Jezioro Gołdap
To, co wyróżnia jezioro Gołdap, to z pewnością położenie. Od prawej strony otulone jest przez Puszczę Romincką, a od lewej przez jedyne mazurskie uzdrowisko – miasto Gołdap. Ta niezwykła lokalizacja przyciąga miłośników wypoczynku na świeżym powietrzu. Choć czystości powietrza miejscu nie można odmówić, to jeszcze kilka lat temu samo jezioro było bardzo zanieczyszczone. Na szczęście po rekultywacji akwen w końcu może iść w parze z prozdrowotnym wpływem miejsca, z którym sąsiaduje.
Jakie jest jezioro Gołdap?
Jezioro Gołdap znajduje się na obszarze dwóch państw – Polski oraz Rosji. W Polsce leży w gminie Gołdap i sąsiaduje z samym miastem Gołdap oraz z Puszczą Romincką. Północna część zbiornika, leżąca na terenie Obwodu Kaliningradzkiego, nazywa się О́зеро Кра́сное, czyli Czerwone Jezioro.
Większa część zbiornika znajduje się po polskiej stronie i ma powierzchnię 149 ha. Jest typowym jeziorem rynnowym – wąskim i o podłużnym kształcie. Linia brzegowa jest słabo rozwinięta.
Po zachodniej i południowo zachodniej części zbiornika położone jest miasto Gołdap, które ma charakter uzdrowiskowy. Na zachodzie blisko linii brzegowej znajdują się Mazurskie Tężnie Solankowe i pijalna wód mineralnych. Ciekawą atrakcją jest pływające molo z drewnianą altaną. Idąc brzegiem natknąć się można na liczne plaże przy ośrodkach wczasowych. Na południowym zachodzie stworzono plażę miejską oraz wiele obiektów oferujących miejsca noclegowe. Tutaj znajduje się także odpływ wody z jeziora rzeką Gołdapą. W pobliżu jest także dopływ rzeką Jarką.
Wschodnia strona to natomiast lasy Puszczy Rominckiej. Na większości długości linii brzegowej zobaczymy roślinność wodną wynurzoną.
Jezioro Gołdap w liczbach
- powierzchnia – 149 ha
- średnia głębokość – 5,6 m
- maksymalna głębokość – 10,6 m
- szerokość maksymalna – 0,88 km
- długość maksymalna – 2,930 km
Puszcza Romincka
Największą zaletą jeziora jest jego wyjątkowe położenie w zachodniej części Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej, określanej Polską Tajgą. To aż 14 620 ha lasów, torfowisk i unikalnej, chronionej roślinności. Ciężko o wspanialsze miejsce do obserwacji dzikich zwierząt, w tym ptaków. Spotkać tu można orlika krzykliwego, błotniaka stawowego czy bociana czarnego. Na terenie puszczy znajduje się jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji regionu – mosty w Stańczykach.
Puszcza Romincka to ogromna ilość ścieżek pieszych, szlaków edukacyjnych i rowerowych. Między innymi przebiega tędy szlak Green Velo czy Pierścień Rowerowy Suwalszczyzny. Natomiast ścieżki edukacyjne to 1 km „Rechot”, 3,5 km „Włóczykij” czy 4 km „Nietoperze”. Na terenie parku stworzono także wieże widokowe, w Stańczykach oraz w Pobłędziu.
Wędkowanie na jeziorze Gołdap
Jeszcze w 2017 roku jezioro Gołdap było bardzo zanieczyszczone i rozpoczęto jego rekultywację. Badania wody w 2021 roku wykazały dużą poprawę jej jakości. Ma to ogromny wpływ na ilość i różnorodność gatunków ryb, które złowić można w akwenie. Wśród żyjących w jeziorze ryb jest na przykład okoń, płoć, leszcz, lin, krąp czy wzdręga.
Sporty wodne
Po zachodniej i południowo zachodniej stronie jeziora znajdziesz szeroką ofertę wypożyczalni sprzętu wodnego. W mieście wypożyczysz między innymi rowery wodne, kajaki, łódki wiosłowe.
Mazurskie Tężnie Solankowe w Gołdapi
Gołdap jest jedynym na Mazurach miastem uzdrowiskowym. Głównymi atrakcjami miejscowości są tężnie solankowe, pijalnia wód z grotą solną i mini tężniami oraz Promenada Zdrojowa, w której stworzono alejki spacerowe, ścieżki rowerowe oraz molo. Wstęp do tężni jest bezpłatny. Biletowane jest wejście na punkt widokowy i do groty solnej.
Piękna Góra
Gołdap słynie również z ośrodka narciarskiego, zlokalizowanego na Pięknej Górze (272 m n.p.m.). Trzy trasy zjazdowe wyposażono w dwa wyciągi orczykowe oraz kolejkę krzesełkową. Na miejscu dostępny jest również tor saneczkowy.
Jezioro Gołdap – atrakcje w okolicy
Republika Ściborska
Ta niezwykła osada oddalona jest o ok. 26 km od Gołdapi. Doświadczysz tutaj kontaktu z naturą, zobaczysz jak żyli Indianie oraz poznasz wyjątkowych ludzi. Zamieszkasz tu w chacie traperskiej, poprowadzisz psi zaprzęg i przywieziesz ze sobą wspomnienia z niezwykłych przygód.
Mosty w Stańczykach
Zabytek ten jest pozostałością po nieistniejącej już linii kolejowej Botkuny – Żytkiejmy. Mosty te, jako jedne z najwyższych w Polsce, co roku przyciągają wielu turystów. A wszystkim, którym widok z mostów nie wystarcza, polecamy skorzystać również z wieży widokowej.
Piramida w Rapie
Około 30 km na wschód znajduje się bardzo ciekawa atrakcja – piramida w Rapie. Wybudowany w XIX wieku grobowiec rodziny Farenheidów jest piramidą nie tylko z nazwy. Mogiła wciąż kryje w sobie szczątki zmarzłych, dlatego nie jest udostępniana do zwiedzania wewnątrz.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.