Jezioro Dejguny

Choć Dejguny oficjalnie nie należą do szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, to mimo to na tym akwenie spotkać można wiele łodzi. Dejguny, poprzez niewielki ciek wodny, posiadają połączenie z jeziorem Tajty. Jest to jednak kanał wąski i trudny do pokonania, zwłaszcza dla początkujących żeglarzy.

Jakie jest jezioro Dejguny

Dejguny są stosunkowo głębokim zbiornikiem. Jezioro otaczają lasy i tylko od strony południowej natknąć się można na odsłonięty brzeg. W drugiej połowie XIX wieku akwen został podzielony przez nasyp kolejowy. Wyodrębniona część jeziora nosi nazwę Dejgunek. Z racji przeznaczenia praktycznego dla uczniów Szkoły Rybackiej w Giżycku, Dejguny nazywane są często jeziorem Szkolnym.

Jezioro Dejguny w liczbach

Aby w pełni zobrazować specyfikę jeziora Dejguny, poniżej podajemy wartości jego najważniejszych parametrów.

  • powierzchnia całkowita – 765,30 ha,
  • średnia głębokość – 12,00 m,
  • maksymalna głębokość –  45,00 m,
  • szerokość maksymalna – 2,40 km,
  • długość maksymalna 6,50 km,
  • długość linii brzegowej – 23,77 km.

Jezioro Dejguny – wędkarstwo


Nad brzegami akwenu coś dla siebie znajdą także wędkarze. Na Dejgunach poleca się łowienie ryb zwłaszcza z łodzi, ale pamiętać należy o obowiązującym na akwenie zakazie używania silników spalinowych. Ryby, jakie zamieszkujące zbiornik to: lin, okoń, miętus, sieje, sielawa, węgorz, a zwłaszcza szczupak – praktycznie co sezon na Dejgunach udaje się złowić rekordowe okaz tej ryby.

Wyspa kapłana

Pośrodku jeziora Dejguny zlokalizowana jest samotna wyspa. Według legendy miała być ona niegdyś siedzibą staropruskiego kapłana, do którego po wróżbę i radę udawali się zamieszkujący okolicę Galindowie. Co ciekawe legendy te mogą być prawdziwe, gdyż na dnie jeziora odnaleziono naczynia oraz monety rzymskie z okresu dynastii Antoninów. Prawdopodobnie były to dary przynoszone kapłanowi.

Półwysep Lisi Ogon

Dejguny posiadają kilka półwyspów, na jednym z nich – Lisim Ogonie znajdują się pozostałości bunkrów z czasów II wojny światowej. Prawdopodobnie w tym miejscu w latach 1941-1944 znajdowała się centrala łączności Wilczego Szańca. W okresie II wojny światowej jezioro funkcjonowało jako teren wojskowy, dziś po okolicy krążą opowieści o tym, że w wodach jeziora zatopiono niemiecki sprzęt wojskowy.

Dejguny są akwenem, który odwiedzającym go turystom oferuje spokój i wypoczynek na łonie dziewiczej przyrody. Z uwagi na to, że zbiornik nie wchodzi w skład szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, panuje nad nim o wile mniejszy tłok niż w przypadku wielu innych mazurskich akwenów.

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz