Jezioro Duś

Niewielkie jezioro Duś swoją północną częścią zatopione jest w objęciach pól, a południową delikatnie wkrada się w ramiona Puszczy Piskiej. Co ciekawe można na nim spotkać pływające wyspy!

Jakie jest jezioro Duś

Na północnym krańcu jeziora rozpościerają się tereny bagniste, otoczone łąkami. W sąsiedztwie brzegu północno-wschodniego znajduje się miejscowość Wojnowo. Z kolei od strony południowo wschodniej wznoszą się malownicze pagórki pokryte lasem i polami.

W otoczeniu jeziora zlokalizowane są liczne pola uprawne oraz lasy. Jezioro Duś znajduje się na północnych krańcach Puszczy Piskiej.

Brzegi akwenu są przeważnie płaskie. Dostępne dla kajaków oraz do cumowania łodzi są te w okolicy klasztoru. Pozostałe brzegi akwenu porastają oczerety i trzcinowiska.

Zarówno obrzeża zbiornika, jak i dno porośnięte jest bujną roślinnością wodną. A na tafli jeziora można spotkać pływające wyspy.

Jezioro Duś w liczbach

  • powierzchnia – 33,5 ha
  • średnia głębokość – 3,0 m
  • maksymalna głębokość – 6,0 m
  • szerokość maksymalna – 450 m
  • długość maksymalna – 1250 m
  • długość linii brzegowej – 3200m

Na kajakarskim szlaku rzeki Krutyni

Akwen choć nie leży na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, to już płynąc kajakiem szlakiem rzeki Krutyni, warto z niego zboczyć i udać się na wody tego malowniczego akwenu. Jak to zrobić?

Z północnego krańca jeziora wypływa rzeka Dusianka i łączy się z Krutynią. Skręcając na wody tej pierwszej w Wojnowie, możemy dostać się na Jezioro Duś.

Wędkarstwo

Dzięki temu że w brzegi akwenu porastają oczerety i trzcinowiska, a obrzeża północno-wschodnie bagna, można tu spotkać liczne ptaki wodne, a i wędkarze będą cieszyć się z połowów.

Złowić tu można szczupaki, okonie, karasie i wzdręgi. Łowić można na spinningu oraz spławiku.

Jezioro Duś – atrakcje w okolicy

Na południowo wschodnim brzegu znajduje się malowniczy Klasztor Starowierców w Wojnowie oraz cmentarz. Jest dostępny dla zwiedzających bezpłatnie. W Wojnowie znajduje się także zabytkowa Molenna oraz Cerkiew.

W Wojnowie organizowany jest Wojnowski Festiwal Fotografii, który przemienia całą wieś w galerię prac fotograficznych.

Około 5 km od jeziora w miejscowości Ukta, odnaleźć można ruiny wysadzonego mostu kolejowego. Na ich szczycie stworzono taras widokowy.

Jezioro Duś
Jezioro Duś
Jezioro Duś
WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz