Jezioro Dejguny

Choć Dejguny znajdują się w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, to oficjalnie nie należą do głównego szlaku. Mimo to na tym akwenie spotkać można wiele łodzi. Z jeziora Dejguny, poprzez niewielki ciek wodny można wypłynąć na wody jeziora Tajty. Jest to jednak kanał wąski i trudny do pokonania, zwłaszcza dla początkujących żeglarzy.

Jakie jest jezioro Dejguny

Jezioro Dejguny jest stosunkowo głębokim zbiornikiem o zróżnicowanej linii brzegowej, leżącym w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Jezioro otaczają lasy i tylko od strony południowej natknąć się można na odsłonięty brzeg.

Na jeziorze znajdziemy kilka półwyspów w tym Lisi Ogon.

Wyodrębniona część jeziora nosi nazwę Dejgunek. Z racji przeznaczenia praktycznego dla uczniów Szkoły Rybackiej w Giżycku, jezioro Dejguny nazywane są często jeziorem Szkolnym.

Woda z jeziora Dejguny odpływa do jeziora Dejgunek kanałem, nad którym znajduje się nasyp kolejowy. Co ciekawe, nasyp linii kolejowej powstał tutaj w roku 1896 i utworzył groblę, która podzieliła akwen na Dejguny i mniejsze jezioro Dejgunek.

Z jeziora można wypłynąć na wody Jeziora Tajty poprzez kanał, a Jezioro Tajty z kolei łączy się kanałem Piękna Góra z akwenem, jakim jest Jezioro Kisajno.

Historia okolicy jeziora Dejguny

U nasady półwyspu Lisi Ogon znajdują się bunkry z czasów II Wojny Światowej. Prawdopodobnie znajdowała się tu centrala łączności obsługująca Wilczy Szaniec, o czym więcej przeczytasz w paragrafie dotyczącym półwyspu Lisi Ogon.

Na jeziorze znajduje się również wyspa, na której wybudowany został budynek oddany na potrzeby nazistowskich dygnitarzy.

Kolejną ciekawostką jest legenda, że na jeziorze zatopiony został niemiecki oraz radziecki sprzęt wojskowy.

Do roku 1945 roku na północnym brzegu jeziora znajdowała się miejscowość Dejguny, jednak z końcem II Wojny Światowej została ona spalona i nie zachowały się po niej ślady.

Jezioro Dejguny w liczbach

Aby w pełni zobrazować specyfikę jeziora Dejguny, poniżej podajemy wartości jego najważniejszych parametrów:

  • powierzchnia całkowita – 765,30 ha,
  • średnia głębokość – 12,00 m,
  • maksymalna głębokość –  45,00 m,
  • szerokość maksymalna – 2,40 km,
  • długość maksymalna 6,50 km,
  • długość linii brzegowej – 23,77 km.

Jezioro Dejguny – wędkarstwo

Nad brzegami akwenu coś dla siebie znajdą także wędkarze. Na Dejgunach poleca się łowienie ryb zwłaszcza z łodzi, ale pamiętać należy o obowiązującym na akwenie zakazie używania silników spalinowych.

Ryby, jakie w jeziorze występują to: lin, okoń, miętus, sieje, sielawa, węgorz, a zwłaszcza szczupak – praktycznie co sezon na Dejgunach udaje się złowić rekordowe okazy tej ryby.

Wyspa kapłana

Pośrodku jeziora Dejguny zlokalizowana jest samotna wyspa. Według legendy miała być ona niegdyś siedzibą staropruskiego kapłana, do którego po wróżbę i radę udawali się zamieszkujący okolicę Galindowie.

Co ciekawe legendy te mogą być prawdziwe, gdyż na dnie jeziora odnaleziono naczynia oraz monety rzymskie z okresu dynastii Antoninów. Prawdopodobnie były to dary przynoszone kapłanowi.

Półwysep Lisi Ogon

Jezioro Dejguny posiada kilka półwyspów, na jednym z nich – Lisim Ogonie – znajdują się pozostałości bunkrów. Prawdopodobnie w tym miejscu w latach 1941-1944 znajdowała się centrala łączności Wilczego Szańca. W tym samym okresie jezioro stało terenem wojskowym.

Jezioro Dejguny jest akwenem, który odwiedzającym go turystom oferuje spokój i wypoczynek na łonie dziewiczej przyrody. Z uwagi na to, że zbiornik nie leży na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, panuje nad nim o wile mniejszy ruch, niż w przypadku wielu innych mazurskich akwenów.

Noclegi

Nad jeziorem znajduje się wiele kwater prywatnych i domków, szczególnie w pobliżu miejscowości Sterławki Małe i Sterławki Wielkie. W północnej części zbiornika znajduje się agroturystyka Herrmanns Hof

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz