbrzeżnych miejscowości wynająć łódkę i wypłynąć nią na akwen.

Ryby występujące w wodach jeziora Bocznego

  • Szczupal
  • Płotka
  • Leszcz
  • Okoń

Jezioro Boczne dla turystów

Jezioro Boczne – prom w okolicy Rydzewa na jeziorze Bocznym

Ze względu na swoje położenie jezioro jest niezwykle popularne wśród turystów. Akwen ma charakter typowo wypoczynkowy, znaleźć tu można także dobre warunki do wędkowania. Warte uwagi są również miejscowości zlokalizowane nad jeziorem – Bogaczewo na zachodnim brzegu oraz Rydzewo na wschodnim. W okolicy znajdują się także pola namiotowe i kempingowe.

Jezioro Boczne to akwen, który posiada liczne zalety krajobrazowe oraz wędkarskie. Szukając miejsca na odpoczynek, warto zastanowić się nad tą lokalizacją zwłaszcza ze względu na szybko rozwijającą się infrastrukturę żeglarską w postaci barów, restauracji i miejsc noclegowych.

Porty nad jeziorem oferują bogatą ofertę kulturalną w tym liczne imprezy bluesowe, jazzowe czy szantowe.

Pod tym względem wartym uwagi miejscem jest Tło dla Mew.

Jezioro Boczne
Niegocin – Jezioro Boczne – Należy do szlaku Wielkich Jezior Mazurskich
Jezioro Boczne
Żaglówki na jeziorze Bocznym
Jezioro Bocnze Płynąc na południe można dopłynąć na wody Jeziora Tałty
WRÓĆ DO WPISÓW